Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
ŚSzL#9 - Rozalia i Wojciech Grzegorczykowie - OP9CBD
Świętokrzyski Szlak Literacki
Właściciel: Szemkel74
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 13-04-2021
Data utworzenia: 13-04-2021
Data opublikowania: 23-04-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 02-05-2021
29x znaleziona
2x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
81 odwiedzających
16 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
9 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: dziadek72, Gacekk, gagu, GFS, Hr. Jan Usz, Kika, palinq, zerwany, Zespół EŁ
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Rozalia i Wojciech Grzegorczykowie to niezwykła para ludowych poetów Gór Świętokrzyskich. Pochodzili z ubogich chłopskich rodzin. Nigdy nie nauczyli się czytać i pisać, a mimo to tworzyli w myślach wspaniałe wiersze, które podyktowali Rochowi Sulimie, a on doprowadził do wydania ich wierszy w 1972 roku. Ich twórczością, pełną miłości do małej ojczyzny, przyrody i historii (zwłaszcza II wojny światowej) zachwycali się, m.in. Wiesław Myśliwski i Zbigniew Herbert. Do dziś bardzo cenieni w swojej okolicy – w Świętej Katarzynie są współpatronami szkoły podstawowej, odbywają się literackie konkursy ich imienia, a w Krajnie postawiono nawet ich pomnik. W oparciu o utwór Tragedia Michniowa Wojciecha Grzegorczyka powstała kantata Pieśń o Michniowie Mirosława Niziurskiego. Są przykładem wspaniałej pary poetów niepiśmiennych, dla których ważniejsze od zapisanych słów są przeżycia wyrażone w twórczości.

 

 

Wojciech Grzegorczyk „Poniewierka”- urodził się 18 XI 1893 r. we wsi Krajno-Wymyślona. Jego rodzice – Antoni Grzegorczyk i Florentyna z Kołomańskich z Wilkowa gospodarowali na 12 morgach ziemi. Wojciech urodził się jako trzeci z dziesięciorga ich dzieci.

W roku 1914 wyruszył w poszukiwaniu chleba do Niemiec. Znalazł pracę w Meklemburgii. Do kraju wrócił w roku 1919, by w marcu 1920 ponownie wyjechać do jednego z fol­warków w Meklemburgii. Tam poznał pochodzącą również z Gór Świętokrzyskich – Rozalię Adamczyk.

 

Rozalia Grzegorczyk z d. Adamczyk urodziła się 28 września 1896r. w Szczukowskich Górkach w pobliżu Kielc. W wieku niespełna trzech lat została osierocona przez ojca. Zaopiekowała się nią babcia. Rozalia przez wiele lat zajmowała się „pasionką” – pasaniem krów. W roku 1921 z biednej podkieleckiej wsi wyjechała za pracą do Niemiec. Znalazła ją w Meklemburgii. Tam poznała przyszłego męża - Wojciecha Grzegorczyka - i od tej chwili dzielić z nim będzie trudy i radości życia. Ich ślub odbył się 26 września 1922r. Jeszcze w Niemczech przyszła na świat córka Zofia (1923r.) i syn Józef (1924r.).

W połowie grudnia 1930 roku z dwojgiem dzieci bez grosza „przy duszy”, wrócili do kraju, a w 1931 roku przyszła na świat córka Marianna. Bez skrawka włas­nego gruntu, bez własnego „dachu nad głową” rozpoczynają Grzegorczykowie tułaczkę po okolicznych wsiach. Mieszkając do roku 1936 na komornym, utrzymywali się z ciesielki, którą Wojciech Grzegorczyk od 1934 roku uprawiał w okolicznych wioskach. Budował drewniane stodoły, obory i domy mieszkalne. Wśród zbudowanych domów był również ich własny: „ubogi domek - królewski zamek”, wzniesiony w 1936 roku we wsi Krajno–Zagórze. Tu spędzili resztę życia, gospodarując na niewielkim kawałku ziemi, a w wolnych chwilach układając swoje wiersze.

Największy zaszczyt spotkał Rozalię i Wojciecha Grzegorczyków w grudniu 1973r., kiedy to zostali laureatami ogólnopolskiej „Nagrody Artystycznej dla Twórców Ludowych imienia Jana Pocka”, przyznawanej przez Redakcję „Chłopskiej Drogi” najwybitniejszym w Polsce twórcom ludowym.

Rozalia i Wojciech przeżyli wspólnie 55 lat. 2 kwietnia 1977r. zmarł Wojciech, niedługo po nim, bo 6 maja tego samego roku „odeszła” Rozalia. Zostali pochowani we wspólnej mogile na cmentarzu parafialnym w Krajnie.

 

Źródło: Wikipedia

 

 

O keszu:

Mikrus - magnetyk

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Krajno Pierwsze - tablica informacyjna oraz pomnik upamiętniający Rozalię i Wojciecha Grzegorczyków.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Rozalia i Wojciech
Grzegorczykowie przed domem
Dolina Wilkowska
gdzieś tutaj
dokładnie tutaj
Wpisy do logu: znaleziona 29x nieznaleziona 2x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 5x Wszystkie wpisy Galeria