Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wiadukt przy ul. Łukowskiej w Siedlcach - OP9CAQ
Akcja "Burza"
Właściciel: Czajorek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-04-2021
Data utworzenia: 12-04-2021
Data opublikowania: 26-04-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 26-04-2021
10x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
41 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Wiadukt tzw. "łukowski" o którego historii wiele raczej znaleźć się nie da. Znaczy da, jak ktoś naprawdę chce zgłębić temat, jednak internety niewiele o tym mówią. Pewne fragmenty da się odnaleźć w historii powstawania linii kolejowych w kierunku wschodnim, pewne w kronikach miasta Siedlce, więc coś tam da się poskładać w całość. Samej definicji wiaduktu raczej nie ma sensu też tu przytaczać.

 

Wiadukt ma już swoje lata, widział niejedno, odegrał swoją rolę także w czasie II wojny światowej, będąc jednym ze strategicznych obiektów w mieście. Pozwolę sobie tutaj przytoczyć fragmenty artykułu Pani Anny Charczuk ze strony siedlce.pl , który jest związany z akcją "Burza" na terenie Siedlec:

 
Plan akcji "Burza" przewidywał dla I batalionu 22 pp (obwód Siedlce) następujące zdania: zabezpieczenie obiektów przemysłowych i użyteczności publicznej Siedlec (w tym elektrowni), ochronę mienia ludności cywilnej przed rabunkiem i grabieżą, nękanie wycofujących się z miasta Niemców, opanowanie lotniska. (…) Walki ze strażami tylnymi wycofujących się wojsk niemieckich trwały tu od 24 do 31 lipca.
Głównym zadaniem oddziałów zmobilizowanych do "Burzy" było opanowanie miasta Siedlce i nie dopuszczenie do jego zniszczenia przez wycofujący się Wehrmacht. Akcja Burza rozpoczęła się w mieście 24 lipca 1944 r. (…) Rozpoczęło się oblężenie Siedlec.
(…)
Trzon sił realizujących "Burzę" w Siedlcach stanowił batalion obwodu AK w sile około 100 żołnierzy pod dowództwem ppor. Czesława Dylewicza "Krukowski". Zadaniem zgrupowania ppor. "Krukowskiego" była obrona przed zniszczeniem elektrowni w Siedlcach, stacji wodociągów, gmachów o znaczeniu strategicznym oraz ich ochrona po wycofaniu się wojsk niemieckich. (…)

Sukcesem grupy ppor. "Krukowskiego" było rozpoznanie w oficerze niemieckim wziętym do niewoli dowódcy plutonu minerów. Znaleziono przy nim mapę z naniesionymi punktami do zaminowania . Pozwoliło to szybkiemu przeciwdziałaniu zniszczenia miasta. Tego samego dnia jeden z patroli "Krukowskiego" unieszkodliwił ładunki wybuchowe w bloku mieszkalnym przy ul. 22 Pułku Piechoty, w gmachach: banku, starostwa i poczty przy ul. Piłsudskiego, katedry, mostów garwolińskiego i łukowskiego oraz gimnazjum im. Żółkiewskiego. Uratowano również przed zniszczeniem zabytkowy siedlecki ratusz "Jacek" . Aby zapobiec ponownemu zaminowaniu tych obiektów obsadzono je patrolami AK.
(…)

 

 

Skrzynka umieszczona przy wiadukcie (rzadziej zwanym również mostem) łukowskim, gdzie na jednym z filarów znajduje się tablica poświęcona wydarzeniu, o którym wspomina ostatni fragment artykułu. Identyczną tablicę można odnaleźć również na moście garwolińskim (dodatkowy waypoint na mapie).

 

Zalecane szukanie poza godzinami szczytu - bardzo duży ruch samochodowy.

Powodzenia szukającym życzy

Puma i czajorek

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Tablica na wiadukcie "garwolińskim".
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 10x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy