Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Stare Szamotuły 2.0 - OP9CA0
Szamotulok 2.0
Eigenaar: malyluk
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 30-04-2021
Gemaakt op: 11-04-2021
Gepubliceerd op: 30-04-2021
Laatste verandering: 30-04-2021
6x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
24 x Bekeken
3 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Reaktywacja kesza

 

Archeolodzy odkryli pierwsze miasto Szamotuły położone między Szczuczynem, a Mutowem. Szukając kościoła, trafili na średniowieczne miasto. W ten sposób, z wykorzystaniem tzw. archeologii lotniczej, odkryte zostały pierwsze Szamotuły.

Archeolodzy skorzystali ze zdjęć lotniczych, oceny roślinności na badanym terenie i geofizyki. Pomocna okazała się również susza. To dzięki niej, tak wyraźnie rośliny zarysowały układ dawnego miasta.

Wiadomo było, że w tych okolicach znajdowała się osada, która w 1257r. otrzymała prawa targowe. W XIw. miał tam powstać kościół p.w. św. Marcina. Ku zdumieniu archeologów, na zdjęciach lotniczych ukazał im się średniowieczny rynek. Na planie czworoboku o długości 75 metrów, z każdej strony widać zarys chałup, postawionych szczytem do środka rynku. Siedem parceli jest w każdej z czterech pierzei, a każda z parceli ma wielkość 10 na 22 metrów. Jest ona wyraźnie podzielona na część mieszkalną i gospodarczą dobudówkę. Taki schemat pojawia się w późniejszej zabudowie, np. w projektach z 1928r. w Szamotułach. Na środku rynku widać jakiś obiekt. Być może była to rozpoczętą budowa ratusza, albo waga. Rynek mógł być brukowany. Przy jednej z chałup widać nawet płot, czy przejście między domami. Badania wykazały, że odkryte miasto nie zdążyło się jeszcze całe rozbudować. Wokół rynku jest gęsta zabudowa, bo było to najwartościowsze miejsce, a poza nim widać znacznie mniej domów. Fascynujące jest również to, że układ ulic jest taki sam jak w obecnej starej części miasta. Oznaczać to może, że twórcy obecnych Szamotuł pamiętali dobrze układ poprzednich Szamotuł. Dlaczego tworzyli nowe miasto, co stało się z tym, po którym ślady teraz odkryto? Badania archeologów wykazały, że znajduje się tam dużo popiołu. Miasto więc prawdopodobnie spłonęło, być może podczas wojny domowej Nałęczów z Grzymalitami. A nowe położono na terenach, które wokół były bagniste, aby móc się lepiej bronić.

23 hektary pola, na którym znajduje się znalezisko, wpisane zostało do rejestru zabytków. Kiedy teren zostanie dokładnie przebadany, czy powstaną tam rekonstrukcje dawnych zabudowań, to okaże się w przyszłości. W każdym razie, wyniki tych badań stanowią ewenement na skalę europejską, bo jest to jedyne tego typu stanowisko w Europie.

źródło: www.szamotuly.pl

 

Kesz - mikrus na kordach.

W przypadku zaginięcia skrzynki proszę jej nie reaktywować tylko powiadomić o zaistniałym fakcie.

Logs: Gevonden 6x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs