Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
TK#4 Cmentarz Choleryczny w Studzianie - OP9C5F
Via Regia Przeworsk
Właściciel: JohnyLambada
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-04-2021
Data utworzenia: 06-04-2021
Data opublikowania: 14-05-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 11-04-2024
17x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
29 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

    Od zawsze ludzkość obcowała z przeróżnymi wirusami i bakteriami, które wywoływały wiele epidemii. Odkąd człowiek stąpa po świecie po dzień dzisiejszy tak wielkich klęsk było bardzo wiele. Przygotowując tego kesza chcę przybliżyć sytuację jaka panowała w XIXw. na świecie, w Polsce, a wreszcie na ziemiach przeworskich. 

 

      W XIXw. ludzkość raz po raz poddawana została próbom poprzez różne choroby, które mroziły ludziom krew w żyłach, a także przez głód.

W tamtym czasie człowiekowi, niezmiennie od kilku wieków, towarzyszyła i spędzała sen z powiek dżuma. Śmiertelne żniwa zbierał w parze z głodem tyfus. Jednak w największe przerażenie wprawiała cholera, która nie była przejściowym niebezpieczeństwem, a długofalowym i bardzo śmiercionośnym. Pojawiała się i znikała równie szybko, a kolejny jej atak następował po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach. Cholera była zarazą obecną w wielu częściach świata. 

      Osoby chore poddawano brutalnym i bezskutecznym próbom leczenia, a Ci, którzy ustrzegli się trafienia w ręce medyków, próbowali wyleczyć się na własną rękę przy pomocy kamfory, czosnku, oparów octu czy też płonącej smoły. Uczeni prowadząc badania nad nową chorobą zauważyli, jak ważna jest czysta woda, która w owych czasach używana przez ludzi była jakości skrajnie przeciwnej. 

      Cholera podobnie do dżumy charakteryzuje się nagłym atakiem na organizm i prawdopodobieństwem 50/50, że nawet w ciągu kilku - kilkunastu godzin powoduje śmierć i może dopaść każdego człowieka. Chory widzi co dzieje się z jego ciałem, dostaje napadu biegunki i wymiotów, twarz i kończyny sinieją. W ten sposób cholera wielokrotnie dziesiątkowała świat w XIXw.

      Zaraza, o której mowa, to tzw. zaraza podróżująca. Tutaj także występuje podobieństwo do dżumy. Najwcześniejsze obserwacje cholery pochodzą z początku XIX stulecia z Indii, skąd wleczona była dalej na cały glob.

Do Warszawy dotarła w roku 1831. Została przywleczona do Polski przez rosyjskie wojsko, które wysłano do stłumienia powstania listopadowego. 

Na ziemi przeworskiej pierwsza epidemia cholery trwała od lipca do sierpnia 1831 roku. Zabrała ze sobą wiele dusz. Ciała zmarłych składano w zbiorowych mogiłach umiejscowionych za miastem, a miejsce pochówku oznaczone było krzyżem. Podobnych miejsc - cmentarzy epidemicznych, w okolicy Przeworska jest wiele. Z tego czasu pochodzi właśnie ten cmentarz epidemiczny gminy Studzian, który przedstawić chcę Tobie zakładając tę skrzynkę. Kolejna epidemia cholery na przeworskich terenach pojawiła się w czerwcu i lipcu 1855 roku.

W tym miejscu obecnie znajduje się pomnik upamiętniający zmarłych mieszkańców gminy Studzian, którzy zmarli na cholerę w 1831r. Postument zwieńczony jest krzyżem z Jezusem Ukrzyżowanym, a pod nim klęczy Anioł. Pomnik ten pochodzi z 1890r. 

 

O keszu:

Kesz to mały pojemnik. W środku jest logbook i ołówek i kilka fantów na wymianę.

 

PROSZĘ O UWAŻNE PODEJMOWANIE KESZA

ZACHOWAJ TAKŻE POWAGĘ MIEJSCA PODCZAS SZUKANIA,

JEST TO DAWNY CMENTARZ!!

 

ZRÓB WSZYSTKO TAK, BY GO NIE SPALIĆ! :)

 

ZNALAZŁEŚ / AŚ? GRATULUJĘ

ZOSTAW GO, PROSZĘ, TAK JAK POWINIEN BYĆ UKRYTY :)

 

KESZUJ BEZPIECZNIE!

I BAW SIĘ DOBRZE :)

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Cmentarz choleryczny
Kapliczka
Wpisy do logu: znaleziona 17x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy