Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Tropem Wilczym-Uskok - OP9BDZ
Żołnierze wyklęci - żyli prawem wilka
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > warmińsko-mazurskie
Cache type: Puzzle
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 22-02-2021
Date created: 26-02-2021
Date published: 26-02-2021
Last modification: 11-07-2022
20x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
35 visitors
14 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Seria poświęcona ludziom oddziałom walczącym z komunizmem, ich sylwetki i dokonania w czasie tzw „Powstaniu Antykomunistycznym”  które do dzisiaj wzbudza wiele kontrowersji. Chcemy przedstawić i przypomnieć tych którzy nie złożyli broni ich akcje a także miejsca z nimi związane.

por Zdzisław Broński ps. „Uskok– (1912-1949) podoficer rezerwy Wojska Polskiego, uczestnik Kampanii Wrześniowej, dowódca oddziału partyzanckiego Armii Krajowej; po lipcu 1944 roku nadal w konspiracji – najpierw poakowskiej (porucznik czasu wojny), a następnie winowskiej i powinowskiej. Urodził się 24 grudnia 1912 roku w Radzicu Starym, gmina Spiczyn, powiat lubartowski, w ubogiej rodzinie wiejskiej. Jego rodzice wyjeżdżali na sezonowe roboty do Niemiec. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczęszczał do gimnazjum w Lublinie, którego nie ukończył.

Zmobilizowany przed wybuchem drugiej wojny światowej, odbył, z macierzystą jednostką, w stopniu sierżanta, Kampanię Wrześniową,  od granicy z Wolnym Miastem Gdańskiem aż do okolic Warszawy. W ostatniej dekadzie września dostał się do niewoli niemieckiej, w której przebywał prawdopodobnie do listopada 1940 roku. Po ucieczce z obozu jenieckiego powrócił w strony rodzinne. Za pośrednictwem kolegów z „Siewu”, nawiązał kontakt z Polską Organizacją Zbrojną, a po jej scaleniu z Armią Krajową, jesienią 1942 roku, został dowódcą placówki Armii Krajowej, numer XIV a, w Radzicu Starym. Pod koniec 1943 roku, na terenie tej placówki, powstała kilkuosobowa grupa wypadowa, która stanowiła zalążek przyszłego oddziału Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”. Oddział liczył około 40 żołnierzy, a w okresie akcji „Burza”,

w lipcu 1944 roku, doszedł do stanu około 60 osób. Oddział został formalnie zatwierdzony rozkazem lubelskiego inspektora Armii Krajowej w połowie maja 1944 roku. Po okupacji niemieckiej „Uskok” pozostał w podziemiu. Od sierpnia 1944 roku pełnił funkcję zastępcy, a następnie Komendanta Pierwszego Rejonu Obwodu Armii Krajowej Lubartów. Jednocześnie był dowódcą bojówki, która – na terenie południowo–wschodniej części powiatu lubartowskiego – przeprowadziła szereg akcji likwidacyjnych funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Urzędu Bezpieczeństwa oraz członków Polskiej Partii Robotniczej. Po przesunięciu, w styczniu 1945 roku, linii frontu na zachód, zorganizował oddział partyzancki, liczący około 20 osób, i przeprowadził z nim szereg akcji przeciwko funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej i Urzędu Bezpieczeństwa oraz urzędom. Rozkazem Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, z dnia 1 czerwca 1945 roku, „Uskok” został awansowany do stopnia porucznika czasu wojny. Po oficjalnej likwidacji konspiracji poakowskiej (rozwiązanie Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj 6 sierpnia 1945 roku), „Uskok” i jego podkomendni nie skorzystali z zarządzonej przez dowództwo Delegatury akcji „rozładowania lasów”. Działające na Lubelszczyźnie oddziały, w tym oddział „Uskoka”, nawiązały kontakt z kierownictwem nowo powstałego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, które – jako „Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji” – nie zamierzało prowadzić walki zbrojnej, a jedynie wywiad, informację i propagandę. Na przełomie lat 1945 i 1946 oddział „Uskoka” został formalnie podporządkowany Hieronimowi Dekutowskiemu ps. „Zapora”, który – po nieudanej próbie przejścia do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech – rozpoczął, w listopadzie 1945 roku, odtwarzanie swego zgrupowania. Działalność oddziału „Uskoka” uległa osłabieniu w 1948 roku. Grupy operacyjne Milicji Obywatelskiej i Urzędu Bezpieczeństwa aresztowały lub likwidowały jego członków. Przez długi czas „Uskok” ukrywał się w jednym miejscu. W bunkrze zbudowanym pod stodołą Lisowskich, we wsi Nowogród (dawniej Dąbrówka), koło Łęcznej. Miejsce pobytu „Uskoka” znało kilku jego podkomendnych. Wydany przez jednego z nich, otoczony w schowku, rozerwał się granatem w dniu 28 maja 1949 roku (lub 29 dnia miesiąca – rozbieżne informacje). Podawana w niektórych biografiach data śmierci, 21 maja 1949 roku, jest najprawdopodobniej błędna. Miejsce pogrzebania zwłok „Uskoka” jest nieznane.

 

Odpowiedź podstaw do wzoru :

N 54°  00. X

E 20°  29. Y

Pytanie: Komu formalnie został podporządkowany oddział "Uskoka"  na przełomie 1945-1946 roku?

A – Stanisławowi Grabowskiemu „Wiarus”   – X 344    Y- 680

B – Hieronimowi Dekutowskiemu „Zapora”  – X-883    Y- 473

C – Emilowi Fieldorfowi „Nil”                          – X-353    Y- 566

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 5 times, Hits: 5 times.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Broński Zdzisław
Log entries: Found 20x Not found 0x Note 0x All entries