Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Zawadka #OC03 - Z widokiem na Kanion - OP9B9Z
Owner: ziellona
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 05-02-2021
Date created: 10-02-2021
Date published: 10-02-2021
Last modification: 14-05-2021
1x Found
2x Not found
1 notes
watchers 0 watchers
33 visitors
1 x rated
Rated as: n/a
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kamionki lub Wąwóz  - tak  to miejsce nazywają miejscowi. Niektórzy zwą je Kanionem. W przewodnikach brutalnie nazywają je rozpadliną lub, bardziej subtelnie, rowem tektonicznym. Kesz znajduje się na wschodniej ścianie wąwozu, w grupie skałek (mniej więcej w połowie ścieżki "dościowej". Bez względu na warunki pogodowe - uważajcie (łatwo nogę skręcić), w warunkach śliskich lub zimowych uważajcie trzykrotnie bardziej.

PS. Skrzynka NIE JEST dwusystemowa. To osobny kesz. Jesli szukacie na obu serwisach - musicie znaleźć dwie skrzynki.

8914be30-e0af-4cda-ae69-458163e6c8ab.jpg

"Jest to rów rozpadlinowy długości 400 m, szerokości do 40 m i głębokości kilkunastu metrów. O nierównym, niekiedy skalistym dnie. we wschodniej ścianie widać niewielkie skałki i blokowiska  piaskowca Rów ten wytworzył się w górnej części potężnego osuwiska, zajmującego ok 100 ha pd-zach stoków Solniska." - tyle o tym miejscu mówi, jedyny na rynku, przewodnik Dyląga i Sadowskiego "Beskid Myślenicki" (wyd. Rewasz)

Jednak największym autem Kanionu są widoki. Od Gorylki (Jaworzyński Wierch - rola Jaworzyny - kesz wciąż w planach) i pasmo Stołowej Góry na pierwszym planie, aż po ośnieżony szczyt Babiej Góry. Na południe zaś widnieje masyw Zębolowej, zwanej też Klimasem lub Cyrlą - nazwa zależy od tego, z której strony na ten zalesiony szczyt patrzymy. I tak: Klimasem zwą ją mieszkańcy Krzeczowa, Cyrlą - Krzczonowa, a Zębolową - mieszkańcy osad od strony Jordanowa. Ale to jedna i ta sama góra.

Zachodnie brzegi kanionu porośnięte są borówczyskami i wrzosowiskami. To bodaj jedyne miejsce w okolicach Zawadki, które pod koniec lata pokrywa się fioletowym kobiercem. 

Jeszcze nie tak dawno temu na polach nad Kanionem pasły się krowy i kozy, a w dolinie miejscowe dzieciaki grały w piłkę (świetne miejsce do tej zabawy, bo piłka nie miała gdzie uciec), dorośli palili ogniska, a  niekiedy biwakowali też turyści plecakowi. Dziś dolinka jest już mocno zarośnięta (szczególnie od północy) i gdzieś zniknął jej urok (możliwe, że ten urok związany był z czasami dzieciństwa i sankami z górki). Wciąż jednak jest to miejce magiczne.

Dziś dolna część Kanionu jest nieco właściwie nieodwiedzana (te wspomniane 400 metrów wąwozu głównego, jeśli można tak to ująć), zaś górna graniczy z polami uprawnymi - z dna wąwozu widać wyraźnie porostawiane strachy na wróble (w tym przypadku na dziki, które tu naprawdę można spotkać). 

Jak dojść do Kanionu (i do kesza)?

Są dwie możliwości. Żadna z  nich nie jest znakowana.

1) Automobil zostawiamy "gdzieś w centrum" - formalnie nie wolno tu parkować (znak) - nikt nie wie dlaczego w jedynym dogodnym miejscu postawiono zakaz parkowania. Udajemy się pod pomnik. (czyli wracamy drogą asfaltową). Tuż za żłobem po prawej stronie (wielkie koryto dla krów, w którym w Wielkanoc chłopcy kąpali dziewczęta (niekoniecznie za ich zgodą), kilkadziesiąt metrów dalej, po prawej stronie jest pomnik, upamiętniający bitwę na Zawadce i poległych w niej mieszkańców.

29 XI 1944 r. na Zawadce rozegrała się wielka bitwa. W jej wyniku poniosło śmierć wielu partyzantów działających tu oddziałów AK "Żelbet" oraz "Odwet". Mimo obławy udało im się wycofać w kierunku na Kotoń , a innej grupie w kierunku na Trzebunię. Wydarzenia te upamiętniono wystawieniem obelisku w 1964 r. aby w 60 rocznicę tych wydarzeń zamienić go na pomnik. Znajdują się tu dwie tablice z nazwiskami poległych partyzantów i mieszkańców Zawadki oraz okolicznych wsi, których Niemcy zamordowali w kilka dni później.

Spod pomnika kierujemy się drogą w prawo (i właściwie, jak za GPSem - za pomnikiem kieruj się na prawo". Pierwsze skrzyżowanie - w lewo w kierunku Janicek i Jaworzyny, w prawo - do Kanionu. Drugie - punkt charakterystyczny: słup elektryczny - w dół do Kanionu "dolnego" , górą w lewo - przez wrzosowiska i borówczyska (warto przyjechać w "dobrym" czasie. >> obie drogi  dojda do celu (górą ładniej i łatwiej. 

2) Druga droga jest jeszcze łatwiejsza - z centrum (ha!) w górę za czarnymi znakami. Mijamy po drodze krzyż upamiętniający partyzancją śmierć w czasie Bitwy pod Kotuniem. Dochodzimy do wypłaszczenia z widokiem na Pękale. W lewo droga na dawne pole biwakowe (na skrzyżowaniu - keszyk - OP9318). Idziemy w lewo. ładne widoki, pola, laski... po prawej stronie - domek kempingowy. Na jego wysokości odchodzi ścieżka, ostro w dół. A no to chodźmy w ten Kanion !

Uwaga! Kesz przy ścieżce jest z tego serwisu, w dole Kanionu zalożyłam drugi kesz z drugiego serwisu.

Mapka poglądowa powinna  rozjaśnić i doprowadzić na miejsce. Bo w tym miejscu "koniec  języka  za przewodnika" bardzo słabo się sprawdza...

 

O keszu:

To klasyczna "petka" z logbookiem. Nic wielce wypasionego. Ale Kanion jest wart pokazania o każdej porze roku.

 

 

Podium:

FTF: Listonosz

STF: 

TTF:

 

Upd.14/05/2021

Ziellona prosi:

PS. Logujcie DNFy, nawet jeśli jesteście pewni, że to geoślepota

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints