Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zabytkowe Wille Szczecina - Willa Lentza - OP9B4C
Właściciel: Karougeka
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 27-01-2021
Data utworzenia: 27-01-2021
Data opublikowania: 27-01-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 08-05-2023
34x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
70 odwiedzających
21 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: alex22, crosman04, GFS, wojtczak(i)
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Offset cache  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka rozpoczyna projekt [WSzn] czyli Wille i Pałace Szczecina,

Tekst ze zmianami na podstawie stron poświęconych Willi Lentza ( zabytki.pl, wSzczecinie.pl - tekst Marcina Gigla oraz innych - dziękuję, że przygotowujecie te informacje, aby można było w pełni docenić ogrom pracy konserwatorów. W Szczecinie dzieje się - warto go odwiedzać i spacerując rozglądać się - super!). Gratulacje dla konserwatorów - kawał świetnej roboty ! Brawo!

Dawna Willa Lentza znajduje się w Szczecinie, przy al. Wojska Polskiego 82. Zbudowana została w latach 1888/1889 dla dyrektora Szczecińskich Zakładów Szamotowych Augusta Lentza w willowej dzielnicy Szczecin-Łękno, znanej niegdyś jako Westend, po północno-wschodniej stronie alei Wojska Polskiego, prowadzącej w kierunku północnozachodnim. Otoczona obszernym ogrodem, zwrócona jest fasadą na południowy zachód.

Architektura willi utrzymana w formach tzw. stylu II cesarstwa, określanych również jako „kostium francuski”, charakteryzuje się eklektycznym połączeniem elementów francuskiego renesansu, baroku i rokoka. Willa jest budynkiem założonym na rzucie kwadratu, z płytkimi ryzalitami w elewacjach od strony ulicy i od ogrodu oraz nieco głębszymi w dwóch pozostałych elewacjach. Ryzalit północno-zachodni, mieszczący główne wejście do wnętrza, poprzedzony jest podjazdem i portykiem wejściowym z tarasem na I piętrze. Parterowy ryzalit po stronie południowo-wschodniej zamknięty jest trójbocznie. Jednopiętrowy, podpiwniczony budynek nakryty został stosunkowo niskim, łamanym dachem.

WWW.go360.pl/willa_lentzahttps://wszczecinie.pl/aktualnosci,bedzie_mozna_zwiedzac_odrestaurowana_wille_lentza_poznalismy_ceny_biletow,id-38070.html - Tradycyjne wycieczki po willi.

Film z wnętrza źródło www.wszczecinie.pl

Wygląd Willi przed remontem źródło www.wszczecinie.pl

Zakończyła się renowacja Willi Lentza. Bogato zdobione wnętrza, które ogromne wrażenie robiły już w czasach urzędowania tam Pałacu Młodzieży, teraz odzyskały pełny blask. Główny konserwator willi to Marta Kaźmierczak-Gieda.

Odtworzony został każdy detal, uzupełniono nawet najmniejsze ubytki. Prace konserwatorskie w Willi Lentza trwały dwa lata. Ich szeroki program musiał objąć nie tylko renowację elewacji i wnętrz, ale też dostosowanie budynku do współczesnych przepisów. Prace wykonywała szczecińska firma Konsart.

Konserwację kojarzymy zawsze bardziej z estetycznymi sprawami. W przypadku Willi Lentza zakres prac był jednak szerszy. Objął nie tylko remont tego, co widoczne. Konieczne było np. zdjęcie parkietów, odsłonięcie stropów, zabezpieczenie wszystkich elementów drewnianych specjalnymi lakierami, które sprawiają, że palą się wolniej. Dostosowanie willi do współczesnym przepisów budowlanych i przeciwpożarowych.

Iście benedyktyńska praca

Najwięcej problemów przyniosła dawna bawialnia, która była najbardziej zniszczona. Mieści się pod nieszczelnym przez lata tarasem i przeciekająca woda sprawiła, że sztukaterie gipsowe uległy zniszczeniu, a cała drewniana konstrukcja stropu zbutwiała. W willi trzeba było też np. wymienić wszystkie parkiety, stare były w zbyt złym stanie.

Do najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń należy sala mauretańska, urządzona w stylu arabskim. Jej renowacja wymagała iście benedyktyńskiej pracy.

– Każde zagłębienie i każda wypukłość była ręcznie czyszczona wacikami, pęsetami i innymi drobnymi narzędziami. Złocenia musieliśmy wykonać jeszcze raz, żeby przywrócić im dawny blask. Samo złocenie trwało rok.

Niespodzianka za kredensem nie odsuwanym od 100 lat

Wiele elementów odtworzono na podstawie historycznych zdjęć, inne zaaranżowano, by pasowały do stylu wnętrz. Efektowny żyrandol był zachowany w około 30%. Pozostałe parę tysięcy szklanych paciorków specjalnie zamówiono w Czechach, bo w Polsce nikt takich już nie produkuje. Stiuki, czyli imitującą marmur okładzinę na klatce schodowej i w głównym hallu, oczyszczano, uzupełniano wszystkie ubytki, a następnie wielokrotnie woskowano. Zajęło to dwa lata. Zdarzały się również nieoczekiwane odkrycia.

Renowatorom udało się odnaleźć zabytkową tkaninę. To rzadkość, bo zazwyczaj tkaniny pierwsze ulegają zniszczeniu. Znaleźli ją za kredensem, który nie był odsuwany od ściany przez 100 lat. Będzie eksponatem w piwnicy, gdzie planowana jest wystawa dotycząca historii willi i jej konserwacji

Wszystkie prace związane z renowacją willi kosztowały łącznie blisko 20 mln zł.

Większość współczesnych szczecinian łącznie ze mną kojarzy ją jako siedzibę Pałacu Młodzieży, który działał w jej wnętrzach od 1950 r. do 2008 r. osobiście brałam tam lekcje gry na keyboardzie – nawet występowaliśmy jako grupa na licznych pokazach oraz braliśmy udział w szczecińskich konkursach muzycznych – oczywiście w różnych kategoriach wiekowych.

O skrytce:mikro ukryte w przyrodzie w maskowaniu. Szukaj po lewej  stronie willi ( gdy stoisz na wprost przed nią). Dostępna całą dobę, znajduje się na ulicy, nie na kordach. W środku Logbook.

Uwaga!!! Jest tutaj także skrzynka GC i jest w innym miejscu. 

Wpisujcie sir do właściwej. 

EDIT: literówki, dodano źródła i podziękowania dla konserwatorów, dodano linki do filmików na YouTube)

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Spoiler