Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Jaskinia na Świniuszce - OP9A1Z
Spontanicznie po drodze
Eigenaar: gagu
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > małopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 15-11-2020
Gemaakt op: 15-11-2020
Gepubliceerd op: 15-11-2020
Laatste verandering: 15-11-2020
9x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
41 x Bekeken
7 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Nature  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Jaskinia na Świniuszce (Brzęczka) – jaskinia na wzgórzu Świniuszka w pobliżu wsi Rodaki w gminie Klucze w województwie małopolskim.

Długość jaskini wynosi 127 m, a głębokość 37 m – czyni to ją ósmą co do długości jaskinią na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wejście do niej położone jest na wysokości około 450 m n.p.m.

Wejście do jaskini umożliwia pionowa ciasna szczelina. Głębiej znajduje się salka, a pod nią jeszcze dwie głębsze studnie, które głębiej się ze sobą łączą (na poziomie –13 m). Głębiej (28 i 37 metrów pod powierzchnią ziemi) znajdują się tym razem niezależne od siebie dwa ciągi, osiągające dno jaskini.

W 1972 r. jaskinia została zinwentaryzowana na płytszym poziomie (28 m pod powierzchnią ziemi), a w 1981 roku już w głębszym dnie.

Jaskinia położona jest w północno-zachodniej części wzniesienia Świniuszka. Ze względu na pionowe usytuowanie otworów wejściowych i znacznej głębokości jest to jaskinia, która wymaga do zwiedzania użycia specjalistycznego sprzętu. Niebezpieczna ze względu na obsypujące się kamienie, jedna z głębszych na Jurze. Jaskinię tworzy pionowa szczelina, w których zaklinowane głazy utworzyły szereg poziomów. Stromy korytarzyk odchodzący od otworu wejściowego początkowo opada do niewielkiej salki, z której w głąb jaskini prowadzą dwie studnie. Na poziomie −13 m studnie te łączą się w jeden ciąg. Z korytarza, który przebiega na tym poziomie, dwa niezależne od siebie ciągi osiągają poziom −28 i −37 m (dno jaskini).

Podobnie jak w większości jaskiń o charakterze szczelinowym szata naciekowa jest tu dość uboga. Obecnie stanowią ją jedynie zniszczone nacieki w dolnych partiach jaskini.

Jaskinia została zinwentaryzowana w 1972 r. przez A. Górnego do znanego wówczas poziomu −28 m. W 1981 M. Czepiel zinwentaryzował ją według obecnie znanego stanu (−37 m), niemniej otwory jaskini znane były przez miejscową ludność od dawna.

Źródło: Jaskinia na Świniuszce [online]. Wikipedia : wolna encyklopedia, 2020-01-07 18:02Z [dostęp: 2020-11-15 18:12Z]. Dostępny w Internecie: //pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Jaskinia_na_%C5%9Awiniuszce&oldid=58478021

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Otwór
środek kadru
z miejsca ukrycia na otwór
Logs: Gevonden 9x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs