Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Bukowina – cmentarz wojskowy z I wojny światowej - OP99XG
Owner: geokuba
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 01-11-2020
Date created: 07-11-2020
Date published: 11-12-2020
Last modification: 11-12-2020
10x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
26 visitors
6 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: starletka
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Przejeżdżając przypadkiem przez Bukowinę zauważyłem tabliczkę ze strzałką i z napisem „Miejsce pamięci narodowej. Cmentarz wojenny wielonarodowościowy”. Szczerze mówiąc, do tej pory nie wiedziałem o tym cmentarzu. Umknął mi on na mapie, a także w literaturze, mimo iż się tam znajdował. Nie był to cel mojej podróży, ale musiałem odwiedzić ten cmentarz.

Bukowina to bardzo stara wioska. Jak podaje Wikipedia: wioska mogła powstać w XIII lub XIV wieku, kiedy tereny te zostały wyniszczone przez Tatarów i właściciele majątków na nowo musieli je zaludniać. Trzon osadników stanowili wówczas mazurscy kmiecie, rzemieślnicy oraz drobna szlachta mazurska. Być może od nich mieszkańców Bukowiny nazywano „Mazurami”. Zamieszkujący bowiem wschodnie tereny Polski piastowskiej Rusini określali tą nazwą „przybyszy” (osadników) z innych stron Polski, w przeciwieństwie do rdzennych sąsiadów, nazywanych „Lachami”. W I Rzeczypospolitej Obojga Narodów wioska leżała w województwie sandomierskim. Z 1646 r. – w akcie erekcyjnym kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Ulanowie - pochodzi pierwsza znana wzmianka dotycząca Bukowiny, która wtedy nazywała się Wólka Bukowska lub Bukowińska.
Po pierwszym rozbiorze w 1772 r. wieś znalazła się w zaborze austriackim, w Królestwie Galicji i Lodomerii, w powiecie Ulanów, a następnie Nisko.
Podczas zaborów w latach 1772–1918 wieś leżała po stronie austriackiej w Galicji. Z racji bliskości granicy mieszkańcy wioski zajmowali się przemytem towarów przez granicę zaborów. Mieszkańcy wsi byli też flisakami. Spławiane przez nich drewno płynęło Styrem, kanałem Pińskim, Muchawcem, Bugiem i Wisłą do Gdańska.
W latach 1918–1939 wieś należała do województwa lwowskiego. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnobrzeskiego. Wierni Kościoła rzymskokatolickiego należą do parafii św. Wojciecha w Bielinach.

Co do samego cmentarza – jest to zabytkowy cmentarz założony w 1914 roku (nr rej. zab.: 567/93). Nieczynny. Pierwotny układ mogił i kwater nieczytelny. Pochowanych jest tu 96 żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej poległych w 1914 lub 1915 r. oraz 1 żołnierz Wojska Polskiego zabity we wrześniu 1939 r. W latach 1992-1993 teren ogrodzono i uporządkowano, w centrum ustawiono kamienny obelisk z tablicą memoratywną i duży drewniany krzyż . W roku 2004 krzyż został zamieniony na metalowy, oraz postawiono pomnik z tablicą informującą z napisem "CMENTARZ WOJENNY żołnierzy wielu narodowości poległych w I wojnie światowej (Bukowina 2004)".
Cmentarzem administruje Urząd Gminy Ulanów.
(Źródło: Wikipedia i „Zabytkowe cmentarze. Woj. tarnobrzeskie”  (Warszawa, 1995))

Jeszcze wspomnienie Bukowiny w książce Tomasza Sudoła – „Działania militarne nad dolnym Sanem i Tanwią 1914 roku – region niżański” czytamy:

„28 października 1914 roku rosyjski XXI Korpus szykował decydujące natarcie na Nisko i Racławice. Dowództwo rosyjskiej 33. Dywizji Piechoty otrzymało polecenie sformowania grupy uderzeniowej pod dowództwem Michaiła Nieczwołodowa, której zadaniem było udzielenie wsparcia 44. Dywizji Pancernej przy zajęciu Niska i Racławic. Nieczwołodow udał się do Bukowiny, gdzie zebrała się ta grupa w składzie: 1. i 4. Batalion 129. Besarabskiego Pułku; 1. i 3. Batalion 132. Benderskiego Pułku; odział dysponujący ośmioma karabinami maszynowymi. Po południu 29 października grupa wyszła z Bukowiny i udała się przez Ulanów w kierunku Zarzecza. W listopadzie walki na linii Sanu ustały. Austriacy wycofali się w kierunku zachodnim. Kilka miesięcy później w maju, a przede wszystkim w czerwcu 1915 roku Ulanów i okolica po raz trzeci znalazły się w zasięgu działań militarnych.”

Skrzynka to tubka po pastylkach plusssz z samym logbookiem. Schowana na sośnie koło cmentarza. Nie trzeba się wspinać.
(Moje skrzynki przybliżające cmentarze lub mogiły nie zawierają gadżetów na wymianę.)

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Cmentarz
Log entries: Found 10x Not found 0x Note 0x All entries