Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Schodami w głąb Ziemi... - OP99W8
...czyli upadową do chodników Kopalni "David"
Właściciel: xbakusdaniox
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 02-11-2020
Data utworzenia: 03-11-2020
Data opublikowania: 11-11-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 11-11-2020
6x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
69 odwiedzających
4 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Adasiak, freney, Ganesia
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Potrzebna latarka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

…czyli upadową do chodników Kopalni „David”

d28cf023-f42f-43e9-a70a-d3e3c01560ba.jpeg

Może na początek kilka słów o samej kopalni:

Była to kopalnia o bardzo ciekawej budowie, ponieważ złoża rejonu Dawid udostępniano aż trzema metodami. Za pomocą sztolni, szybów i pochylni nazywanych w terminologii niemieckiej szybami pochyłymi. Głównym szybem wydobywczym kopalni był bardzo nowoczesny jak na owe czasy szyb Tytus. W centralnej części kopalni znajdowała się sztolnia Gustav przed wylotem której wyrosła potężna hałda. Sztolnia była połączona z okolicami szybu podziemną kolejką wąskotorową, nie bezpośrednio ale zaraz obok wylotu sztolni znajdował się wjazd do tunelu kolejowego dla wąskotorówki której trasa kończyła się na terenie zabudowań szybu Tytus. Ponadto istniały jeszcze dwie upadowe, jedna miała charakter typowo wentylacyjny natomiast druga zdecydowanie wydobywczy. Świadczyć o tym może ogromna hałda przed jej wlotem, który znajdował się około 1,5km na północ od szczytu Chełmca. Do tego dochodziło jeszcze wiele pomniejszych szybików czy sztolni o
charakterze wydobywczym, wentylacyjnym lub odwadniającym.

a3ee8473-2253-482b-a077-f76ee10453f6.jpeg

A teraz coś o naszym bohaterze, czyli Sztolni Upadowej Kopalni „David”:

Jest to wyrobisko powstałe wiele lat po zamknięciu samej kopalni, w wyniku budowy stacji odwadniającej dla kopalni Thorez. Z poziomu doliny strumienia pomiędzy górami Długa i Chełmiec bito stromą upadową do starych wyrobisk kopalni David na poziomie +508.  Zainstalowano tu potężne pompy tłoczące i wypompowywano wodę do strumienia na powierzchni. Stacja pomp działała jeszcze w latach 90. XX wieku, świadczył o tym doskonały stan urządzeń pozostawionych w wyrobisku. Było to kompletne wyposażenie, rury, zawory, ciągi wentylacyjne, instalacja elektryczna nawet kompletne pompy. Niestety na dzień dzisiejszy wszystko to zostało już wyszabrowane przez złomiarzy. Wejście do upadowej znajduje się w betonowym "domku" w dolinie wspomnianego strumienia. Z jego piwnicy przechodzimy do świetnie zachowanej ceglanej pochylni, która po kilku metach zaczyna opadać pod bardzo dużym kątem. Na szczęście dzięki betonowym schodom i zachowanej stalowej poręczy można pokonać ten odcinek bez większych problemów. Po kilkudziesięciu metrach docieramy do pomieszczenia pomalowanego białą farbą gdzie stały pompy. W jego podłodze znajduje się zejście do niższej kondygnacji, są to już stare wyrobiska kopalni David. Na tym najniższym poziomie po lewej stronie znajduje się piękne zalane skrzyżowanie korytarzy z obudową ceglaną. Jeden z nich idący na południe jest całkowicie zalany, a pozostałe, po kilku metrach są odcięte zamurówkami. Po prawej stronie po przeciśnięciu się przez niewielki otwór w ceglanej ścianie docieramy do korytarza, który kiedyś łączył się ze sztolnią Gustav. Niestety obecnie przejście to jest niemożliwe z powodu zawału. Po pokonaniu kilkudziesięciu metrów mocno obwalonego wyrobiska docieramy do rozgałęzienia. Na północ odchodzi bardzo niestabilny i niebezpieczny chodnik drążony w pokładzie węgla. Dalej kierujemy się na wprost ale tutaj jest potrzebny już ponton, ponieważ korytarz jest zalany wodą do wysokości około 1,5m. Po pokonaniu tego zalanego odcinka możemy trochę odsapnąć na wysepce która powstał w wyniku obwalenia się ze stropu materiału skalnego. Za nią chodnik posiada już obudowę ceglaną, ale poziom wody jest znacznie wyższy w stosunku do poziomu stropu i poruszanie się w nim sprawia duże trudności. Kończy się on bardzo ciasnym zaciskiem. Jest tam wyczuwalna bardzo gwałtowna cyrkulacja powietrza, co może świadczyć o jeszcze dużej ilości drożnych wyrobisk po drugiej stronie. Gdyby udało się go sforsować, wyszlibyśmy na powierzchnię główną sztolnią Gustav.

39c6624e-e4b5-4eb5-a65b-23211f8f30d3.jpg

Kesz składa się z dwóch etapów. Pierwszego, w którym znajdują się wskazówki dotyczące pojemnika finałowego oraz drugi - finał.
1 etap to pojemnik po filmie, zaś finał to pojemnik po tabletkach musujących. Zawiera on logbook, ołówek oraz certyfikaty dla najszybszych.

UWAGA!!!

•Skrzynka znajduje się w miejscu potencjalnie niebezpiecznym!

•Do podjęcia kesza będzie potrzebna przynajmniej jedna sprawna latarka!

•Przy podejmowaniu kesza należy zachować szczególną ostrożność!

•Ze względu na to, że masz do czynienia z opuszczoną kopalnią, przed wejściem zastanów się, czy aby na pewno jestęś na siłach na eksplorować ten obiekt!

•Przed wejściem bezwzględnie poinformuj kogoś o tym fakcie!

•Pojemnik nie znajduje się w części zawaliskowej kopalni!

•Jeżeli chcesz eksplorować więcej dostępnych partii kopalni, niż te które pokazuje skrzynka, obowiązkowo zaopatrz się w wodery, kask, przynajmniej dwie sprawne latarki, a także musisz mieć świadomość, że możesz tam napotkać na miejscowe spadki poziomu tlenu!

•Pamiętaj o odłożeniu pojemnika dokładnie w to samo miejsce!

•Kesz został również umieszczony na serwisie geocaching!

Powodzenia :)

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 6x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria