Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Śladami Polski Walczącej - Tajemniczy ogród - OP1EEC
Skrzynka adoptowana od Przemolca
Właściciel: Merkot
Założyciel: Plebek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 232 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 02-09-2009
Data utworzenia: 02-09-2009
Data opublikowania: 02-09-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 03-10-2017
156x znaleziona
4x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 16 obserwatorów
20 odwiedzających
127 x oceniona
Oceniona jako: dobra
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Jeanpaul, Nefryt+, semali, subo
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL


1 września 1939 roku dzieciaki miały konkretny powód do radości. Oto skończyły się wakacje, a tu nie trzeba iść do szkoły! Gdyby nie bomby lecące na łeb, pewnie myślałyby sobie - żyć nie umierać!
Wymuszone przez wujka Adolfa ferie nie trwały jednak długo. Wkrótce z powrotem otworzono szkoły, ale tylko podstawowe. Do tego z programu ich nauczania zniknęła polska literatura, historia i geografia. Nieźle, tylko o matematyce zapomnieli... Zniknęło także coś jeszcze. Ptaki ze ścian pozdejmowali, zastępując je swastykami.
Co to za frajda bez godła? Dawniej, czasami orzełek osrał ciało pedagogiczne, a ze swastyki żadnego pożytku być nie mogło...

Natychmiast po okrzepnięciu na nowych, nietrwałych, francuskich posadach, władze emigracyjne przesłały do okupowanej Polski odpowiednie instrukcje i fundusze na ich realizację. Nawet na moment nie zapomniano o "przyszłości Narodu". Zlikwidowanych przez okupanta przedmiotów nakazano uczyć dzieci na tajnych kompletach, po szkole. Dodatkowo, kiedy tylko w jakiejś książce pojawiało się słowo Kraków, opowiadano po cichu, że to dawna stolica, szeptano o królach, insygniach, utraconej niepodległości. Odtąd w klasach szumiało od szeptów i dygresji.

Wkrótce, oprócz douczania najmłodszych, utworzono też tajne licea pod przykrywką szkół zawodowych, a później tajne uniwersytety pod przykrywką dokształcania zawodowego. Nagle wszyscy zaczęli chcieć się uczyć, robić maturę, studiować! O ile licea ogólnokształcące działały jeszcze czasem w dawnych szkolnych budynkach pod różnymi pozorami, o tyle studenci spotykali się z wykładowcami już tylko i wyłącznie w prywatnych mieszkaniach. Matury oficjalnie już nie zdawano, nie pisano, ani nie broniono dyplomów. Wszystko to organizowali nauczyciele z własnej inicjatywy i często za własne pieniądze.

Gromadzono się więc co raz, to w innym mieszkaniu, dzwoniono butelkami i rozmawiano o Mickiewiczu. Z zewnątrz - polskie chamstwo chleje bimber u Józka; wewnątrz - prof. Józef prowadzi wykład. Wszystko było zgrane, zorganizowane i lojalne - to właśnie w tej dziedzinie Polskie Państwo Podziemne notowało najmniej wsyp.

Na podkreślenie należy fakt, że niemieckie władze zwolniły większość polskich nauczycieli, a pozostałym obniżyły uposażenia do poziomu, który nie pozwalał na przeżycie. Niemiecki nauczyciel zarabiał dobrze ponad 1000 zł, w czasie gdy dużo lepiej wykształcony Polak za tę samą pracę otrzymywał 200 zł. Polscy nauczyciele, oprócz swej - wystarczająco już ciężkiej - pracy, dorabiali gdzie się dało, a wieczorami ryzykowali życie, ucząc na tajnych kompletach. Ponieważ jednak nadal duża część kolegów nie miała z czego żyć, polscy nauczyciele opodatkowali swoje znikome dochody i przekazywali je na zapomogi. Również Państwo Podziemne wypłacało im skromne pensje za tajne nauczanie.

W miejscu ukrycia skrzynki, w prywatnym domu rodziny Chrzczonowiczów, znajdowała się jedna z licznych tajnych szkół. Realizowała ona kompletny przedwojenny program szkoły podstawowej, posiadała strukturę, wyodrębnione kilkuosobowe klasy, odbywające się regularnie kompletne szkolne zajęcia.

 

Historia polskiego nauczyciela:

Uczył w owej szkole między innymi młody plastyk i harcerz, druh Janusz Włodarski. Został aresztowany 30 grudnia 1941 r. Znaleziono przy nim konspiracyjną prasę i fałszywe recepty (Harcerze zdobywali z różnych źródeł recepty na leki, które nie były dostępne dla Polaków, realizowali je i dostarczali owe leki do polskich lekarzy).

Był poddany okrutnemu śledztwu. Osadzono go najpierw w więzieniu przy ul. Kopernika, był przesłuchiwany w siedzibie gestapo przy ul. Anstadta, tam ciężko pobity. W lutym 1942 r. został przewieziony do więzienia policyjnego na Radogoszczu, dalej torturowany, następnie osadzony w więzieniu przy ul. Sterlinga 16. Tu, w wyniku tortur, zmarł 17 listopada 1942 r. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

 

Tysiące polskich nauczycieli, pracując w czasie okupacji praktycznie za darmo, nie dopuściło do zmarnowania pięciu lat - w czasie okupacji - mimo surowych zakazów, aresztowań, wyroków i likwidowania szkół - nie zmniejszyła się liczba polskich maturzystów! A warto pamiętać, że przedwojenni maturzyści umieli tyle samo, co dzisiejsi magistrowie...
Gdyby nie poświęcenie nauczycieli, Narodowi mogłoby nie starczyć sił umysłowych na walkę z okupantem, który dopiero miał nadejść...

Gloria Victis

24.10.2014 Nowy kesz i miejsce ukrycia. 

Kesz widoczny - magnetyk - nie kopiemy, nie macamy.
Wypatrz, podejdź śmiało, weź i odejdź kawałek aby dopełnić formalności.

Proszę otwierać i zamykać delikatnie.

Proszę uważać na pobliskich mieszkańców.

Ważne: Odkładać dokładnie na to samo miejsce! 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Z muzeum
Nasza klasa ;)
Studenci na tajnym wykładzie