Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Reż Tę Herbę - OP9993
Właściciel: Hearty
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-09-2020
Data utworzenia: 28-09-2020
Data opublikowania: 08-11-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 08-11-2020
29x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
153 odwiedzających
22 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
8 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: areckis, Charon7, eliksir, KSJ Las, LadyMoon, Miki., telefonalarmowy, TSW
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

"Ah, daj żesz spokój innym używkom
Bierz herbę i reż herbę, ino szybko
Ja noszę termos i nie ważne, że ludzie krzywo patrzą
Ważne, żem w dobrą herbę zaopatrzon"

Łona - Reż Tę Herbę

( https://www.youtube.com/watch?v=6MNYKmjUS9k )

 

 

Nadeszła jesień. Czas szarości, puchatych kocyków, deszczu i krótkich dni. Wiadomo jednak, ze nic tak nie działa na koniec ciężkiego, jesiennego dnia jak kubek gorącej herbaty, znad którego unosi się zapach liści fermentowanej czarnej lub oczyszczającej zielonej, choć gorzkiej w smaku, herbaty. 

Skąd jednak ta cała herbata się wzięła?

Legenda głosi, że podczas, gdy cesarz Shennong spożywał przegotowaną wodę, wiatr przywiał mu do kubka kilka liści herbaty...tak powstała pierwsza filiżanka tego napoju. Czy to prawda, tego się już nie dowiemy. Możemy być jednak pewni, że herbata przybyła do nas z Chin-tam miała swój początek i tam też do dziś jest uprawiana.

Okazuje się, że, zaraz po wodzie, herbata jest najczęściej spożywanym napojem. Szacunkowe statystyki podają, iż w obecnych czasach wypija się dziennie aż 3 000 000 000 filiżanek herbaty na całym świecie. O dziwo, to w Irlandii pije się najwięcej herbaty w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W niektórych krajach obrosły wokół herbaty swoiste rytuały. I tak Anglia ma słynną godzinę Five O'clock, czyli przerwę na filiżankę herbaty (chociaż początkowo herbata w Anglii sprzedawana była wyłącznie w aptekach), a Rosjanie, u których herbata nazywana jest czajem, nie bez powodu, zaparzają dość mocny i intensywny napar z liści, a następnie rozlewają jego niewielką ilość do szklanek i dolewają wrzątku. W Birmie z kolei herbata uważana jest za jedzenie, i tam też przysmakiem są jej ukiszone liście. W niektórych częściach Tybetu herbata do dziś jest także środkiem płatniczym. W Stanach Zjednoczonych największy procent spożywanej herbaty stanowi herbata mrożona. W Iranie i Afganistanie z kolei herbata uważana jest za narodowy napój. W Polsce herbata pojawiła się w XVII w, a przybyła do nas z Francji.

O herbacie można napisać naprawdę wiele, ma mnóstwo (bo aż 1500) niesamowitych odmian, kolorów, smaków, od mocnych pu-erh po niebieskie oolong, wszystkie jednak pochodzą od jednej rośliny, a konkretnie od camellia sinensis (co ciekawe, w Chinach herbata czarna nazywana jest herbatą czerwoną:)). Herbaty ziołowe, owocowe, lecznicze i magiczne herbatki na odchudzanie to napary, często z herbatami mylone. Nie ma jednak wątpliwości, że każda herbata i każdy napar rozgrzewa, uspokaja lub pobudza, otula ciepłem w zimowe wieczory i po prostu świetnie smakuje. 

Nieważne więc, czy pijesz herbatę ze "skarpety" czyli najpopularniejszą torebkową (swoją drogą po raz pierwszy torebki do herbaty wymyślili Amerykanie w 1904 r), czy yerba mate z tykwy, a może kombuche na zimno, z lodem. Nieważne, czy lubisz tradycyjnie nasypać liści do kubka, zerwać świeżą wiejską miętę, czy może dolewasz do herbaty mleka (ciekawostka: dawniej wcale nie chodziło o smak herbaty z mlekiem, po prostu słabe jakościowo filiżanki nie wytrzymywały temperatury wrzątku i pękały, więc najpierw nalewano mleka i potem dolewano herbaty, w celu ochłodzenia napoju. Obecnie pije się w ten sposób wyłącznie dla smaku) - zapraszam Cię dziś do świata aromatu, smaku i zapachu. 

W celu przyrządzenia napoju, umieść torebkę, liście lub granulki w kubku i zalej gorącą, ale nie wrzącą wodą. Każda herbata parzy się w innej temperaturze, nabierając dzięki temu swoich charakterystycznych właściwości. Po określonym, dla każdej herbaty innym, czasie dodaj do niej to, co lubisz - cukier, cytrynę, syrop malinowy, lub nie dodawaj niczego. Poczuj jej ciepło, zapach i po prostu...

...Reż Tę Herbę :)

 

O Keszu:

Tradycyjnie, na kordach, znajdziesz zamaskowany pojemnik. Otwórz go, bardzo delikatnie, po czym wyciągnij kesza. W środku znajdziesz długopis, ale na wszelki wypadek lepiej mieć swój. Dla 3 pierwszych zdobywców fajne certyfikaty z upominkiem. Dla pozostałych certyfikaty, już bez upominku. Bardzo porządnie maskuj, tak aby wieczko nie było widoczne. Nie uszkodź, nie używaj kujki, nie podepcz. Kordy mogą skakać, jak to w lesie. W razie problemów patrz spoiler. Zgłaszaj uszkodzenia i zaginięcie. 

Wszystkim poszuliwaczom życzę udanej zabawy :)

 

Hasło do logu znajdziesz w logbooku.

 

Serdeczne podziękowania dla Abyduduije za pomoc w przygotowaniach :)

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tu szukaj
Wpisy do logu: znaleziona 29x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy