Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Ścieżka Przyrodnicza - Cisów #2 - OP992A
Eigenaar: dziadek72
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > świętokrzyskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 13-09-2020
Gemaakt op: 13-09-2020
Gepubliceerd op: 19-09-2020
Laatste verandering: 19-09-2020
47x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
46 x Bekeken
29 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
9 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Arthur, crazy_baby, dzejbi, gagu, iwonia1999, JackStr, Sylvea, Szemkel74, zerwany
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Nadleśnictwo Daleszyce

 

Większość terenu Nadleśnictwa Daleszyce przed wiekami stanowiło część Puszczy Świętokrzyskiej. Wraz z rozwojem cywilizacji i zajmowaniem coraz nowszych terenów pod działalność rolniczą, kurczyła się lesistość regionu, niemniej jednak nigdy nie stracił on swego naturalnego charakteru. O zorganizowanej gospodarce leśnej można mówić w kontekście ostatnich 250 lat. Na przełomie XVIII i XIX wieku, lasy dzisiejszego Nadleśnictwa Daleszyce, stanowiły dobra szlacheckie oraz kościelne (własność duchownych ze Świętego Krzyża i Kapituły Kieleckiej). W roku 1809, teren dzisiejszej gminy Daleszyce znalazł się w granicach Księstwa Warszawskiego, co skutkowało konfiskatą dóbr kościelnych włączonych do Leśnictwa Świętokrzyskiego, nad którym nadzór administracyjny objęła Komisja Rządowa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. W 1831 roku Rządowa Komisja Skarbu przejęła lasy na własność i włączyła je do Leśnictwa Łagów. Opracowano wtedy pierwszy plan urządzania gospodarstwa leśnego. Administracja rosyjska sprawowała pieczę na tym terenie aż do wybuchu I wojny światowej.

W 1918 po odzyskaniu niepodległości utworzono Zarząd Dóbr Państwowych, który regulował politykę leśną. Na mocy jednej z decyzji utworzono wówczas Nadleśnictwo Daleszyce. Formalnie przyjmuje się, że Nadleśnictwo Daleszyce powstało w listopadzie 1918 roku, gdy po raz pierwszy w oficjalnym dokumencie – powołaniu na stanowisko nadleśniczego Ludwika Plichty pojawia się jego nazwa. Nadleśnictwo utworzone zostało z północno-zachodniej części kompleksu Łukawa i kompleksu Cisów. W roku 1921 nadzór nad nadleśnictwem, w miejsce Zarządu Dóbr Państwowych, objął Zarząd Lasów Państwowych, a od 1924 roku Dyrekcja Lasów Państwowych z siedzibą w Radomiu.

W 1939 roku niemieckie władze okupacyjne utworzyły tzw. Inspekcje Leśne, zarządzane przez urzędników III Rzeszy, jednak pełnienie funkcji nadleśniczych pozostawiono w gestii Polaków. W tym niezwykle trudnym okresie, funkcję nadleśniczego pełnił F. Jurkowski. W roku 1941 Inspekcje Leśne zostały przemianowane na Urzędy Nadzoru Lasów. Aż do stycznia 1945, gdy cofająca się armia niemiecka ostatecznie opuściła ziemię kielecką.

Po II Wojnie Światowej daleszyckie lasy zostały upaństwowione i po wielu reorganizacjach oraz zmianach terytorialnych wchodziły w skład różnych nadleśnictw: Szczecno, Łagów i Kielce. Ostatecznie od 1 stycznia 2017 roku zaczął obowiązywać podział na dwa obręby: Daleszyce z leśnictwami: Włochy, Sieraków, Cisów i Niestachów oraz Szczecno z leśnictwami: Marzysz, Radomice, Trzemoszna i Łuczewnica oraz Gospodarstwem Nasienno-Szkółkarskim w Sukowie.

Nadleśnictwo Daleszyce jest jedną z 23 jednostek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu i gospodaruje obecnie zasobami leśnymi na łącznej powierzchni blisko 12,5 tys. ha, leżących na terenie gmin: Daleszyce, Górno, Morawica, Pierzchnica i Masłów. Całość terenu Nadleśnictwa Daleszyce wchodzi w skład utworzonego w roku 2004, Leśnego Kompleksu Promocyjnego ,,Puszcza Świętokrzyska''. Rozciągłość południkowa wynosi około 24 km, natomiast rozciągłość równoleżnikowa około 27 km.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 47x Niet gevonden 0x Opmerking 1x Alle logs