Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Schron piechoty IR13 - OP98Q0
Eigenaar: NKT.leon_meister
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > kujawsko-pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 15-08-2020
Gemaakt op: 21-08-2020
Gepubliceerd op: 05-09-2020
Laatste verandering: 05-09-2020
26x Gevonden
1x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
42 x Bekeken
16 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Torch needed  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Przewidując wybuch wojny w 1914 roku rozpoczęto rozbudowę mobilizacyjną twierdzy Grudziądz, prowadzoną jeszcze w 1915 roku. Trzon obrony stanowiły betonowe SCHRONY PIECHOTY (IR - Infanterieraum) jako szkielet fortyfikacji polowych. Schrony te usytuowane były zazwyczaj na przedpolu pasa fortów, niektóre wzmocniły pierścień wewnętrzny fortów. Pas schronów (w odróżnieniu od pierścienia wewnętrznego) przebiegał po obu stronach Wisły.Obiekty miały zazwyczaj charakter bierny, większość jednak posiadała pomieszczenie kazamatowe flankujące fasadę wejściową służące do obrony podejścia do fasady schronu. Pomieszczenie to służyło zresztą za latrynę. Na przeciwległym skrzydle umieszczano kuchnię a często też pomieszczenie maszynowni i stacji pomp. Jeśli w danym schronie takiego pomieszczenia nie było, budowano zazwyczaj w pobliżu tzw. stację wodną (Wasserstation). Wentylacja schronu miała charakter mechaniczny, czerpnia powietrza była osłonięta charakterystyczną perforowaną płytą. Większość schronów IR miało 8 komór, nieliczne 5 do 6 komór. Stropy pomieszczeń żołnierskich były przesklepione koliście i wzmocnione blachą falistą. Korytarz wzdłuż fasady wzmocniono poprzecznymi pasami lekko pofalowanej blachy. Duże schrony piechoty mogły pomieścić do 80 żołnierzy i oficerów.Bardzo umiejętnie wybrano umiejscowienie schronów, po przysypaniu ziemią praktycznie nie były widoczne od strony przedpola. Dokładna ilość wykonanych schronów nie jest znana (około 40 - 50). Większość obiektów jest zachowanych, dostępnych do zwiedzania, niektóre są wysadzone w powietrze, inne pełnią funkcję magazynową. (źródło:http://www.grudziadz.fortyfikacje.pl/).
Schron teoretycznie znajduje się na terenie prywatnym, jednak nie obejmuje go ogrodzenie, więc nie powinno być problemu ze zwiedzaniem. Stan zachowania jest bardzo dobry, spokojnie można zwiedzić wnętrze, uwaga na otwory w podłodze.


O keszu:
Do skrzynki najprościej i najlepiej dotrzeć skręcając w drogę przed złomowiskiem( w prawo, patrząc od strony Grudziądza) tuż za kościołem w Wielkich Lniskach. 
Kesz znajduje się wewnątrz schronu, w otworze wentylacyjnym, resztę informacji znajdziecie w spojlerze. Wewnątrz znajdziecie logbook, ołówek i ostrzałkę.
UWAGA!
Na ostatniej stronie logbook'a znajduje się kolor oraz numer potrzebny do otwarcia kłódki z finałowej skrzynki. Radzę zapisać lub zapamiętać.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Schron kilka lat temu