Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Lipowiec - Aleja Jałowców - OP9872
Właściciel: KubaB08
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 25-07-2020
Data utworzenia: 24-07-2020
Data opublikowania: 25-07-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 25-10-2021
5x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
16 odwiedzających
4 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: huculP-y
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) jest krzewem dorastającym zwykle do 10 m wysokości i dożywającym 800 lat. Rośnie na jałowej i piaszczystej glebie, szczególnie w lasach sosnowych, na suchych zboczach i wrzosowiskach. Jest rośliną dwupienną (dwupłciową); kwiaty męskie mają postać wydłużonych kotków, żeńskie złożone z owocolistków. Liście zimozielone, w postaci sztywnych, kłujących igieł, po trzy w okółkach.

Owoce to ciemnogranatowe i pokryte woskowym nalotem szyszkojagody. Zawierają spore ilości olejku lotnego, garbniki, związki żywiczne, gorycze, cenne glikozydy flawonowe oraz inne aktywne substancje i związki organiczne. Działają one przede wszystkim przeciwzapalnie, bakteriobójczo i moczopędnie. Stosowane także w kuchni, jako przyprawa do mięs, dodatek do sosów, zup i marynat. Po dojrzeniu szyszkojagody nie otwierają się.

Drewno jest twarde i pięknie słojowane, lecz nie znajduje większego zastosowania ze względu na niewielkie rozmiary i nieregularny pień.

Największy obecnie na świecie jałowiec rośnie w Szwecji i ma w pierśnicy - 280 cm (pierśnica - obwód drzewa na wysokości 130 cm, czyli na wysokości piersi). Najstarsze okazy rosnące w północnej Skandynawii mają ponad 1000 lat.

Wzdłuż leśnej drogi w pobliżu Lipowca, rośnie grupa ok. 20 jałowców pospolitych, z których dziewięć ma status pomnika przyrody. Tutaj znajdował się również najstarszy i największy jałowiec w Polsce. Jego wysokość wynosiła 13,7 metra, obwód 205 cm, a pierśnica - 60 cm. Gigant niestety obumarł ok. roku 1990, a jego wiek oceniano wówczas na 225 lat. W 2004 roku wycięto go i posłużył jako ława dla turystów. Wkrótce jednak został skradziony i prawdopodobnie skończył jako materiał do wędzenia mięsa. Opisywany rekordzista rósł tuż przy drodze, ok. 150 metrów na południowy zachód od leśnego parkingu, po prawej stronie (źródło)

Obecnie, najstarsze z tutejszych krzewów mają prawie 7 metrów wysokości i około 150 lat. Na jednym z nich znaleziono bardzo rzadkiego grzyba z rodzaju drobnoporek, o łacińskiej nazwie Oligoporus balsameus. Gatunek ten występuje tylko w kilku miejscach kraju. Pod tym linkiem można pobrać wyniki inwentaryzacji dokonanej w 2015 roku, w ramach projektu "ECO-GRUPY".

Przez Aleję Jałowców biegnie ścieżka dydaktyczna, powstała przy współpracy władz gminy i Nadleśnictwa Szczytno. Prezentuje ona walory przyrodnicze okolicy, tj. słynne iglaki oraz trzy dęby pomnikowe rosnące w pobliżu.

 

Dojazd: Ok. 200 metrów na południe od kościoła w Lipowcu - odbijamy w asfaltową drogę, biegnącą w kierunku południowo-zachodnim. Gdy asfalt się skończy, po ok. 100 m. skręcamy w lewo, w piaszczystą drogę, prowadzącą do leśniczówki Wesoły Grunt i Alei Jałowców. Można zostawić swój keszowóz na dużym leśnym parkingu.

 

Kesz jest na kordach. Szukaj od tyłu, nisko.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Leśny parking dla czterokołowych poszukiwaczy.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Juniperus communis