Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[RdK] Grobowiec - OP9844
a właściwie cmentarz rodziny von Sydow
Właściciel: borek99
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 23-07-2020
Data utworzenia: 18-07-2020
Data opublikowania: 23-07-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 25-10-2021
14x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
28 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Rowerem do Kalska

Grobowiec

O serii

Seria Rowerem do Kalska poprowadzi Was wzdłuż trasy rowerowej z Cigacic do Kalska, bądź, jak kto woli, z Kalska do Cigacic. Choć sama ścieżka daleka jest od ideału i niestety pewna jej część nie doczekała się asfaltu, a w dwóch fragmentach się zwyczajnie urywa to jest to póki co jedyny tak długi odcinek na terenie gminy Sulechów pozwalający rowerzystom na pokonanie kilkunastu kilometrów w dość komfortowych warunkach. Co ciekawe sama trasa łączy w sobie de facto... dwie różne ścieżki, którymi zarządzają różne podmioty. Za starszy, zdecydowanie gorszy, odcinek (Cigacice-Nowy Świat) odpowiada powiat zielonogórski, a za nowy, powstały w 2019 kosztem blisko 12 milionów złotych (w 85% pochodzących ze środków unijnych), gmina Sulechów. Po zakończeniu remontu mostu w Cigacicach pozwoli również na włączenie się Sulechowa w sieć zielonogórskich ścieżek.

Sama seria, podobnie jak dalsze rowerowe plany sulechowskich włodarzy, póki co wciąż się tworzy, ale finalnie ma zebrać kilkanaście skrzynek położonych wzdłuż całej trasy, które zapełnią mapę w miejscach, gdzie ich brakuje. Być może pojawią się też "bonusy" zlokalizowane w pewnym oddaleniu, ale ściśle związane ze ścieżką. Kesze będą powstawać w nieregularnych odstępach czasowych i niekoniecznie w uporządkowany geograficznie sposób, ale ostatecznie mają stworzyć serię, która zachęci Was do przejechania się rowerem bądź przejścia/przebiegnięcia całego odcinka z Cigacic do Kalska (autem pewnie też się da, ale nie polecam, bo nie taki jest zamysł ;)). Nie spodziewajcie się tu wyszukanych maskowań, skomplikowanych zagadek czy niesamowitych historii - ot, ma to być po prostu okazja do poruszania się i spokojnego poprawienia statystyk. Postaram się żeby każda skrzynka coś pokazywała lub chociaż opowiedziała jakąś krótką historię, ale będą to mniej rozbudowane opisy miejscówek niż przy innych moich keszach, a i miejsca te w większości nie niosą ze sobą aż tak ciekawych historii. Serię najlepiej zdobywać w co najmniej 2 osoby - część skrzynek wymaga pokonania pewnego dystansu od ścieżki i z drugą osobą będzie to zwyczajnie znacznie łatwiejsze, choć w pojedynkę oczywiście też się da.

W każdym razie: zapraszam serdecznie :)

O keszu

Nazwa skrzynki wzięła się od określenie jakie dla tego miejsca znajdziecie na OpenStreetMap - faktycznie jednak nie znajdziecie tutaj czegoś co na pierwszy rzut oka kojarzyłoby się z określeniem "grobowiec" (no chyba, że uznać za to spory kamienny krzyż zbudowany na wprost wejścia).

Choć zachowane na jego temat informacje są szczątkowe to wiadomo, że ewangelicki cmentarz rodowy rodziny von Sydow powstał w II połowie XIX wieku. Zlokalizowany został na północnym krańcu wsi, około 800 metrów na północ od pałacu, stanowiącego rodzinną rezydencję od roku 1792, gdy porucznik Ludwig von Sydow zakupił majątek w Kalzig, do roku 1945, gdy niemiecki Kalzig stał się polskim Kalskiem. Ta niewielka nekropolia miała sporo szczęścia i przetrwała powojenną zawieruchę w relatywnie niezłym stanie (zwłaszcza jak porówna się ją z wieloma innymi dawnymi ewangelickimi cmentarzami na Ziemiach Odzyskanych, które nie miały tyle szczęścia), na co wpływ miało zapewne także zaangażowanie potomków przedwojennych właścicieli Kalzig, którzy ufundowali niewielką pamiątkową tablicę wmurowaną w okolicy wejścia na cmentarz. Otoczona dobrze zachowanym kamiennym murem nekropolia porośnięta jest niemal w całości bluszczem, spomiędzy którego, oprócz okazałych drzew, wystaje kilka tylko nagrobków. Najbardziej charakterystycznym elementem cmentarza jest jednak spory kamienny krzyż umieszczony dokładnie na wprost wejścia.

Kesz dwukrotnie ginął z bezpośredniej okolicy cmentarza, więc wylądował trochę dalej. Kordy wskazują okolice wejścia na cmentarz, gdzie znajdziecie wspomnianą w opisie tabliczkę - musicie odczytać znajdującą się na niej datę, z której uzyskacie dane potrzebne do wyliczenia lokalizacji skrzynki:

X - suma dnia i miesiąca (np. 5 maja = 10, 13 grudnia = 25 itp.)

Y - dwie ostatnie cyfry roku (np. 1876 = 76)

Liczby te podstawiacie do wzoru:

N 52° 07.(973-X)'

E 15° 35.(290+Y)'

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 0 razy, trafień: 0 razy.
Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
1 Punkt końcowy --- Miejsce ukrycia kesza
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Cmentarz
Jeden z nagrobków
Kolejne nagrobki
Kamienny krzyż
Wpisy do logu: znaleziona 14x nieznaleziona 1x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria