Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Cmentarz mariawicki - OP96P8
Owner: snack
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 18-05-2020
Date created: 19-05-2020
Date published: 16-06-2020
Last modification: 16-06-2020
24x Found
0x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
43 visitors
16 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Cmentarz mariawicki

 

 

 

Cmentarz mariawicki pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy został założony w 1906 r. przez ówczesnego proboszcza parafii mariawickiej w Zgierzu ks. Józefa Wawrzyńca Pągowskiego. Jest on najmłodszą nekropolią wyznaniową funkcjonującą do dziś na terenie naszego miasta.

W pierwszym okresie, po rozłamie katolicy i mariawici korzystali wspólnie z cmentarza położonego przy ul. Piotra Skargi. W związku z licznymi zatargami na tle wyznaniowym, mariawici zmuszeni zostali do zakupu gruntów, na których odtąd chowali zmarłych. Miejsce wybrano poza ówczesnymi granicami Zgierza, ale w pobliżu kościoła mariawickiego na Przybyłowie. Teren ten, który na początku XX wieku nazywano Pod-Dąbrówki lub Przymiarki, dziś położony jest przy ul. Dygasińskiego. Obszar cmentarza od jego powstania do chwili obecnej wynosi 4782 m2.

Kościół mariawitów wyodrębnił się w 1906 r., a zatem kilkaset lat po tym, jak papież Grzegorz IV rozporządził, aby dzień 1 listopada był dniem poświęconym pamięci Wszystkich Świętych kościoła katolickiego, stąd obyczaje i praktyka obchodzenia święta jest podobna, a w stosunku do zwyczajów katolickich nie wprowadzono do chwili obecnej zasadniczych zmian. Parafianie w tym dniu odwiedzają groby swych bliskich i zapalają lampy na ich mogiłach. Wcześniej przyjmowane są zapisy na wypominki, a o godzinie 10 na cmentarzu odbywa się procesja ze stacjami.

Cmentarz mariawicki jest obecnie administrowany przez dwie parafie: Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz Kościoła Katolickiego Mariawitów. Funkcje duszpasterskie sprawują dla swych parafian ks. Szczepan M. Orzechowski z Dobrej oraz s. Bożenna Chabowska z Łowicza. Do chwili obecnej, od 1906 roku, na cmentarzu pochowano około 1600 osób, mariawitów i starokatolików oraz osób z rodzin mieszanych.

 


 

 

Szanuj kesza, nie podejmuj przy mugolach, zamaskuj po sobie, pozwól kolejnym keszerom też znaleźć. Drugiego takiego nie będzie, zaginięcie = archiwizacja.

 

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 24x Not found 0x Note 0x Picture 1x All entries Gallery