Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Szadykierz - cmentarz ewangelicki - OP96MC
Owner: mlodek
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 16-05-2020
Date created: 17-05-2020
Date published: 11-07-2020
Last modification: 29-01-2021
17x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
27 visitors
10 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Cmentarz ewangelicki w Szadykierzu.

Wieś została nazwana Kosmowskie/Szadokierskie Olędry i lokowana w latach 1775 i 1784. Ich fundatorem był Antoni Kawiecki, dziedzic dóbr Kosmów, (Kuszyn i Gostynie). Umowa osadnicza z 1775 r. została zawarta między nim a dwoma kolonistami osadzonymi na borze kosmowskim zwanym Szadykierz, noszącymi polskie nazwiska: Marcin Kapliński, Jan Droga/Droże, "którzy swoim i innych imieniem zawierają kontrakt" i występującymi w charakterze lokatorów, czyli osadźców tej wsi. W umowie tej wszystkim, którzy się wraz z zawierającymi kontrakt sprowadzać i budować będą chcieli dano 7 lat wolnizny. Koloniści byli ewangelikami-luteranami, co potwierdza zawarta w przywileju informacja o ugodzie z proboszczem kosmowskim w sprawie powinności na jego rzecz. Następni 2 osadnicy, „uczciwi”, czyli osobiście wolni, także o polskich nazwiskach, lokowani zostali na prawie olęderskim według przywileju lokacyjnego z 1784 r., otrzymując taką samą wolniznę.
Wieś posiadała własną szkołę, wokół której w latach 40. XIX w. rozgorzał odnotowany w źródłach historycznych spór. Mieszkańcy Szadykierza wyrazili ostry sprzeciw wobec prób włączenia ich dzieci do szkoły w Prażuchach, ponieważ już od lat 20. XIX w. mieli podarowany grunt pod szkołę oraz wspólnie z gospodarzami z sąsiednich Jaszczurów finansowali nauczyciela, którego podstawą utrzymania były tak zwane naturalia, oraz pożytki z uprawy 7 morgów ziemi należącej do szkoły. Jako argument przeciwko likwidacji szkoły podnoszono znaczną odległość do Prażuch (około 6 km). Rodzice pisali, że wolą, aby ich dzieci czytać ani pisać nie umiały, niż mieliby narażać ich zdrowie długą codzienną wędrówką do szkoły. Niestety, w roku 1850 definitywnie zapadła decyzja o przyłączeniu kolonii Szadykierz do towarzystwa szkolnego w Prażuchach.
Źródła:
http://www.puszczapyzdrska.com/images/stories/PDF/zarys_dziejow.pdf
http://www.schondorf.pl/historia-liskowa-i-okolic/osadnictwo-protestanckie-w-latach-1770-1945

Cmentarz sporych rozmiarów, położony na skraju lasu, teren płaski. Centralnie umiejscowiony krzyż, mocno już pochylony, bez belki poziomej. Pozostałości po bramie w postaci murowanych słupów, zarysowany przebieg głównej alei. Od strony drogi widoczny fundament ogrodzenia.

Zachowanych dużo nagrobków, przeważnie w złym stanie (niesamowite są te, w których wyrosły drzewa), czytelnych jest także kilka tablic.

Cały teren cmentarza porastają konwalie, wizyta w maju, podczas kwitnienia, dostarcza niesamowitych wrażeń. Ponadto trochę lilaków, kwiatów, dębów, inne podszycie leśne. Większość nagrobków porośniętych mchem, przez to zimą każdy nagrobek wyróżnia się doskonale z otoczenia.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Brama z główną aleją
Wszechobecne konwalie
Krzyż
Grobowiec
To jest to "V"
Log entries: Found 17x Not found 0x Note 0x All entries