Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Tropem Wilczym-Szczerbiec - OP956E
Żołnierze wyklęci - żyli prawem wilka
Eigenaar: WK_PTTK_HERKUS
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > warmińsko-mazurskie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 28-02-2020
Gemaakt op: 28-02-2020
Gepubliceerd op: 29-02-2020
Laatste verandering: 11-07-2022
35x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
53 x Bekeken
23 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Seria poświęcona ludziom oddziałom walczącym z komunizmem, ich sylwetki i dokonania w czasie tzw „Powstaniu Antykomunistycznym”

Gracjan Fróg urodził się 8 grudnia 1911 r. w Laskówce na Podkarpaciu. Po ukończeniu gimnazjum w Tarnobrzegu wstąpił do Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie. Potem służył jako podporucznik w 2 pułku Strzelców Podhalańskich w Sanoku.

W 1935 r. został skierowany do Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych w Modlinie. Po ukończeniu szkoleń służył kolejno w 4 Batalionie Pancernym w Brześciu nad Bugiem i w 7 Batalionie Pancernym w Grodnie.

Podczas kampanii wrześniowej dowodził szwadronem techniczno-gospodarczym w 33 Dywizjonie Pancernym, który działał w ramach Wileńskiej Brygady Kawalerii. Po bitwie pod Tomaszowem Lubelskim trafił do niewoli niemieckiej, z której zbiegł. Dotarł do Przemyśla, gdzie został ponownie aresztowany, tym razem przez Sowietów. Na początku listopada 1939 r. zbiegł po raz kolejny i powrócił do Wilna, gdzie rozpoczął działalność konspiracyjną w Kołach Pułkowych. W marcu 1941 r. został aresztowany przez NKWD i osadzony w wileńskim więzieniu. Został uwolniony miesiąc później podczas przygotowywania transportu kolejowego w głąb ZSRR przez polskich kolejarzy, którzy odczepili kilka ostatnich wagonów z więźniami. Gdy Wilno znalazło się pod okupacją niemiecką, przeszedł do konspiracji w szeregach AK. Od września 1943 r. stał na czele oddziału partyzanckiego działającego w rejonie Sużan. Oddział, nazwany z czasem 3 Brygadą Wileńską, brał udział w licznych akcjach zbrojnych przeciwko Niemcom oraz kolaboranckiej litewskiej policji pomocniczej, podczas których zdobywano broń, amunicję i wyposażenie. Jako dowódca oddziału operującego na Wileńszczyźnie brał udział w licznych akcjach zbrojnych, w tym w jednej z największych bitew partyzanckich pod Murowaną Oszmianką, gdzie rozbito litewskie formacje kolaboracyjne. Wielokrotnie uciekał z więzień i obozów NKWD, ostatecznie dopadła go polska bezpieka… W dniach 13–14 maja 1944 r. w pobliżu wsi Murowana Oszmianka,

3. Brygada, wzmocniona siłami czterech innych brygad wileńskich, stoczyła bój z oddziałami Litewskiego Korpusu Lokalnego. Bitwa zakończyła się sukcesem, kolaboracyjna formacja została rozbita, do niewoli trafiło ponad 300 jeńców.  W lipcu 1944 r. w ramach operacji „Ostra Brama”

3 Brygada Wileńska brała udział w ciężkich walkach o Wilno. W połowie miesiąca na odprawie oficerów w Boguszach kpt. Fróg został aresztowany przez NKWD i osadzony w więzieniu Łukiszki w Wilnie, a stamtąd przewieziony do ZSRR, gdzie przebywał w obozie dla akowców w Diagilewie pod Riazaniem.  Zbiegł w marcu 1946 r. Dotarł do Wilna, a następnie wraz z transportem repatriacyjnym pod fałszywym nazwiskiem wyjechał do Łodzi. Utrzymywał luźne kontakty z odtworzonym na terenie Polski centralnej Ośrodkiem Mobilizacyjnym Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej, do konspiracji jednak nie powrócił.

10 lipca 1948 r. został aresztowany przez UB w ramach tzw. akcji „X” wymierzonej przeciw reaktywowanemu Okręgowi Wileńskiemu AK. Ponadto oskarżono go o współpracę z Niemcami w zwalczaniu partyzantki sowieckiej na Wileńszczyźnie. W listopadzie 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 11 maja 1951 r. w więzieniu mokotowskim. Ten sam sąd zrehabilitował go 8 lat później.

Symboliczny grób kpt. Fróga znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w kwaterze „Na Łączce”.  Był dwukrotnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz Krzyżem Walecznych.  Kapitan Gracjan Fróg „Szczerbiec”  jest  patronem 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

 

Odpowiedź podstaw do wzoru :

N 53°  59. X

E 20°  26. Y

Pytanie : Kturą brygadą dowodził „Szczerbiec”  ?

A – 5  Wileńska Brygada AK     – X 232    Y- 743

B – 3 Wileńska Brygada AK      – X-670    Y- 520

C – 27  Wołyńska Brygada AK  – X-353    Y- 566

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
OpenChecker
Deze cache eigenaar geeft je de kans om de eindcoördinaten te controleren. Doe dit voordat je gaat zoeken!
Statistieken: Pogingen: 11 keer, Hits: 10 keer.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Gracjan Fróg ps.„Szczerbiec”
Logs: Gevonden 35x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs