Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
#2.3 Bunkry i Schrony - Miasto Police - OP9567
Szczelina przeciwlotnicza
Eigenaar: Karougeka
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > zachodniopomorskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 28-02-2020
Gemaakt op: 28-02-2020
Gepubliceerd op: 28-02-2020
Laatste verandering: 26-03-2023
22x Gevonden
2x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
43 x Bekeken
13 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Offset cache  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Przedstawiam następny z kolei ciekawy obiekt reprezentujący polickie bunkry. Tym razem nazewnictwo określa bliskie położenie wcześniej udostępnionych bunkrów. 

bunkier

wg wiki:

(...)Szczelina przeciwlotnicza – tymczasowa bądź stała budowla ochronna, wykonywana zazwyczaj w okresie bezpośrednio poprzedzającym wybuch działań wojennych lub w okresie tych działań. Obiekty te mogą mieć różne kształty. Zwykle jest to długi i wąski tunel w kształcie zygzaka. Lokalizuje się je w odległości najwyżej 150 m od budynków mieszkalnych, ale nie bliżej niż 1/2 ich wysokości plus 3 m. Odległość ta ma zabezpieczyć szczeliny przed zagruzowaniem w wypadku zawalenia się budynku. Powinny być rozmieszczane w parkach, na terenie zieleńców lub skwerów. W szczelinach stosuje się wentylację typu grawitacyjnego. W tym celu używa się rur stalowych (lub innych) o przekroju 10-12 cm. Górna część rury powinna być zagięta (w kształcie fajki). Wlot powietrza znajduje w odległości około 40 cm od podłogi, natomiast wylot powinien być wykonany wyżej. Każdy otwór powinien być zaopatrzony w odpowiednie zamknięcie, którym w razie alarmu chemicznego lub promieniotwórczego zamyka się te otwory.

  • Tymczasowa szczelina przeciwlotnicza jest specjalnie wykopanym i oszalowanym rowem przykrytym belkami drewnianymi lub żelbetowymi prefabrykatami. Choć odporność na nadciśnienie jest o wiele niższa od szczelin typu stałego, to jednak takie ukrycia mogą spełnić w wielu przypadkach swą rolę, a ponadto są tańsze i prostsze w budowie, której może podołać w skali masowej ludność bez fachowego przygotowania.
  • Stała szczelina przeciwlotnicza w odróżnieniu od tymczasowej wykonana jest w całości z żelbetu, choć spotyka się również konstrukcje ceglane z żelbetowym stropem. Budowle tego typu są zazwyczaj płytko zagłębione i przysypane warstwą ziemi. Stałe szczeliny posiadają przynajmniej dwa wejścia (wyjścia) z przedsionkami gazoszczelnymi. Od głównego tunelu mogą prostopadle odchodzić niewielkie nisze, w których instaluje się urządzenia sanitarne oraz techniczne.(...)

O skrytce:

Skrytka mikro-magnetyk ukryta poza bunkrem, ze względu na to że sama szczelina przeciwlotnicza a raczej widoczne jej wejście jest na posesji prywatnej. Szukaj na szarym betonowym ogrodzeniu po prawej od wejścia nie na kordach pod zieloną tablicą.

Ostrzeżenie: umieszczając skrytkę nie zauważyłam psów stróżujących , gdyby były jakiekolwiek problemy w tym względzie proszę dać znać pisząc komentarz w logach.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 22x Niet gevonden 2x Opmerking 2x Afbeelding 1x Alle logs Galerij