Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Sieniawka – Kaplisze: tajna rampa kolejowa - OP93M5
Właściciel: geokuba
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-11-2019
Data utworzenia: 30-11-2019
Data opublikowania: 30-11-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 30-11-2019
4x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
47 odwiedzających
3 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: grafen
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W środku lasu istnieje miejsce po tajnej bocznicy kolejowej wybudowanej dla potrzeb ZSRR. Kiedyś, jeszcze 10 lat temu, biegły tu po obu stronach rampy zarośnięte tory z szynami, widać było konstrukcie betonowe peronu i stały zrujnowane budynki kolejowe. Teraz zostało puste miejsce – długi szeroki bezdrzewny pas w lesie i gdzieniegdzie słupy od latarni.

 

Historię tego miejsca przybliża strona http://www.kulturawlesie.pl/2018/07/12/lasy-wokol-lubaczowa/

Stację przeładunkową Kaplisze wybudowano w połowie ubiegłego wieku dla Armii Czerwonej, która w razie wybuchu wojny z Zachodem miała przesiąść się tutaj wraz z całym sprzętem z szerokich, rosyjskich torów kolejowych na węższe, europejskie. Wojna nie wybuchła, wojskowe pociągi nie wyruszyły z horynieckiego lasu na podbój Europy, a urządzenia bocznicy w końcu rozebrano. Militarystyczna aura wniknęła jednak w to miejsce na tyle głęboko, że spacerując po nim wiele lat od zakończenia zimnej wojny wciąż jeszcze poczuć można lekki dreszczyk niepokoju…

 

Podobnie sprawę przedstawia Artur Pawłowski na swoje stronie https://roztocze24.info/?page_id=885

Nieopodal przysiółka Czerwinki (inna nazwa Kaplisze), mieściła się tajna rampa i baza przeładunkowa. Pod osłoną można było przeładowywać sprzęt z transportu wojskowego Armii Czerwonej jadącego po torze szerokim na wagony wykorzystujące tor normalny. Podobno nigdy nie wjechał tu żaden pociąg i już raczej nie wjedzie, bowiem obecnie niemal cała infrastruktura została zdemontowana. Nadal jest to jednak dość ciekawe miejsce, na pewno warte odwiedzenia podczas np. pobytu w Horyńcu.

 

Szerzej o tym miejscu pisze Paweł Rydzewski w swoim przewodniku „Roztocze południowe” (Wydawnictwo Arete II, 2009 rok), fragment:

Całkowita długość peronu to ponad 600 m. Linia kolejowa rozdzielała się tu na 6 torów (po 3 z każdej strony peronu), przy czym jeden z torów kończył się kilkadziesiąt metrów od początku peronu, pozostałe 5 – dopiero za jego końcem. Przy rampie znajdowały się trzy budynki, dziś są już to ruiny.
Jeszcze w połowie lat 80. XX w. rampa znajdowała się w znakomitym stanie, była oświetlona i patrolowana. Pod koniec lat 90. XX w. była już opuszczona: tory porósł młodnik, znaczna część infrastruktury została zdemontowana. Brzegi peronu porosły dwumetrową brzeziną.

 

Jak powiedziałem, dzisiaj z tej infrastruktury pozostały tylko słupy z urwanymi latarniami. Niemniej miejsce nadal robi wrażenie. Polecam do odwiedzenia.

Kesz to mały pojemnik plastikowy schowany w okolicy słupa nr 1 i słupa nr 2. Te słupy razem ze spoilerem tworzą wierzchołki trójkąta niemalże równobocznego. A skrzynka jest niedaleko spoilera. Przydadzą się rękawiczki, albo mała łopatka.

Pod początek ścieżki wskazany przez waypointa można podjechać samochodem drogą leśną, która jest nawet w dobrym stanie (nie ma też zakazu), od strony Wólki Horynieckiej, albo od strony Baszni Górnej.

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Początek ścieżki --- Początek ścieżki - tu można zostawić samochód.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tajna rampa
Słup nr 1
Słup nr 2
Spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 4x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy