Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
[KZ] Cmentarz ewangelicki "Śmigiel" - OP92Z1
Kozienickie zabytki
Eigenaar: PeCha
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 11-10-2019
Gemaakt op: 11-10-2019
Gepubliceerd op: 03-11-2019
Laatste verandering: 11-09-2021
30x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
43 x Bekeken
22 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Cmentarz ewangelicki „Śmigiel”

 

Trochę historii:

 

Jednym z koronnych dowodów na historyczną wielokulturowość Kozienic, przenikanie i wzajemną akceptację oraz współżycie Polaków, Rosjan, Żydów i osadników niemieckich na terenach obecnej gminy Kozienice są zachowane w mieście cmentarze wyznaniowe. Dwa z nich – rzymskokatolicki i żydowski jako zabytki wpisane są do rejestru Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Trzecim cmentarzem wyznaniowym w mieście był cmentarzyk ewangelików w Kozienicach, tzw. Śmigiel. Dawniej znajdował się on na pograniczu Starej Wsi i Janikowa. Od włączenia Starej Wsi do miasta cmentarz znajduje się praktycznie na jego granicy, za domostwami przy ulicy Lubelskiej 171. Z ulicy prowadzi do niego wąziutka ścieżka między murkami odgradzającymi posesje. Ścieżka pozwala na dojście tam pieszo lub na wjazd rowerem.

Teren cmentarzyka o wymiarach około 35 x 42 m. o powierzchni ponad 1500 m² od 2004 r. ogrodzony jest niewysokim płotkiem, takim samy jak cmentarzyk w Holendrach Kuźmińskich, a także niektóre cmentarze wojenne z czasu I wojny światowej. Widać tu działania służb miejskich, które zaopiekowały się ogrodzeniem terenu.

Cmentarz założono pod koniec XVIII wieku na wysokiej skarpie, by uniknąć zalania wodą, która często przy wylewach rzeczki Łachy podchodziła pod samą skarpę. Założeni cmentarza wiąże się ze znacznym napływem kolonistów niemieckich do Kozienic i na kozienickie Powiśle. Najprawdopodobniej przez lata funkcjonowania cmentarza, aż do 1945 r. najczęściej chowano na nim osadników niemieckich z Wólki Tyrzyńskiej (gdzie mieścił się również kantorat ewangelicki), Kępy Wólczyńskiej, Samwodzia i Kozienic. W czasie II wojny światowej prawdopodobnie chowano tu zmarłych żołnierzy Wehrmachtu i innych jednostek niemieckich.

Dziś na cmentarzyku zachowały się w różnym stanie 4 kompletne płyty nagrobne oraz pozostałości po pomnikach, które leżą wśród często wysokiej trawy. Z opowiadań starszych mieszkańców wynika, że jeszcze kilka-kilkanaście lat temu tablic i pomników było więcej. Zapewne leżą one przykryte warstwą ziemi i trawy.

 

O skrzynce:

Pojemnik 100 ml na drzewie w prawym górnym rogu cmentarza patrząc od strony ul. Lubelskiej, poza ogrodzeniem. W środku logbook i ołówek.

Nie wyciągajcie go całego. Wystarczy odkręcić i wyciągnąć zawartość. Spokojnie, macie dużo czasu.

Jeżeli chodzi o dojście można atakować z dwóch stron. Od ul. Lubelskiej jest ścieżka między budynkami Lubelska 171 i Janików 15, albo od tyłu, i ja wolałbym tamtędy, od strony ulicy, wg mapy, Dolnej. Z Lubelskiej skręcacie w Dolną, a potem w pierwszą w prawo i jedziecie do samego końca. Jest tam mały parking, a z niego prowadzi w górę ścieżka.

 

*Opis pochodzi z książki: Dziedzictwo kulturowe gminy Kozienice; Krzysztof Zając, Renata Maj; wyd.: Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej 2013, s. 90-91.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Spojler. Stare i nowe miejsce.