Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
63 dni - Bonus IV - OP92U9
Atak na lotnisko bielańskie
Eigenaar: keram58
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 29-09-2019
Gemaakt op: 27-09-2019
Gepubliceerd op: 29-09-2019
Laatste verandering: 29-09-2019
20x Gevonden
0x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
85 x Bekeken
16 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
5 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Fotoimpresje, iwonia1999, Maciek_B, pandaciuk, Zdzichu_Matysiak
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

                                                                      keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

 

Dziś mija 75 lat od bitwy żołnierzy „Grupy Kampinos” AK pod Jaktorowem. Nie będę oczywiście opisywał tu przebiegu bitwy, bo poświęcona jest temu wydarzeniu oddzielna skrzynka – OP8DAA.

Historycy piszący o Powstaniu Warszawskiem bardzo często marginalizują lub wręcz pomijają udział "Grupy Kampinos” AK w tych działaniach. Dlatego też pozwolę sobie zacytować 7 faktów historycznych wskazanych przez majora Jerzego Koszadę o działaniach Grupy Kampinos AK:

  1. Była jedyną dużą jednostką bojową Powstania Warszawskiego, liczącą ponad 2700 żołnierzy - w skład której wchodziły jedyne walczące w Powstaniu oddziały konne - działającą przez cały okres Powstania na wyzwolonych własnymi siłami terenach Puszczy Kampinoskiej, osłaniając Warszawę od północy i wspierając ją zbrojnie.
  2. Była jedynym zgrupowaniem powstańczym, w skład którego wchodziły liczące około 1000 partyzantów oddziały piechoty i kawalerii zgrupowania Stołpecko – Nalibockiego AK, które przybyły z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej.
  3. Była jedyną dużą jednostką bojową Powstania Warszawskiego, która wykonała rozkaz gen. „Bora” z dn. 14 sierpnia 1944 r., kierując do Warszawy około 1000 dobrze uzbrojonych partyzantów.
  4. Przeprowadziła około 50 akcji bojowych zabijając około 1300 wrogów i około 470 raniąc. Złożyła ofiarę około 770 poległych i około 588 rannych. Szczególnie spektakularne i efektywne było uderzenie na Truskaw, gdzie w nocy 2/3 września rozgromiono pułk RONA, znany z mordów, grabieży i gwałtów dokonywanych na warszawskiej Ochocie. Była to największa klęska tych zbrodniczych oddziałów w Powstaniu Warszawskim i przyczyniła się do zakończenia działalności bojowej oddziałów RONA.
  5. Z 61 zrzutów alianckich dla Warszawy, 22 podjęła „Grupa Kampinos”, skąd do Warszawy dostarczane były przez oddziały odsieczy i specjalne oddziały transportowe „Grupy Kampinos”.
  6. „Grupa Kampinos” była jedyną dużą jednostką bojową Powstania Warszawskiego, która nie skapitulowała. Cały swój potencjał bojowy wykorzystała w ostatniej bitwie, stoczonej 29 września pod Jaktorowem. Była to największa bitwa partyzancka II wojny światowej, po lewej stronie Wisły.
  7. Teren zajmowany przez „Grupę Kampinos” był przez cały okres Powstania jedynym w okolicach Warszawy terenem wolnym od okupanta. Przyjęło się wówczas nazywać ten teren „Niepodległą Rzeczpospolitą Kampinoską”. Zostało to udokumentowane i upamiętnione wzniesieniem w 2004 roku w Wierszach pomnika „Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej”.

Trudno więc pominąć w tym cyklu żołnierzy „Grupy Kampinos” AK.

Skrzynka zaprowadzi Was w miejsce znane zapewne dla większości z Was. To teren dawnego lotniska bielańskiego, gdzie 1 i 2 sierpnia 1944 r. puszczańskie oddziały przeprowadziły nieudane natarcie na obiekty lotniska bielańskiego. Skrzynka jest symboliczna i ukryta w lesie na terenie ówczesnego lotniska, a dla jej podjęcia należy rozwiązać prosty quiz.

 A. Kiedy BBC nadało komunikat radiowy z informacją, że „wszystkie osoby cywilne i wojskowe,         

    rozkazujące lub dopuszczające się zbrodni wobec ludności cywilnej, będą surowo karane przez       

    sprzymierzonych”? Dzień miesiąca to twoja cyfra A.

 B. Czy żołnierze z „Grupy Kampinos” AK walczyli na Podhalu?

    Jeśli tak to B=3,

    Jeśli nie to B=5

 C. Po pięcioletniej przerwie polskie radio rozpoczęło nadawanie audycji radiowych, jeśli było to:

    3 sierpnia to C=4

    9 sierpnia to C=6

    11 sierpnia to C=7

 D. Czy prawda jest że prezydent USA Franklin Delano Roosevelt odmówił w sierpniu 1944 r. pomocy 

    powstańcom bez zgody Stalina?

    Jeśli to prawda to D=3

    Jeśli to fałsz to D=8

 E. Czy prawdą jest że wojska amerykańskie wyzwoliły Tulon 26 sierpnia 1944 r?

    Jeśli tak to E=0

    Jeśli nie to E=3.

     Zadanie: N 52°18.ECD'  E 20° 55.BA'

Skrzynkę dedykuję żołnierzom „Grupy Kampinos” AK.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

OpenChecker
Deze cache eigenaar geeft je de kans om de eindcoördinaten te controleren. Doe dit voordat je gaat zoeken!
Statistieken: Pogingen: 123 keer, Hits: 16 keer.
Afbeeldingen
1
2
3
4
Jeśli musisz
Logs: Gevonden 20x Niet gevonden 0x Opmerking 2x Afbeelding 1x Alle logs Galerij