Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Świątynia Dumania na Wyspie Galindów - OP92BZ
Świątynia Dumania na Wyspie Galindów. Skrzynkę przygotowała i ukryła załoga jachtu Gogoliner.
Owner: Beaver
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > warmińsko-mazurskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Time required: 0:45 h    Distance to travel: 1.00 km
Date hidden: 30-08-2019
Date created: 03-09-2019
Date published: 06-09-2019
Last modification: 06-09-2019
11x Found
0x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
62 visitors
2 x rated
Rated as: n/a
2 x recommended
This cache is recommended by: diament, mys149
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Boat  Go geocaching with children  Take something to write  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Skrzynka znajduje się pod pionowo wyeksponowaną dawną posadzką Świątynii. Należy pamiętać, że do wyspy Gilma nie można cumować. Aby się tam dostać polecam przepłynięcie wpław odcinka dzielącego brzeg Gilmy od plaży we wsi Doba (odległość ok. 100 m).

Poniżej ciekawa historia Wyspy Gilma na podst. opisu Pana Sławomira Adamkowicza za przewodnikiem http://www.mazuryzprzewodnikiem.pl/swiatynia-dumania-na-wyspie-gilma/

"Gilma to najbardziej tajemnicza wyspa na jeziorze Dobskim. Położona jest w południowo – zachodniej części akwenu, na wschód od wsi Doba. Najdogodniejsze podejście znajduje się na zachodniej stronie wyspy, w wąskim przesmyku między Gilmą a lądem. Podobnie jak jezioro, objęta jest rezerwatem, a więc obowiązuje tu zakaz cumowania, biwakowania oraz strefa ciszy. W XIII wieku na Gilmie istniało grodzisko pruskie, któremu prawdopodobnie towarzyszył Święty Gaj, czyli miejsce poświęcone bóstwom i siłom natury. To właśnie na tej wyspie, w warowni, zakończył żywot ostatni wódz Galindów – Yzegups, broniąc swego plemienia przed Krzyżakami, Jaćwingami lub Polakami (do końca nie jest to jasne). W każdym bądź razie to właśnie tu, na Gilmie, w XIV wieku, zakonnicy w dowód swojej władzy postawili obronny zameczek. Miało to na celu utrwalić religię chrześcijańską na zdobytych ziemiach i uniemożliwić poganom odprawianie swych rytuałów. Jednakże warownia nie miała zbyt wielkiego znaczenia strategicznego, dlatego dość szybko została opuszczona, a po niedługim czasie rozebrana. Siedemnastowieczny dziedzic grodziska Doby – baron Wolf von Schenk zu Tautenburg użył cegieł z ruin zameczku do budowy swojej rodowej siedziby w Dobie. Jednak w 1657 roku Tatarzy, którzy posiłkowali hetmana Gosiewskiego w karnej wyprawie do Prus, spalili pałac i zamordowali brata barona – Jerzego Fryderyka. Tautenburgwie odbudowali siedzibę w Dobie, ta jednakże spłonęła podczas II wojny światowej. Na początku XIX wieku połączyli oni Gilmę z brzegiem drewnianym pomostem, założyli na wyspie park w stylu angielskim, a na pozostałościach staropruskich szańców i krzyżackiego zameczku wybudowali kapliczkę. Dzisiaj będąc w głębi wyspy możemy znaleźć ruiny – to pozostałości „świątyni dumania”, czyli właśnie owej kaplicy. Już na samym dole góry można znaleźć pozostałości murowanych, kamiennych stopni prowadzących do ruin budowli. Czy tak było naprawdę i czy faktycznie są to ruiny zameczku i kaplicy – nie wiadomo. Na wyspie tej istnieje również czakram, czyli miejsce o specyficznych właściwościach radiacyjnych. Niezwykła, tajemnicza i burzliwa historia wyspy sprawia, że obrosła ona w wiele legend i bajd. Jedna z nich opowiada o tym, że dawno temu w kaplicy spotykali się sataniści, dlatego miejscowi chłopi wybili dziurę w ścianie by wpuścić Boga i wypędzić zło (w jednej ze ścian jest wykuta dziura w kształcie gotyckiego okna). Inna, że w księżycowe noce na wyspie ukazuje się postać kobiety i wielki wór pieniędzy…"

Pictures
pierwsza baza
potem schodami na górę
wstąp do świątyni
przywitaj się z gąską
Log entries: Found 11x Not found 0x Note 1x Picture 3x All entries Gallery