Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[67] Krzemień - Trakt Janowski: stara kapliczka - OP92B1
Park Krajobrazowy Lasy Janowskie
Właściciel: geokuba
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 27-08-2019
Data utworzenia: 31-08-2019
Data opublikowania: 31-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 26-08-2020
12x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
31 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: grafen
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Trakt Janowski lub inaczej zwany Gościńcem Biłgorajskim to dosyć ciekawa stara droga łącząca Janów Lubelski i Biłgoraja linią prostą. Droga powstała w XIX w. Istnieje legenda, że mierniczy, który miał wyznaczyć przez lasy w linii prostej drogę łączącą kościół w Janowie Lubelskim i kościół w Biłgoraju pomylił się i nie trafił z drogą o 100 metrów w kościół w Biłgoraju. Zdruzgotany tym faktem powiesił się.

To oczywista bzdura jest (chociaż faktu samobójstwa nie mogę wykluczyć), bo trakt nigdy nie dochodził do samego Biłgoraja, a nawet jakby dochodził, to mijałby kościoły o co najmniej 1 km. Poza tym bliżej mu w kierunku kościoła w dawnej wsi Puszcza Solska (teraz dzielnica Biłgoraja), a kiedyś Biłgoraj tam nie sięgał. Jednak fakt faktem, Trakt Janowski pojawił się na rosyjskich mapach w XIX w. Z kolei na mapach WIG z 1938 r. widnieje jako główna droga z Janowa do Biłgoraja. Ale nigdy nie była ona w jakiś sposób szczególnie umacniana. Najprawdopodobniej ciężko było tę drogę utrzymać, albo nikt nie był tym zainteresowany, gdyż po wojnie gościniec ten popadł w niełaskę. Nowe drogi, które zaczęto umacniać i budować wytyczały inny kierunek między Biłgorajem a Janowem omijając Lasy Janowskie łukiem i zahaczając o Frampol. Jednak jeszcze do lat siedemdziesiątych liczono się z możliwością wykorzystania traktu do ewentualnego wybudowania skrótu Biłgoraj – Janów. Świadczy o tym fakt, że do dzisiaj, jako konsekwencja utworzonej w latach 60. ub. wieku działki drogowej, trakt ten liczy sobie 16 m szerokości! Jest to zupełny ewenement, gdyż z reguły drogi leśne (jako działki drogowe) nie przekraczają szerokości czterech metrów. W tych szesnastu metrach znajdowała się korona drogi, rowy i pobocza po obu stronach drogi. Niegdyś nawigacje samochodowe, na początku swojej popularności, myliły się i pokazywały Trakt Janowski jako drogę, którą należy jechać z jednego miasta do drugiego.

Dzisiaj Trakt Janowski jest w przeważającej części nieprzejezdny. Dodatkowo umiłowali go sobie offroadowcy, którzy zrobili sobie z niego poligon. Jednak miejscami da się przejechać rowerem, a tym bardziej przejść. W tym miejscu, czyli między Flisami a Janowem nie jest tak źle. Samochodem nie da się wjechać, ale spacerkiem z powodzeniem, a od biedy również i rowerem. Wrażenia ze spaceru gwarantowane.

Droga nieuczęszczana, ale zostały przy niej kiedyś umiejscowione kapliczki. Tutaj, w środku lasu, znajduje się stara kapliczka kłodowa. Niestety jest ona w agonalnym stanie i, jak można sobie wyobrazić, są to jej ostatnie chwile na tym łez padole.

Najlepiej samochód zostawić we Flisach.

Kesz – mały PET z akcesoriami – nieopodal kapliczki, pod drzewem w ziemi.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Stara kapliczka