Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[65] Kocudza – mogiły w lesie - OP92AY
Park Krajobrazowy Lasy Janowskie
Właściciel: geokuba
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 27-08-2019
Data utworzenia: 31-08-2019
Data opublikowania: 31-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 26-08-2020
14x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
42 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: galowianie, grafen, starletka
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kocudza – mogiły w lesie

Niemal na granicy powiatów biłgorajskiego i janowskiego, nieopodal Frampola i wsi Sokołówka, ale administracyjnie już na terenie lasu należącego do wsi Kocudza, znajdują się dwa leśne groby. Na obu stoją krzyże, lecz tylko jeden zawiera inskrypcje.

W nieopisanej mogile, z tego co ludzie miejscowi opowiadają, może leżeć jakaś zamordowana w czasie wojny osoba. Najprawdopodobniej jest to kobieta pochodzenia żydowskiego, którą zabił niemiecki żołnierz, kiedy ludność żydowska kryjąca się przed eksterminacją w lesie była przez Niemców wyłapywana. Pochował ją później ktoś z miejscowych.

Druga mogiła, na której stoją dwa krzyże: drewniany i żelazny, opisana została inskrypcją na drewnianym krzyżu. Możemy przeczytać:

Tu został pochowany rosyjski żołnierz, który zginął 1944 r.

Historią tego żołnierza zainteresował się pan Andrzej Burlewicz, mieszkający we Frampolu pasjonat historii regionu Frampola i nie tylko. Prowadzi swój blog: https://andrzejburlewicz.wordpress.com/ w którym opisuje różne pasjonujące historie. Właśnie tam zamieścił historię tej mogiły:

 

„W roku bieżącym, tym razem w trakcie grzybobrania natknąłem się na dwie mogiły w lesie, na jego skraju w pobliżu wsi Sokołówka, w niedalekiej odległości również od Frampola.
Grób, na którym stoją dwa krzyże, metalowy oraz drewniany z informacją o tym, kto w nim spoczywa; -„ Tu został pochowany rosyjski żołnierz, który zginął 1944 r.”. Więcej informacji na temat tego grobu i śmierci nieznanego żołnierza rosyjskiego dowiedziałem się od Pana Zbigniewa Futymy, rolnika z Sokołówki, który mogę to stwierdzić jest skarbnicą wiadomości o miejscowej historii. A oto, co mi opowiedział:

- Był lipiec 1944 roku, ostatni dzień, kiedy to resztki cofających się wojsk hitlerowskich broniły się w okolicach Frampola przed nacierającymi wojskami rosyjskimi. Przy „fabryce” położonej tuż koło Frampola stacjonował, bądź zatrzymał się dla wytchnienia nieduży oddział żołnierzy niemieckich. Wśród tych żołnierzy był strzelec wyborowy, który po dostaniu się na szczyt komina dobrze zamaskowany ostrzeliwał jadące ciężarówki z wojskiem rosyjskim. Dobrze ulokowany snajper na wysokim kominie zabił kilku żołnierzy rosyjskich i zatamował ruch na drodze z Biłgoraja do Frampola i Goraja. (…)

 

Koniecznie przeczytajcie całość tej historii radzieckiego żołnierze, całość znajdziecie tutaj, na blogu pana Burlewicza:
https://andrzejburlewicz.wordpress.com/2013/10/22/pamieci-tym-ktorzy-odeszli/

Obie mogiły oddalone są od siebie o ok. 11 m.

 

Kesz – mikro PET z samym logbookiem – znajduje się 5 m od grobu rosyjskiego żołnierza i 8 metrów od grobu zamordowanej osoby.

Do tego miejsca można dojść drogą leśną od zalewu, albo podjechać bliżej skrzynki na skraj lasu drogą polną wzdłuż kopalni piasku, począwszy od skrzyżowania szosy wojewódzkiej z szosą na Sokołówkę.

Zawsze zajrzyj na ostatnią stronę logbooka, możesz tam znaleźć wpisaną słownie cyfrę. Zanotuj ją. Przyda się później na zakończenie geościeżki.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Grób nieznanej osoby
Grób radzieckiego żołnierza
Wpisy do logu: znaleziona 14x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy