Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[64] Ruda – ostoja ptasia Natura 2000 Lasy Janowskie - OP9293
Park Krajobrazowy Lasy Janowskie
Właściciel: geokuba
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 25-08-2019
Data utworzenia: 28-08-2019
Data opublikowania: 28-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 26-08-2020
17x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
35 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: grafen, starletka
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W książce „Lasy Janowskie. Przewodnik dla turysty”, wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie w 2018 roku, Krzysztof Wojciechowski pisze:

Walory przyrodnicze Lasów Janowskich i Lipskich sprawiły, że niemal cały ich kompleks wszedł w granice obszarów Natura 2000. Znajdują się tutaj dwa obszary Natura 2000: ostoja siedliskowa PLH060031 Uroczyska Lasów Janowskich oraz ostoja ptasia PLB060005 Lasy Janowskie. (…)

Obszar ptasi Natura 2000 zajmuje powierzchnię 60235,75 ha. Ostoja obejmuje rozległy i zwarty kompleks leśny stanowiący północno-zachodnią część Puszczy Solskiej (Lasy Janowskie i Lasy Lipskie) oraz enklawę leśną „Rozwadów”. Ciągnie się od doliny Wisły i Sanu do doliny rzeki Bukowej na południu i wschodzie. (…) Cechą charakterystyczną obszaru jest występowanie stawów rybnych, na których prowadzona jest ekstensywna gospodarka rybacka. Znajduje się tu blisko 150 stawów, o łącznej powierzchni ponad 1600 ha. Sieć rzeczną obszaru tworzą rzeki: Biała, Branew, Czartosowa, Trzebensz, Rakowa, Łukawica oraz Bukowa, a także inne cieki wodne. (…)
Różnorodność lasów oraz liczne kompleksy stawów, a także fragmenty otwartych torfowisk, jak również sąsiedztwo z terenami rolniczymi sprawiają, że jest to teren niezwykle atrakcyjny dla ptaków. Stwierdzono tu występowanie 29 gatunków ptaków z Załącznika i Dyrektywy ptasiej, w tym 10 gatunków z Polskiej Czerwonej księgi. Obszar jest ostoją ptasią o randze europejskiej IBA (PL 109) z uwagi na występowanie kluczowych gatunków. W okresie lęgowym obszar zasiedla co najmniej 1% populacji krajowej następujących gatunków ptaków: bieli, bocian czarny, głuszec, lelek kozodój. Poza tym na terenie ostoi występują inne gatunki warte odnotowania: bączek, orlik krzykliwy, gęgawa, sowa włochata, puszczyk uralski. Obszar jest ponadto miejscem żerowania gadożera.
Kluczowymi gatunkami na terenie ostoi oraz tymi, których co najmniej 1% populacji przypada na opisywany teren są: sowa włochata, lelek zwyczajny, bocian czarny, błotniak stawowy, dzięcioł czarny, dzięcioł zielonosiwy, bielik, bączek, głuszec zwyczajny.

Kesz – mały pojemnik PET z różnościami - ukryty przy rozwidleniu, bądź złączeniu (zależy z której strony patrzeć) dwóch szlaków: czerwonego pieszego Szlaku Walk Partyzanckich i niebieskiego rowerowego szlaku Wyprawa do Leśnego Skarbca.

Zawsze zajrzyj na ostatnią stronę logbooka, możesz tam znaleźć wpisaną słownie cyfrę. Zanotuj ją. Przyda się później na zakończenie geościeżki.

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Najbliższa wiata przystankowa na szlaku.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
To widzi kesz