Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
[46] Ruda – Osada: poletko łowieckie - OP91TQ
Park Krajobrazowy Lasy Janowskie
Eigenaar: geokuba
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > lubelskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 31-07-2019
Gemaakt op: 06-08-2019
Gepubliceerd op: 06-08-2019
Laatste verandering: 26-08-2020
16x Gevonden
2x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
55 x Bekeken
11 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
3 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: chester-gh, grafen, skalpelx
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Compass  Take something to write  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Osada, lub na innych mapach oznaczone jako skraj Cięciw albo Kantalińca – to uroczysko leśne. Z tym że akurat w tym miejscu nie ma tu lasu. Jest polana zamknięta w lesie, a na skraju tego lasu piękne dęby. Nie wiem jaką szerszą rolę spełnia ta polana (na mapach zaznaczona jest tu studnia, której nie znalazłem), ale na pewno wiem, że służy do polowań. Najprawdopodobniej część z tego miejsca służy także jako poletko łowieckie. Na skraju umiejscowiona jest ambona myśliwska, a na polanie porozrzucane jedzenie dla zwierząt.

Z tablicy umieszczonej w innej części lasu, przy Leśnej Trasie Rowerowej, można wyczytać:

Człowiek od wieków polował na zwierzęta. Obecnie polowania, obok funkcji gospodarczych, są kontynuacją odwiecznej tradycji i źródłem satysfakcji dla myśliwych. W dzisiejszych czasach zadaniem myśliwego są odstrzały selekcyjne, w których eliminuje się z populacji zwierząt łownych osobniki chore, słabe i kalekie. Wykonując je myśliwy zastępuje w środowisku duże drapieżniki (niedźwiedzia, wilka, rysia), których brak w większości naszych lasów.
Gospodarka łowiecka to nie tylko polowania. To także obserwacje i liczenia zwierząt łownych czy walka z kłusownictwem. Bardzo wiele wysiłku wkłada się też w budowę paśników, lizawek, wykładanie karmy dla zwierząt czy zakładanie poletek łowieckich, na których hoduje się zboża i specjalne mieszanki roślin paszowych. Dzięki nim zwierzyna ma bardziej urozmaicony jadłospis, jest w lepszej kondycji i nie niszczy upraw leśnych.
Wszystkie te działania świadczą o tym, że los zwierzyny szczególnie w trudnych miesiącach zimowych nie jest obojętny myśliwym i leśnikom, gdyż wówczas przychodzą im oni z pomocą. Z chwilą nadejścia wiosny zaprzestaje się dokarmiania, dzikie zwierzęta poradzą sobie same.
Ambona łowiecka – umożliwia obserwację zwierzyny i dokonanie precyzyjnego odstrzału.

Przyznam, że ideologia myśliwych jest mi bardzo daleka. Zabijanie zwierząt jako „kontynuacja odwiecznej tradycji i źródło satysfakcji dla myśliwych”? Cóż…
Nie wierzę ponadto w to „eliminowanie osobników chorych, słabych i kalekich”. Dla mnie to mydlenie oczu.
Ale to nie miejsce na to co mi się podoba, lub nie. Fakt jest faktem; myślistwo jest nierozerwalnie związane z gospodarką leśną, a ambony łowieckie zlały się w naturalny krajobraz lasu. Osobiście nad tym boleję, ale jest jak jest.

Do Osady najlepiej dojść schodząc z drogi, którą biegnie zielony szlak rowerowy Leśna Trasa Rowerowa łącznie z czerwonym szlakiem rowerowym, w ścieżkę bezpośrednio prowadzącą do ambony, którą widać z drogi. Ambona jest może ze 20 m od drogi.

 

Kesz to mikro pojemnik PET z logbookiem w maskowaniu leśnym. Współrzędne nie pokazują położenia kesza. Żeby go odnaleźć, trzeba stanąć na współrzędnych, wyjąć kompas, ustawić azymut na 93 stopnie i przejść w tym kierunku 43 metry.

 

Zawsze zajrzyj na ostatnią stronę logbooka, możesz tam znaleźć wpisaną słownie cyfrę. Zanotuj ją. Przyda się później na zakończenie geościeżki.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Wysypana karma i ambona
Osada
Dęby na skraju poletka
Logs: Gevonden 16x Niet gevonden 2x Opmerking 0x Afbeelding 1x Alle logs Galerij