Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Wpieniona Warta - OP91ND
Mini wodospady
Eigenaar: piostu
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 24-06-2019
Gemaakt op: 31-07-2019
Gepubliceerd op: 31-07-2019
Laatste verandering: 31-07-2019
10x Gevonden
3x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
56 x Bekeken
5 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Fixed by magnet  Nature  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Zapora wodna i elektrownia w Skęczniewie nad Jeziorskiem powstała w latach 1975-1986 w celu regulacji biegu rzeki Warty na terenie obecnych województw: łódzkiego i wielkopolskiego. Na koronie zapory umieszczono tablicę na kamieniu upamiętniającą projektanta i pomysłodawcę zapory – Józefa Głuszaka (1917-1989). Zapora czołowa w Skęczniewie przez którą biegnie granica obu województw to zapora ziemna (gruntowa) uszczelniona żelbetonem. Jej twórcom zależało na uniezależnieniu się od szkodliwych dla ludzi kaprysów aury i warunków meteorologicznych. Stanowi ona ochronę przeciwpowodziową jak również zabezpieczenie przed suszą, poprzez nawadnianie użytków rolnych. Oprócz tego przy jazie zbudowano elektrownię wodną produkującą energię elektryczną o mocy blisko 5 MW (20 GWh rocznie). Wysokość zapory to 20 metrów a jej długość 2,73 km. Jeziorsko to największy zbiornik wodny w regionie łódzkim. Pojemność akwenu to ponad 200 mln metrów sześciennych wody a powierzchnia 4200 ha (42 km kwadratowych). Średnia głębokość wody to 2-4,5 metra a przy samej zaporze 11 metrów.

Budowa tego sztucznego jeziora spowodowała powstanie w środku Polski specyficznej oazy i ostoi ptactwa wodno-błotnego o randze europejskiej a tym samym wzrost funkcji ekologicznej całego obszaru obejmującego zbiornik zaporowy. Polega ona na ochronie ptactwa i utrzymaniu jego warunków lęgowych i siedliskowych w utworzonym w tym celu na terenie zbiornika rezerwacie. Występuje tu w różnych porach roku ponad 200 gatunków ptactwa z czego połowa gniazduje na terenie zbiornika. Spotkać tu można m. in.: czaple białe, rybitwy białowąse, kormorany, rybołowy, gęgawy, ohary , perkozy dwuczuby, zauszniki, bąki, bączki, rybitwy czarne, łabędzie, mewy śmieszki, bociany, żurawie, orliki, orły bieliki i wiele innych gatunków. Poziom wody w zbiorniku każdego roku jest regulowany na jazach. Napełnianie trwa od stycznia do kwietnia. Od czerwca do listopada następuje stopniowe obniżanie poziomu wody. Niestety dużym zagrożeniem dla rezerwatu jest turystyka i sporty wodne, które mają szkodliwy wpływ na gniazda i ptasie siedliska.

Z ciekawostek można dodać, że pod względem wielkości zapora na Jeziorsku jest  wyższa o 4 metry od zapory w Smardzewicach i ponad dwa razy dłuższa. Pod względem powierzchni jest 2 razy większa. Zajmuje ona 1 miejsce w Polsce pod względem dostępnej pojemności. Przebija nawet zaporę w Solinie. 

Źródło: naweekendzik.pl

 

Skrzyneczka znajduje się na jednym z ogólnodostępnych obiektów które powstały podczas budowy elektrowni. Jest to jednocześnie niezwykle urokliwe miejsce, które warto odwiedzić i odpocząć trochę podczas wędrówek w tych okolicach.

Proszę o zachowanie ostrożności przy podejmowaniu. Skrzynka nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności do podjęcia, jednak z wodą nigdy nie ma żartów i mało ostrożny czlowiek skąpać się może.

 

Skrzynka założona wraz z BlueAsia - dziękuję 

Logs: Gevonden 10x Niet gevonden 3x Opmerking 1x Afbeelding 2x Alle logs Galerij