Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
[35] Kocudza – kapliczka z XIX w. i dwie mogiły - OP91KF
Park Krajobrazowy Lasy Janowskie
Eigenaar: geokuba
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > lubelskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 23-07-2019
Gemaakt op: 28-07-2019
Gepubliceerd op: 28-07-2019
Laatste verandering: 26-08-2020
12x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
43 x Bekeken
9 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
4 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: gagu, grafen, palinq, starletka
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Pokonując trasę Gościńca Solskiego (zwanego również Austriackim Traktem) z Korytkowa Małego do Frampola, nieopodal Bagna Rakowskiego w pewnym momencie droga biegnie między dużymi skarpami. Na górze skarpy zachodniej znajduje się niewidoczne na pierwszy rzut oka, ogrodzone metalowym płotkiem, miejsce; są tam dwie kapliczki i dwa groby z żelaznymi krzyżami. Na mapach turystycznych miejsce to jest oznakowane symbolem pomnika, ale żadnych innych informacji tam nie ma. W Internecie również bardzo mało wiadomości na temat tego miejsca. W terenie również; nie ma jakiejś tabliczki informującej co to za miejsce, ale widać, że ktoś o nie dba. Widziałem miejsce tego miejsca z lat 70. XX w. kiedy jeszcze były drewniane krzyże na grobach i nie było tam między nimi żadnej kapliczki.

Jedynie w książce Krzysztofa Garbacza „Na szlaku biłgorajskich kapliczek i krzyży przydrożnych” z 2009 r. znalazłem taką informację:

[Drewniana kapliczka] została zauważona pomiędzy mogiłami żołnierza austriackiego i pastuszka (…). Typowa dla regionu biłgorajskiego kapliczka kłodowa, z dużą wnęką i arkadowymi otworami, jest pozbawiona świątka. Płaskorzeźbiona gipsowa Matka Boska, resztki figury glinianej św. Antoniego i kilka sztucznych kwiatów – oto całe jej „wyposażenie”. Tylko na brogowym daszku trzyma się mocno żelazny krzyżyk, wetknięty w wysoką sterczynę. Dół kapliczki już zmurszał, razem z napisem, jeżeli taki istniał. Cmentarzyk jest ogrodzony żelaznym płotkiem i zajmuje niewielką część wzgórza nieopodal Bagna Rakowskiego, które przecina Gościniec Solski. Zastanawiałem się, skąd wzięła się tutaj ta stara kapliczka. Może ktoś przeniósł ją na wojenny cmentarzyk z innego miejsca, być może znad bagna.
W otaczającym mogiły lasku, porośniętym strzelistymi sosnami, wznosi się równie strzelisty jak te drzewa wysoki słup z kapliczką na szczycie, przypominająca latarnię. Świątka już nie ma, jedynie w zwieńczeniu ciągle tkwi żelazny krzyżyk. Ile lat może ona liczyć?. Chyba grubo ponad sto lat, bowiem stoi w miejscu oznaczonym na austriackiej mapie z 1879 roku krzyżykiem, który symbolizuje kapliczkę lub krzyż. Przypuszczam, że zaznaczono tę samą, która jeszcze stoi nieopodal Bagna Rakowskiego. Niewykluczone, iż ta smukła kapliczka pochodzi z połowy XIX stulecia. Na słupie nieznany autor pozostawił inskrypcję. Nie dowiemy się, co ona zawiera. Niestety upływ czasu spowodował, że dziś nie można tego napisu odczytać.  

Tej smukłej kapliczki słupowej nie zauważyłem, ale też zbytnio się za nią nie rozglądałem.

Z całą pewnością można stwierdzić, że miejsce to było zaznaczane na mapach od połowy XIX w. Na mapach z 1869 r. jest symbol krzyża, na późniejszych również. Na mapach WIG-owskich z 1938 r. również widnieje tam krzyż. Tylko co on symbolizuje? Tę kapliczkę kłodową między grobami (wtedy jeszcze grobów nie było), czy tę kapliczką słupową? Moim zdaniem tę kapliczkę słupową, bo tak kłodowa to szemrana jakaś, skądś przywędrowała do tych grobów.

Wzdłuż Gościńca Solskiego przebiega zielony rowerowy Szlak Dawnych Rzemiosł Ludowych: Biłgoraj – Dąbrowica – Bukowa – Andrzejówka – Siedem Chałup – Korytków Mały – Cacanin – Frampol. Odcinek z Korytkowa Małego do Frampola, czyli ten, na którym jest opisywane miejsce, to najtrudniejszy odcinek trasy. Droga jest w bardzo złym stanie.

Co do kesza. Jest to pojemnik PET z samym logbookiem. Ukryty w maskowaniu leśnym po drugiej stronie drogi niż kapliczka. Na górze skarpy.

 

Zawsze zajrzyj na ostatnią stronę logbooka, możesz tam znaleźć wpisaną słownie cyfrę. Zanotuj ją. Przyda się później na zakończenie geościeżki.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Kapliczka i mogiły
Logs: Gevonden 12x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Afbeelding 1x Alle logs Galerij