Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kiszki – Dwugajówka: miejsce pamięci - OP918B
Rezerwat przyrody Lasy Janowskie
Właściciel: geokuba
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 08-07-2019
Data utworzenia: 11-07-2019
Data opublikowania: 13-07-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 21-04-2020
16x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 4 obserwatorów
41 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: galowianie, grafen, skalpelx, starletka, veg1
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Idąc od wsi Szewce trasą dawnej kolejki wąskotorowej, lub jadąc rowerem, bo wzdłuż tej trasy przebiega niebieski szlak rowerowy, dochodzimy do miejsca zwanego Dwugajówka. Odbija do niego w bok bardzo krótki zielony szlak rowerowy. W miejscu tym znajduje się drewniany krzyż i kamień pamięci poświęcony partyzantom. Na kamieniu znajduje się następująca inskrypcja:

W hołdzie żołnierzom oddziału partyzanckiego NOW-AK „Ojca Jana” – „Konara” oraz mieszkańcom wsi Ujście, Szewce, Kiszki, Momoty Górne i Dolne, w dowód pamięci ich poświęcenia i ofiary złożonej walce o wolną Polskę.

Około 50 metrów za krzyżem widać pozostałości zabudowań. Obok krzyża jest tez tablica informacyjna, na której widnieje tekst autorstwa Tomasza Żuławskiego, którego fragmenty przytoczę:

„Dwugajówka” – nazwa tego miejsca nawiązuje do osad wzniesionych na początku XX wieku dla służby leśnej Ordynacji Zamoyskich.

Zabudowania „Dwugajówki”, opustoszałe w czasie wojny, stały się już na przełomie 1939/40 roku jedną z baz pierwszej grupy partyzanckiej podchorążego Michała Kossaka. „Dwugajówka” znajdowała się a terenie placówki AK Ujście, której komendantem był Jan Pawlos ps. „Długi Jaś”. W latach 1942-1943 składali tu konspiracyjną przysięgę żołnierze AK „Długiego Jasia i „Lancy”. Tu odbywały się konspiracyjne szkolenia i spotkania drużyn dywersyjnych AK z placówek Ujście, Momoty, Władysławów. (…)

Od stycznia do czerwca 1944 r. „Dwugajówka” pod Szewcami została stałą bazą partyzancką oddziału NOW-AK „Ojca Jana”, którym dowodził w tym okresie podporucznik Bolesław Usow ps. „Konar”. Przez długie miesiące zimy i wiosny 1944 r. oddział prowadził intensywne szkolenie młodych partyzantów. (…)

W czerwcu 1944 r. w obliczu nadchodzącej wielkiej akcji przeciwpartyzanckiej oddział „Ojca Jana” – „Konara” opuścił kwaterę i po koncentracji oddziałów partyzanckich wziął udział w bitwie na Wzgórzu Porytowym 14 czerwca 1944 r. Po bitwie „Dwugajówka” została zrujnowana przez niemieckie oddziały pacyfikacyjne.

Od 1945 r. w miejscu tym bardzo często kwaterowali partyzanci z oddziałów antykomunistycznego podziemia (…).

Przez następne kilkadziesiąt lat obok partyzanckiej bazy w „Dwugajówce” znajdowała się składnica drewna kolejki wąskotorowej, której linia łączyła Bukową przez Szewce, Lasy Janowskie z Lipą.

 

Administracyjnie Dwugajówka leży na terenie wsi Kiszki, mimo iż najbliższa wieś to Szewce. Na mapie WIG z 1938 roku brak jest uwidocznionych zabudowań Dwugajówki.

Kesz umieszczony 10 metrów za kapliczką. Jest to pojemnik PET z samym logbookiem.

 

Zawsze zajrzyj na ostatnią stronę logbooka, możesz tam znaleźć wpisaną słownie cyfrę. Zanotuj ją. Przyda się później na zakończenie geościeżki. 

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Początek ścieżki --- Początek krótkiego zielonego szlaku rowerowego do Dwugajówki.
Obrazki/zdjęcia
Dwugajówka
Wpisy do logu: znaleziona 16x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria