Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Młyn wodny - OP912G
Eigenaar: ach_a
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 27-06-2019
Gemaakt op: 01-07-2019
Gepubliceerd op: 01-07-2019
Laatste verandering: 01-07-2019
7x Gevonden
2x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
64 x Bekeken
4 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: gemiddeld
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Beschrijving PL

W 1881 r. Józef Konopacki odkupił od Józefa Ambroziaka we wsi Bełchów 6 morgów ziemi na rzeką Skierniewką za kwotę 500 rubli. Przy istniejącym jazie wybudował młyn, dom mieszkalny i zabudowania gospodarcze. Prace budowalne postępowały szybko. Już w 1883 r. zamieszkał tam z rodziną, a swoje prawa do dzierżawy młyna w Dzierzgowie przekazał Dominikowi Teofilowi, który wkrótce się ożenił i wykazał dużym zmysłem do interesów. Dominik Teofil prowadził z synami skup zboża na przemiał, a mąkę rozprowadzał po okolicy.

Dwupiętrowy drewniany młyn o wymiarach 44×30 ½ stopy i wysokości 17 stóp został wyposażony w drewniane koło wodne o średnicy 10 stóp, oraz maszyny i urządzenia. Niestety, młyn nie przynosił takich dochodów, jakich oczekiwano. Teofil przeniósł się z rodziną do Bełchowa i przekazał swoje prawa do dzierżawy młyna w Dzierzgowie rodzonemu bratu Lucjanowi i ciotecznemu bratu Julianowi Mączyńskiemu. Po objęciu Bełchowa skup zboża na przemiał był prowadzony na znacznie większą skalę. Młyn został wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia oraz w dodatkową turbinę do wytwarzania prądu. Na koszt młyna została doprowadzona elektryczność do kościoła i plebanii w Bełchowie. Dominik prowadził gospodarstwo żelazną ręką. Domownicy nie ośmielili się rozpocząć posiłku zanim gospodarz nie zasiadł do stołu. Miał też swoje metody leczenia.

W czasie epidemii cholery w 1894 r. nikt w osadzie młyńskiej nie zachorował. Przed opuszczeniem i po powrocie do osady każdy bez wyjątku – kobiety i mężczyźni – obowiązany był zjeść pajdę chleba umoczonego w spirytusie i umyć ręce. Aż do 1920 r. życie w osadzie młynarskiej Bełchów toczyło się normalnym trybem. Wesela i posagi trzech córek nie były zbyt wystawne. Z czterech synów tylko dwaj pozostali przy młynie: Wacław, który zginął podczas wojny 1920 roku i Józef (1884-1973). Bolesław (1885-1977) pracował na kolei, a najmłodszy Jan (1896-1942) został kapitanem Wojska Polskiego, zwolennikiem obozu piłsudczykowskiego. Spośród synów, tylko Jan posiadał środki na spłacenie pozostałych braci i to on w 1936 r. został właścicielem Bełchowa, chociaż tam nie mieszkał. Na miejscu był Dominik Teofil, który doglądał wszystkiego. Nadszedł rok 1939. Zarządcą całego gospodarstwa został brat żony Jana, volksdeutsch z Poznania, rozstrzelany pod koniec wojny za współpracę z okupantem niemieckim. Po zamordowaniu Jana w obozie Auschwitz, spadkobiercą został jego syn Stefan (1923-2002), który nie miał pojęcia o młynarstwie. Młyn funkcjonował jeszcze do około 1950 r., potem został zamknięty i podobnie jak wiele innych małych budowli wodnych zniszczał na skutek braku konserwacji.  

Na podstawie https://lowiczanin.info/burzliwe-dzieje-mlyna-w-belchowie/

W 1979 roku młyn został odkupiony i wznowił produkcję.
 
Na początku działalności, produkcja odbywała się w niewielkim, drewnianym młynie wodnym, zakupionym od poprzednich właścicieli. Obecnie ten prawie 100-letni budynek został przebudowany i włączony do całego zakładu produkcyjnego. 

Jak będziecie szukać kesza polecam zakupić mąkę.

Kesz to magnetyk schowany na moście na rzece Skierniewce, schowany nisko od strony młyna.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 7x Niet gevonden 2x Opmerking 2x Alle logs