Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
63 dni # 39 - OP9103
Żołnerze „Gurta”
Eigenaar: iwonia1999
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 03-09-2019
Gemaakt op: 25-06-2019
Gepubliceerd op: 03-09-2019
Laatste verandering: 29-06-2023
105x Gevonden
3x Niet gevonden
4 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
135 x Bekeken
58 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

                                                                      keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Zgrupowanie „Gurt” dowodzone przez kpt. Kazimierza Czaplę ps. „Gurt” od 1 sierpnia uczestniczy w działaniach zbrojnych na obszarze Śródmieścia Północnego. Obszar działania obejmował ulice: Marszałkowska, Al. Jerozolimskie, Żelazna, Twarda, Pl. Grzybowski, Bagno, Świętokrzyska do Marszałkowskiej.

Oddziały Zgrupowania uczestniczyły w ataku na Dworzec Główny, Linię średnicową, Hotel Astoria, Urząd Probierczy, PAST-ę, Zakłady Heberbuscha, Halę Mirowską i wiele innych. Żołnierze Zgrupowania skutecznie bronili powierzonych pozycji aż do upadku Powstania, pomimo zaciekłych ataków nieprzyjaciela. Utrzymanie tych pozycji miało ogromne znaczenie dla Powstania, gdyż uniemożliwiało połączenie niemieckich oddziałów atakujących z Ogrodu Saskiego z oddziałami atakującymi z kierunku Al. Jerozolimskich. 23 września 1944 r. zgrupowanie zostało przekształcone w 3 batalion 15 Pułku Piechoty „Wilków” AK.

Na rogu ulic Złotej i Jana Pawła II znajduje się wolno stojąca tablica w hołdzie poległym żołnierzom AK Zgrupowania „Gurt” wraz z informacją o rejonie walk Zgrupowania. Obok na ścianie szkoły przy ul. Złotej 54 od strony Jana Pawła II znajduje się inna tablica pamięci żołnierzy AK Zgrupowania „Gurt”, walczących w tym rejonie.

Skrzynkę dedykuję Gruzinom walczącym w szeregach powstańczych.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Złota/Jana Pawła II
Tablica
Złota 54
spoiler