Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
63 dni # 06 - OP90ZE
Godzina „W”
Owner: iwonia1999
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 01-08-2019
Date created: 25-06-2019
Date published: 01-08-2019
Last modification: 04-07-2020
73x Found
2x Not found
2 notes
watchers 4 watchers
125 visitors
42 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place  Access only by walk  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

                                                                 keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Batalion „Zaremba – Piorun” Batalion powstańczy sformowany w pierwszych dniach Powstania w 3 rejonie Obwodu Śródmieście z kompanii osłonowej „Lubicz” i dowództwa Obwodu "Obroża", oddziału „Sylwestra”, części żołnierzy bazy lotniczej "Łużyce" oraz sporej ilości ochotników. Od 3 sierpnia 1944 roku dowodzony przez rtm. Romualda Radziwiłłowicza ps. „Zaremba”. "Zaremba". Batalion walczy w kwartale między ulicami Wilczą, Emilii Plater, Poznańską, Żulińskiego, Marszałkowską. Podejmuje krwawy atak na placówkę „Frontleitstelle” w budynkach między ul. Hożą, a Wspólną. Po ciężkim zranieniu rtm. „Zaremby” (utrata ręki) dowództwo batalionu objął kpt. Franciszek Malik ps. „Piorun”, cichociemny. Od tej pory batalion nosił nazwę „Zaremba-Piorun”.
22 sierpnia dwie drużyny batalionu uczestniczyły w zdobyciu Małej PAST-y na ul. Piusa XI (Strasse der SA) 19. Pomimo ustawicznych ataków niemieckich wspieranych przez czołgi, „Goliaty” lotnictwo i artylerię żołnierze batalionu utrzymali wywalczone przez siebie pozycje do kapitulacji Powstania.

Ślady tamtych wydarzeń noszą m.in. budynki przy ul. Hożej  (Victoriastrasse) 51, Wilczej 72 i Plater 4, Nowogrodzkiej 45 czy Nowogrodzkiej 50/56.

Miejsca pamięci w okolicy skrzynki: ul. Nowogrodzka 45 – 18.08.1944 r. hitlerowcy rozstrzelali 18 pracowników poczty, ul. Wspólna róg Poznańskiej obelisk z tablicą poświęcony żołnierzom Batalionu „Zaremba – Piorun"

Skrzynkę dedykuję żołnierzom Batalionu Zaremba - Piorun.

Skrzynka ukryta magnetycznie na terenie kościoła. Szukaj z tyłu kościoła po prawej stronie patrząc od wejścia głównego.

Do zalogowania skrzynki potrzebne będzie hasło. Aby je znaleźć udaj się do wejścia głównego, znajdziesz tam na ścianie kościoła po lewej i prawej kilka tablic wartych obejrzenia. Ciebie interesuje ta po prawej stronie na zewnątrz poświęcona baonowi. Stań przed nią, a za plecami masz inną tablicę. Nazwisko z 3 wiersza od góry to hasło do logu internetowego.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
1 Virtual point --- Tu znajdziesz hasło
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Znaczek
Tablica
Tablica
Jeśli musisz