Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 02 - OP90Z0
Punkt u „Klimy”
Właściciel: iwonia1999
Założyciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-07-2019
Data utworzenia: 25-06-2019
Data opublikowania: 28-07-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 03-10-2019
93x znaleziona
2x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 5 obserwatorów
121 odwiedzających
55 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: norbinorek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                   keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po jego upadku. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

 

5 rok okupacji, terroru, łapanek, wywózek na roboty i do obozów zagłady, masowych rozstrzeliwań, ale Warszawa i kraj walczą. Bierny opór, tajne nauczanie, prasa podziemna, sabotaż w przemyśle i rolnictwie, akcja N (prasa w języku niemieckim z prawdziwymi informacjami dla żołnierzy niemieckich), mały sabotaż, konspiracja, partyzantka, dywersja itp.

Na Warszawskiej Pradze przy ul. Floriańskiej 12  w lokalu na ostatnim piętrze zamieszkiwała Janina Englert ps. „Klima”. Ta ziemianka z pochodzenia, a bibliotekarka z zamiłowania  była postacią znaną na Pradze. To jej staraniem w roku 1935 powstała Czytelnia Naukowa przy ul. Wileńskiej. Podczas okupacji ukrywała setki książek u siebie i zaprzyjaźnionych czytelników. Gdy w 1942 roku Niemcy zrządzili zamkniecie bibliotek i rekwizycję księgozbiorów nie posłuchała zarządzeń i w tajemnicy dalej wypożyczała książki słuchaczom tajnych kompletów.  Gdy wybuchło powstanie użyczyła swego mieszkania na punkt pomocy żołnierzom. To z tego mieszkania  2 sierpnia 1944 wyruszyły z meldunkami dwie łączniczki. W okolicy skrzyżowania Szerokiej (Kłopotowskiego) i Sierakowskiego od strzałów snajpera ginie 19 letnia Zenia Olejnik, która jako jedyna z całej rodziny przeżyła rzeź na Wołyniu. Ciężko ranna zostaje 23 letnia Zofia Brzostowska (straciła nogę).

Kamienica ma obecnie ponad sto lat, ale w niczym tego nie przypomina. Na ścianie zobaczycie jednak tablice poświęcone tym bohaterskim dziewczynom.

 

Ciekawych pamiątek tamtych powstańczych dni zapraszam na Jagiellońską 27 (Königsbergerstrasse) przy Al. Solidarności (Zygmuntowska/Sigismundsstrasse) oraz pobliskiego Liceum im. Władysława IV. Tu na elewacjach można zauważyć ślady ostrzału z drugiej strony Wisły we wrześniu 1944 roku, jak i ślady walk o Pragę 14 września. Takich miejsc na Pradze jest więcej, Targowa róg Wileńskiej, Targowa 74 na budynku dawnej Dyrekcji Kolei Państwowych, Brzeskiej 24, Kępnej 13 czy Okrzei 14.

Skrzynkę dedykuję Służbie Pomocy Żołnierzowi (PŻ).

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Znaczek SPŻ
1
2
Jeśli musisz