Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Mur pruski - OP8Z0M
Kościół w Kokocku
Właściciel: huculP-y
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 25 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 02-04-2019
Data utworzenia: 02-04-2019
Data opublikowania: 02-04-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 21-08-2023
8x znaleziona
2x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
62 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

KOKOCKO po raz pierwszy pojawiło się w źródłach w 1393 roku jako folwark komturstwa krzyżackiego w Starogrodzie. Pod koniec XIV wieku wzniesiono tu drewniany kościół parafialny, który uległ spaleniu przed 1535 rokiem. W 1829 roku w miejscowości powstała gmina ewangelicka, która ok. 1834 roku usamodzielniła się. W tym też czasie ukończono budowę nowego zboru ewangelickiego.
Nie jest wiadomym, czy kościół powstał na terenie średniowiecznej świątyni. W 1855 roku został on znacznie zniszczony na skutek powodzi. Dzięki hojności gminy, która skupiała około trzech tysięcy wiernych i była kulturowym i religijnym centrum okolicznych wsi, w 1862 roku kościół gruntownie odbudowano. Otrzymał on wezwanie Kościoła Zbawiciela. W 1877 roku zakupiono także dwa żeliwne dzwony odlane w Bohum. Bez większych zmian zbór ewangelicki w Kokocku przetrwał do 1945 roku. Wtedy to kościół został przejęty przez parafię rzymskokatolicką i uzyskał nowe wezwanie Niepokalanego Serca N.P. Marii. Zlikwidowano elementy protestanckie, lecz całość bryły i część wyposażenia przetrwały do dziś.
Kościół zbudowano w stylu klasycystycznym na planie prostokąta. Od strony zachodniej przed licem muru znajduje się wieża z wejściem głównym. Dwie górne kondygnację wieży spełniają funkcję dzwonnicy. Całość korpusu i wieżę pokrywają dwuspadowe dachy pokryte dachówką. Budynek ma szkieletową konstrukcję ścian o wypełnieniu ceglanym tzw. pruski mur. W elewacjach bocznych dzielonych na dwie kondygnacje znajduje się po siedem prostokątnych okien zwieńczonych gzymsami.
Wnętrze kryte jest stropem, podzielone kolumnami doryckimi na trzy nawy. Kolumny występują w dwóch kondygnacjach. W części zachodniej umieszczono chór muzyczny, a po jego przeciwległej stronie ołtarz współczesny budowli, który z niewielkimi zmianami przetrwał do dziś. Po jego obu stronach znajdują się zakrystia oraz składzik. Kościół w Kokocku jest dziś jedynym na ziemi chełmińskiej, dobrze zachowanym, typowym, szkieletowym kościołem poewangelickim.

Obrazki/zdjęcia
Ciepło, ciepło...
Wpisy do logu: znaleziona 8x nieznaleziona 2x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria