Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
ŚCIEŻKA ROWEROWA KALISZ-SZAŁE #1 - OP8XLT
Owner: RADIOWIEC
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 18-04-2017
Date created: 24-12-2018
Date published: 24-12-2018
Last modification: 24-12-2018
10x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
22 visitors
5 x rated
Rated as: Average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Ścieżka rowerowa Kalisz-Szałe zwana także Bursztynowym Szlakiem Rowerowym tak właściwie to droga techniczna do obsługi wału przeciwpowodziowego. Wał wraz z drogą powstały w latach 2003-2004 w wyniku prac regulacyjnych rzeki Prosny na odcinku od mostu Teatralnego aż do mostu kolejowego. Ścieżka rozpoczyna się na końcu ul. Sportowej przy Parku Sportowym a kończy przy Zaporze Jeziora Pokrzywnickiego. Przebiega Wałem Jana Matejki, pod Trasą Bursztynową, dawną ul. Zimną z wylotem ul. Rajskowskiej i dalej byłymi ścieżkami i drogami polnymi bardzo lubianymi przez młodzież szkół średnich będącymi już obecnie emerytami, ul. Wiankową ,pod mostem kolejowym z dawną wyspą tzw.”kolejówką” też lubiana przez młodzież a następnie równolegle do torowiska przez ul. Wypoczynkową aż do ul. Lubelskiej skąd już kilkadziesiąt metrów do zapory. Na obecną chwilę zlokalizowane są przy niej: Kaliski Park Wodny, Rajska Polana, niewielkie lokalne boisko do gry w piłkę, jeszcze urokliwe i dzikie byłe rozlewisko Prosny, Park Golfowy, metalowy most kolejowy z 1902r, mokradła i łąki nad Pokrzywnicą ze skrzynką oraz niewielka część Lasu Winiarskiego. W najbliższym czasie przy ścieżce mają jeszcze powstać boisko sportowe oraz miejska plaża.

Na całej ścieżce ułożono bardzo gładki asfalt lecz niestety w sezonie wiosennym i letnim zwłaszcza w dni wolne, bardzo „zaludniony”. Można tam spotkać przede wszystkim rowerzystów, rolkarzy, biegaczy, Nordic waking -owców i spacerowiczów. Nie pojawiają się natomiast na niej żadne pojazdy bo jest ona niedostępna dla ruchu kołowego.

Zakładając tych kilka skrzynek zauważyłem na pewnych odcinkach ścieżki gustowne lampy oświetleniowe a więc będzie można w najbliższym sezonie korzystać z tej ścieżki przez całą dobę.

Zapraszam więc wszystkich na urokliwą i wygodną ścieżkę rowerową przy której dla naszych Geoszukaczy założyłem kilka „motywatorów”.

Skrzynka #1: Dawna Swędrnia.

Skrzyneczką tą chciałem zwrócić uwagę Geoposzukiwaczy na dawne koryto rzeki Swędrni które po uregulowaniu nabrzeża Prosny oraz po wybudowaniu Szlaku Bursztynowego nieco zdziczało i zarosło drzewami oraz krzakami. Tak właściwie to teren ten nie różni się niczym od innych tego rodzaju gdyby jednak nie jego mieszkańcy. Są nimi bobry które zmieniają krajobraz tego rozlewiska w szybkim tempie. Warto się wybrać w to miejsce po odnalezieniu kesza i zaobserwować „codzienność” tych zwierzątek oraz prowadzoną działalność inżynierską. Prawdopodobnie z powodu miejsca i obecności w pobliżu ludzi nie boją się nas i pozwalają na obserwację pod warunkiem stosownego zachowania się takiego „gościa”. Należy jednak zachować ostrożność i nie zbliżać się zbytnio. Przemieszczamy się tylko po ścieżce prowadzącej do działki nad właściwym korytem Swędrni. Zejście ze ścieżki może zakończyć się zamoczeniem butów. Weźmy więc lornetkę, aparat lub kamerkę i pójdźmy zobaczyć co słychać u naszych braci mniejszych.

Więcej na ich temat: http://www.bobry.pl/?biologia-i-ekologia-bobrow,17

Skrzynka to niewielki pojemnik tylko z logbook-iem i by się do niego wpisać potrzebny jest np. ołówek 

Dzięki za uwagę i do zobaczenia przy kolejnych skrzynkach.    

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Parking area --- Tu można zostawić samochód.
Interesting place --- Stąd obserwujemy "braci mniejszych"
Log entries: Found 10x Not found 0x Note 0x Picture 1x All entries Gallery