Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Drewniany kościół w Lutczy - OP8WGC
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 240 meter NAP
 Provincie: Polen > podkarpackie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 04-10-2018
Gemaakt op: 04-10-2018
Gepubliceerd op: 06-10-2018
Laatste verandering: 06-10-2018
22x Gevonden
1x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
39 x Bekeken
11 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Pawello
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Położenie

          Lutcza to duża wieś położona w gminie Niebylec, w powiecie strzyżowskim. Leży nad rzeką Stobnicą. Mieszka w niej ponad 2000 mieszkańców. Teren wsi znajduje się w obrębie Pogórza Dynowskiego.

Historia

         Historia wsi sięga co najmniej XIV wieku. W roku 1390 król Władysław Jagiełło nadając wieś Czaderowi z Potoka wydał decyzję o przeniesieniu wsi Lustscha  (oraz kilku sąsiednich) z prawa polskiego na prawo magdeburskie. Czader realizację zmiany prawa przekazał Mikoiłajowi Bessegerowi. W ciągu stulecia dziedzictwo Czadera uległo rozdrobnieniu. W roku 1450 Lutcza miała kilku właścicieli. Dziedzicem Lutczy został Jakub Czepielowski herbu Gryf. W połowie XV wieku władali w niej także bracia niedzielni Andrzej i Jakub a w 1508 roku podzielona została pomiędzy Vicenciusa Clączynskyego, Annę Liuthkowską i Petrusa Domaraczkyego.  W 1536 wsią Lutczą władają Stanisław Domaradzki i Bernard Czepielowski. Patronat szlachecki nad wsią sprawują Czepielowscy, Izdebscy Strzyżowscy i Domaradzcy. Na przełomie XVII/XVIII wieku Lutcza była majątkiem Tarłów. Wydzierżawili oni wieś jezuitom, za sprawą których Lutcza bardzo się wzbogaciła. W połowie XVIII wieku na terenie Lutczy działały tu dwa młyny, trzy karczmy i browar z gorzelnią. Wieś była wielokrotnie zniszczona przez wojny i najazdy w XVII i XVIII wieku oraz przez przemarsze wojsk. Przemarsze wojsk oprócz zniszczeń przyniosły też epidemie, które zdziesiątkowały wieś. W II połowie XVIII wieku wieś należała do rodziny Zaklików a na początku XX wieku do Wallacha Chaskela.

Od roku 1795 aż do zakończenia I wojny światowej Lutcza znalazła się pod zaborem austriackim.

Opis zabytku

Około II połowy XV wieku w Lutczy został wybudowany drewniany kościół. Parafię prawdopodobnie ufundowali około roku 1442 Domaradzcy z Gryfitów, jednak nie zachowały się dokumenty związane z historią świątyni. Obecnie modrzewiowy kościół w Lutczy jest bardzo cennym zabytkiem drewnianej architektury sakralnej na Podkarpaciu.

Kościół jest orientowany, zbudowany jest w konstrukcji zrębowej. Posiada dwie czworoboczne części, tj. nawę i prezbiterium. Do trójbocznie zamkniętego prezbiterium przylega murowana zakrystia ze skarbczykiem dobudowana do kościoła w I połowie XVI wieku. Wejście do kościoła zwieńczone jest łukowatym, kamiennym portalem pochodzącym również z I połowy XVI wieku. W 1670 kościół częściowo zniszczył pożar (zniszczona została szczególnie wieża). W XVII wieku dobudowano wieżę a ściany wzmocniono lisicami. Rozbudowano go po roku 1722 dodając okna w nawie, strop z fasetą oraz dach o konstrukcji storczykowej z barokową, ażurową wieżyczką na sygnaturkę. Na sygnaturce znajduje się inskrypcja: „W Tobie Boże nadzieja”. Zachowano charakter i gotycką sylwetkę świątyni. Została ona konsekrowana w roku 1743. We wnętrzu świątyni znajduje się średniowieczna belka tęczowa. Okno od strony wschodniej posiada typowa gotycka dekoracje w postaci tzw. oślego grzbietu (forma czterolistna).  Wyposażenie kościoła pochodzi z XVII i XVIII wieku. Prezbiterium zdobi zrekonstruowana późnorenesansowa polichromia. Ołtarz główny wykonany jest w stylu barokowym, pochodzi z XVII wieku. Został uzupełniony w wiekach późniejszych (np. tabernakulum i antepedium). W środkowej części ołtarza płaskorzeźba Wniebowzięcia NMP. Po bokach umieszczono cztery rzeźby naturalnej wielkości. Z II połowy XVIII wieku pochodzi boczny ołtarz trójkondygnacyjny Matki Bożej Różańcowej z przysłoną, którą stanowi obraz Świętego Jacka Odrowąża. Polichromia na ścianach i na suficie jest w większości zrekonstruowana. Jeden z jej fragmentów, tzw. zacheuszek odkryto na ścianie zrębu, Datuje się go na XV-XVI wiek. Cennym zabytkiem jest ambona, pomimo nagromadzenia na niej elementów z rożnych epok. Kościół posiada kilka zabytkowych obrazów malowanych na desce. W szkatułce na południowej ścianie prezbiterium można zauważyć relikwiarz. Przechowywana jest w nim relikwia Świętego Gwoździa. Autentyczność relikwii jest potwierdzona odpowiednimi dokumentami.

Obok świątyni stoi dzwonnica z XVIII wieku. Dzwony, które wisiały na niej pierwotnie zostały wywiezione przez austriacka armie. Nowe pojawiły się w roku 1922, ale dwa z nich ukryli mieszkańcy z obawy przed Niemcami. Powody, jak się okazało były słuszne, gdyż ostatni, najmniejszy dzwon, który pozostał na dzwonnicy został zabrany przez Niemców. 

W pobliżu kościoła znajdował się drewniany dwór i folwark złożony z 6 budynków leżących nad Stobnicą. Po przeciwnej stronie Lutczy, od strony Domaradza, stał drugi dwór i folwark składający się z 13 budynków. Trzeci folwark znajdował się od strony Niebylca i składał się z tzw. rządcówki drewnianej oraz drewnianych budynków.

Ciekawe miejsca w okolicy

Gotycki drewniany kościół św. Mikołaja z XV wieku w Domaradzu
Kościół, dawna cerkiew z 1912 roku w Krasnej
Zespół parkowo-pałacowy z 1 poł. XIX wieku w Żyznowie
Drewniany kościół, dawna cerkiew greckokatolicka z 1841 roku
w Bonarówce

Skrzynka

Kesz to klipsiak małej wielkości. Dla pierwszych trzech znalazców są okolicznościowe certyfikaty i fanty na wymianę.

Skrzynka została założona dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
kościół 1
kościół 2
kesz
SPOILER