Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
M41 Wielkie Oczy - Cerkiew greckokatolicka - OP8W13
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 226 meter NAP
 Provincie: Polen > podkarpackie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 12-08-2018
Gemaakt op: 06-09-2018
Gepubliceerd op: 06-09-2018
Laatste verandering: 21-10-2018
25x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
35 x Bekeken
12 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Jednym z najciekawszych zabytków gminy Wielkie Oczy jest greckokatolicka cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy.

 

Jest to pierwsza cerkiew unicka w tej miejscowości, która  została wzniesiona w 1654 przez ówczesnego właściciela wsi.  W 1820 r. została ona zastąpiona nową świątynią, remontowaną w 1913 r, która w 1915 r uległa zniszczeniu  przez niemiecką artylerię.  Nowa, obszerna cerkiew mająca pomieścić około 600 grekokatolików została sfinansowana przez parafian a jej budowa rozpoczęta  w 1924. Projekt obiektu wykonał Jan Sas-Zubrzycki, pracami kierował Eustachy Seredyński.  19 sierpnia 1925, ks. Daniel Kotis uroczyście poświęcił gotowy budynek. Razem z cerkwią wzniesiona została wolnostojąca dzwonnica, również na miejscu wcześniejszej, zniszczonej w 1915.

Znajdował się na niej jeden dzwon o nazwie Symeon. W 1937 r świątynia została przebudowana, jej bryła wydłużona, wzmocniono ściany podtrzymujące kopułę, drewniany dach podbito blachą. W czasie II wojny światowej cerkiew nie została w żaden sposób uszkodzona, dopiero po wysiedleniu Ukraińców w czasie Akcji „Wisła” w 1947 roku została przejęta przez GS "Samopomoc Chłopska" w Lubaczowie. Przeznaczono ją na magazyn artykułów spożywczych i elektrotechnicznych  (m. in. magazynowano tu wapno i cement). Pełniła tę funkcję do 1989 r. tracąc całe zabytkowe wyposażenie. W latach 60 XX wieku  rozebrano dzwonnicę. Cerkiew niszczała, dopiero w 1990 r. wykonano podstawowe prace konserwatorskie, a także symbolicznie odprawiono w niej 1 nabożeństwo w obrządku greckokatolickim. W latach następnych obiekt nieużytkowany znajdował się w bardzo złym stanie technicznym. Prace zabezpieczające wykonano w 2011.                 

Ten obiekt sakralny w Wielkich Oczach jest jedyną cerkwią na podkarpaciu wzniesioną w konstrukcji szachulcowej z wypełnieniem na podmurówce z cegły i betonu. Świątynia jest zbudowana na planie prostokąta, tradycyjnie orientowana, trójdzielna, z jedną nawą wyższą od prezbiterium oraz wydzielonym babińcem, również niższym od nawy. Wejście do cerkwi wiedzie przez trójboczny przedsionek. Podłoga, dach i daszek okapowy cerkwi są wykonane z drewna, ściany – częściowo otynkowane. Cerkiew posiada jedną kopułę z neorenesansowym cebulastym hełmem z okrągłymi oknami, inne okna w obiekcie mają kształt półkolisty. Dachy kryte blachą. Obiekt był skromnie dekorowany, malowany wewnątrz na kolory niebieski, żółty i czerwony.

Obecnie zachowały się  jedynie ślady dawnej polichromii.

Cerkiew włączona została do Szlaku Architektury Drewnianej.

 

 

Skrzynka

 

Mikro magnes z drucikiem.

 

 

Skrzynka została założona dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
1
2
3
tablica
kesz
spoiler