Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Grodzisko Grudusk - OP8UZD
Grodzisko Zielona Góra i skansen historyczny.
Eigenaar: kodi
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 10-09-2018
Gemaakt op: 05-09-2018
Gepubliceerd op: 24-02-2019
Laatste verandering: 24-02-2019
1x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
33 x Bekeken
0 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: n/b
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Go geocaching with children  One-minute cache  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Szybki multicache na terenie grodziska w Grudusku. 

Pierwszy etap zlokalizowany w pobliżu bramy drewnianej od strony zewnętrznej, etap końcowy zlokalizowany na terenie skansenu,

W tym miejscu chciałbym podziękować Dyrektorowi lokalnego Ośrodka Kultury za pomoc i zgodę na założenie tej skrzynki na terenie skansenu,

 

Dostęp do etapu końcowego jest możliwy w godzinach 12-18 od wtorku do piątku oraz 14-18 w weekend. 

 

Informacje (na podstawie folderu):

 

GRUDUSK NAZWY HISTORYCZNE: GRUDOMZH, GRUDOWSKO, GRUDOWSK, GRUDOSKO

Jeden z najstarszych grodów państwa pierwszych Piastów. Założony w końcu X lub początkach XI w., jako gród strażniczy, bronił terytorium północnego Mazowsza przed najazdami Prusów. Stanowił część pierwszej linii obronnej na granicy prusko-mazowieckiej. Co najmniej raz spalony, był systematycznie odbudowywany i rozbudowywany.

W drugiej połowie XI w. notowany jako gród z osada targową łączył funkcje administracyjno-militarne. Wzmiankowany w falsyfikacie mogileńskim z 1065 r. jako gród Grudomzh kontrolował fragment szlaku handlowego prowadzącego z Rusi i Jaćwieży do ziem pruskich. Był także ważnym ośrodkiem towarowej wymiany pogranicznej.

W okresie rozdrobnienia dzielnicowego, położony na granicy ziemi zawkrzeńskiej i ciechanowskiej, w dalszym ciągu odgrywał ważną rolę, jako gród pograniczny. Na XII w. datuje się powstanie parafii (kościół św. Wawrzyńca?). Historyczna wzmianka o parafii Grudowsko pochodzi z roku 1398.

Gród zniszczony w początkach XIII w. nie został odbudowany. Od XV w. Grudusk notowany jest w dokumentach jako wieś rycerska, a następnie szlachecka. Z roku 1514 wzmiankowany jest zapis o wsi Grudusk (in Grudosko).

Nazwa pierwotna Grudowsk pochodzi, wg językoznawców, od słowa gruda, co oznacza bryłę stwardniałej, kamienistej ziemi. Mogło się to odnosić do pokrytych gliną kamienno-ziemnych wałów grodziska

Projekt zagospodarowania grodziska i jego otoczenia zasygnalizowany został w Planie odnowy miejscowości Grudusk na lata 2009-2015.

W latach 2010, 2012 przeprowadzono na obszarze grodu (na majdanie grodziska i domniemanej osadzie podgrodowej) zakrojone na szeroką skalę badania archeologiczne, których rezultaty nie zostały niestety dotychczas opublikowane.

Plany techniczno-projektowe skansenu powstały w latach 2012-2013. Pod koniec roku 2013 zakonczony został pierwszy etap realizacji polegający na wybudowaniu u podnóża grodu domu w kształcie stylizowanego dworku mieszczącego pomieszczenia recepcyjne i salę wystawową muzeum oraz trzech chat wczesnośredniowiecznych, które umownie nazwano Chatą Rybaka, Chatą Kowala i Chatą Garncarza. 

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien