Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
TERESIN - Dawna Szkoła Podstawowa, Dom Seniora SŁOWIKOWO - OP8UHB
Właściciel: Sroker
Założyciel: chomik1002
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 249 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-08-2018
Data utworzenia: 10-08-2018
Data opublikowania: 10-08-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 15-03-2024
6x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
24 odwiedzających
5 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Potrzebny kompas  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Chronologia historii tego miejsca:

1916 rok - Pierwsze próby powołania jednoklasowej szkoły podstawowej w izbie wynajętej przez Jana Mielniczuka.

1918 rok (pierwsze szkoły jednoklasowe) - Dnia 12.09.1917 roku powołano Ministerstwo Wyznań i Oświecenia Publicznego, które przejęło szkolnictwo wszelkich typów i stopni. Wówczas po raz pierwszy utworzono formalnie jednoklasowe szkoły w Teresinie i w Alojzowie. Był to wielki krok w kierunku walki z analfabetyzmem.

Rok szkolny 1925/1926 - Konstytucja marcowa z 1921 roku zapewniała obowiązek kształcenia w zakresie szkoły powszechnej, gwarantując bezpłatną naukę. W wyniku ustawy, która określała stopnie organizacyjne szkoły w zależności od liczby dzieci w wieku szkolnym nastąpiło połączenie dwóch szkół w jedną dwuklasową szkołę w Alojzowie, z punktami nauczania w Teresinie i Alojzowie.

Rok szkolny 1932/1933 - Utworzono trójklasową Publiczną Szkołę Powszechną w Alojzowie. Klasy młodsze uczyły się w Alojzowie, a klasy starsze od IV do VI w Teresinie. Izby lekcyjne wynajmowali Jan Mielniczuk, Bronisław Łatka i Jan Oszust.

Lata 1934-1937 - W roku 1934 funkcję kierownika szkoły w Alojzowie objął Ignacy Palczyński, który rozpoczął budowę szkoły w Teresinie i kontynuował ją do roku 1937.

Lata 1937-1941 - Funkcję kierownika szkoły przejmuje Antoni Kaczmarczyk, który kontynuuje budowę nowego budynku szkoły w Teresinie, by ukończyć ją w 1940 roku. Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 1940/41 ma miejsce w nowo wybudowanej szkole w Teresinie.

Lata 1941-1942 - W marcu 1941 roku wojska niemieckie idące na front wschodni ze ZSRR zatrzymały się w budynku szkoły w Teresinie. Żołnierze mieszkali w szkole do czerwca 1941 roku. Młodzież szkolna musiała na jakiś czas przerwać naukę.

Rok szkolny 1943/1944 - W połowie maja 1944 roku, w przeddzień Zielonych Świątek partyzantka Armii Ludowej Zygmunta Masztalerza ps. "Stary" spaliła budynek szkolny. Pretekstem do spalenia budynku była plotka, że wojska niemieckie w drodze powrotnej z frontu wschodniego miały utworzyć w szkole szpital polowy.

Rok szkolny 1948/1949 - Oddano do użytku odremontowaną przybudówkę szkoły, w której znalazły się dwie izby lekcyjne, pokój nauczycielski i mieszkanie służbowe kierownika.

Lata 1950-1955 (wielka odbudowa) - Nowym kierownikiem szkoły został Józef Żeleźnicki. Dzięki jego zaangażowaniu oraz wsparciu społeczności lokalnej udało się odremontować cały budynek szkolny.

Lata 60. XX wieku (prężny rozwój szkoły) - W 1961 roku zelektryfikowano okoliczne wsie oraz szkołę. W szkole pojawiło się również radio. Wybudowano w szkole pompę wodną, a później studnię głębinową. Zaopatrzono szkołę w niezbędne pomoce naukowe. W 1965 roku wprowadzono system ośmioklasowej szkoły podstawowej. Przeciętnie w jednym roku szkolnym w Teresinie uczyło się wtedy 150 uczniów. Szkoła osiągała również wiele sukcesów sportowych na szczeblu powiatowym oraz wojewódzkim przede wszystkim w lekkiej atletyce, gimnastyce oraz w piłce nożnej. 

Lata 80. XX wieku - Do schyłku lat 80. XX w. działała Drużyna Harcerska im. Ludwika Waryńskiego. Organizowano wówczas wiele wycieczek, biwaków oraz imprezy cykliczne. 

Rok szkolny 1991/1992 (remont szkoły) - Ze względu na liczne pęknięcia ścian budynku szkoły w Teresinie, wszyscy uczniowie dojeżdżali cały rok szkolny do szkoły w Poniatówce. Ściany zostały wzmocnione, wykonano centralne ogrzewanie i kanalizację, zreperowano dach i parkiet w sali gimnastycznej. 

18 października 1998 roku - Nadanie Szkole Podstawowej w Teresinie imię Marii Konopnickiej, poświęcenie sztandaru, odsłonięcie pamiątkowego obelisku ku czci poległych mieszkańców Teresina i okolic.

Lata 2004-2009 - W szkole przeprowadzono kapitalny remont. Zarówno w środku jak i na zewnątrz. W 2008 roku szkoła przystąpiła do projektu "Szkoła Równych Szans" i dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego otrzymała 70 tys. zł na wycieczki, zakup pomocy dydaktycznych, sprzętu RTV oraz prowadzenie kół zainteresowań. 

Rok szkolny 2012/2013 - Od tego roku Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Teresinie jest prowadzona przez Leśniowskie Stowarzyszenie Oświatowo - Samorządowe. Przeprowadzona reforma wpłynęła na korzyść uczniów, gdyż prawie wszystkie przedmioty są rozłączone, co podnosi jakość edukacji. Dzięki tym, dzieci mają możliwość brania udziału w wielu konkursach i zajmowania czołowych miejsc.

 

Obecnie w budynku funkcjonuje Dzienny Dom Seniora ,,Słowikowo"

 

Co do kesza:

 

Kesz to magnetyk, pojemnik pet.

 

Powodzenia!

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Szkoła od strony bramy
Szkoła od tyłu
Spalona szkoła
Szkoła z 1965 roku
Wpisy do logu: znaleziona 6x nieznaleziona 1x komentarz 1x Wszystkie wpisy