Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Poniatowski, ale Józef, nie August - OP8TRW
skrzynka dla każdego, dla każdego trochę historii
Właściciel: kefir67
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 148 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 25-06-2018
Data utworzenia: 25-06-2018
Data opublikowania: 04-07-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 04-07-2018
24x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
58 odwiedzających
18 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Witam,

Poniatowski, ale Józef, nie August

 

Józef Antoni Poniatowski książę herbu Ciołek (ur. 7 maja 1763 w Wiedniu, zm. 19 października 1813 pod Lipskiem) – polski generał, minister wojny i naczelny wódz Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiegomarszałek Francji, członek Rady Stanu Księstwa Warszawskiego.

Po smierci ojca, Andrzeja Poniatowskiego (1773r.) nad przynaleznoscia narodowa ksiecia czuwal stryj, który pragnal by bratanek króla polskiego byl wychowywany jak Polak. Jeszcze przed ukonczeniem 17 roku zycia mlody ksiaze rozpoczal sluzbe w armii austriackiej. 
7 lutego 1780 roku zostal mianowany podporucznikiem, a cztery lata pózniej byl juz majorem. Do Polski przybyl w 1781 roku, w ksiedze pamiatkowej Uniwersytetu Jagiellonskiego widnieje jego podpis z 17 lutego 1781 roku. Poniewaz ksiaze zdradzal wielkie talenty wojskowe, kariera jego w armii postepowala blyskawicznie. Otrzymal wazne odznaczenia wojskowe z rak stryja: Order sw. Stanislawa, a nastepnie wstege Orderu Orla Bialego. 

W tym czasie Józef Poniatowski doskonale rozumial trudne polozenie Polski z potrzeba ratowania jej przed ostatecznym upadkiem. Na poczatku sierpnia 1789 r. ksiaze udal sie do Warszawy. 6.V.1792r. ksiaze ruszyl na wojne w obronie konstytucji 3 Maja. Odniósl zwyciestwo pod Zielencami. 8.VIII.1789 ksiaze opuszcza Warszawe. Wiosna 1794 r dochodzi do Ksiecia Józefa wiesc o Insurekcji Kosciuszkowskiej. Z koncem maja dotarl do obozu wojskowego w Jedrzejowie, gdzie spotkal sie z Naczelnikiem T. Kosciuszka. W sierpniu bierze udzial w obronie oblezonej przez Prusaków Warszawie. 

Po upadku powstania Kosciuszkowskiego zamieszkal w palacu "Pod Blacha". 19 XII 1806r na zamku warszawskim ksiaze Józef wita cesarza Napoleona. Otrzymal stanowisko naczelnego wodza armii Ksiestwa Warszawskiego, którego utworzenie obwieszczono w Dreznie z koncem 1807 roku 19 grudnia. Zwyciestwo Napoleona w wojnie z Austria oraz ofensywa armii polskiej pod dowództwem Ksiecia Józefa zdecydowaly o przylaczeniu do Ksiestwa warszawskiego w 1809 r ziem zaboru austriackiego z Krakowem, Sandomierzem, Lublinem. Miasto Kraków ofiarowalo ksieciu na pamiatke oswobodzenia Galicji choragiew ze slowami: "Holdu, uszanowania i wdziecznosci. W 1812 r bral Ksiaze Józef udzial w kampani Napoleona na Moskwe. W 1813 wyrusza z Krakowa do Saksonii. Wojsko Ksiacia opuscilo w pieciu kolumnach marszowych. "W bitwie narodów" pod Lipskiem ksiaze zostal 5-krotnie ranny. Otrzymal od Napoleona godnosc Marszalka Francji. 
Oslaniajac odwrót armii francuskiej, ranny i zmeczony ksiaze nie ustapil z pola walki. Zginal w nurtach Elstery w 19 X 1813r. Wczesniej mial wyrzec slowa: "Bóg mi powierzyl honor Polaków, jemu samemu go oddam". Zwloki ksiecia zlozono w krypcie Katedry Wawelskiej. Poniatowski byl wybitnym zolnierzem, czlowiekiem honoru i wielkim patriota. Odwaga, wiernosc idealom niepodleglosci, wreszcie bohaterska smierc sprawily, ze Poniatowski stal sie bohaterem narodowym. 

Chronologicznie:

 

informację, zaczerpnięte z https://pl.wikipedia.org/wiki/Józef_Poniatowski, oraz http://sciaga.pl/tekst/24799-25-ksiaze_jozef_poniatowski

Obrazki/zdjęcia
Podpowiedź