Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
M2 - Kazamaty bastionu św. Gertudy - OP188B
Zapomniane podziemia gdańskich fortyfikacji z XVII wieku
Owner: Highlander
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 3 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 15-04-2009
Date created: 15-04-2009
Date published: 15-04-2009
Last modification: 06-11-2010
59x Found
0x Not found
13 notes
watchers 6 watchers
7 visitors
47 x rated
Rated as: Excellent
10 x recommended
This cache is recommended by: Beeras, Chester, harpus, Maliniak, mushin, mwer, powel4, Thathanka, tuchlin, yabay
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  Torch needed  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Bastion Św.Gertrudy jest jedynym zachowanym bastionem wschodniego ciągu gdańskich fortyfikacji, wybudowanego w stylu nowowłoskim. Wybudowany w latach 1607-1638. Pozostałe istniejące do dziś bastiony  (Żubr, Wilk, Wyskok, Miś i Królik) wybudowano w stylu staroholenderskim w latach 1623-38. Główna różnica między oboma stylami budowy bastionów polega na tym, że staroholenderskie nie mają murowanych skarp ani wewnętrznych kazamat. Kazamaty bastionu Św.Gertrudy są bardzo rozległe, mury i sklepienia wykonano z cegły. Jest to bardzo interesujący zabytek, niestety kompletnie zaniedbany i porzucony przez miejskich włodarzy, którzy poprzestali na rewitalizacji wierzchniej części bastionu.

Podczas walk w 1945 obiekt został uszkodzony bombą czego pamiątką jest zawalony korytarz. Tuż po zajęciu Gdańska przez Armię Czerwoną był wykorzystywany jako... tymczasowa kostnica. Pochówek odbywał się w fosie(!). Następnie przez dziesiątki lat służył za magazyn różnym firmom. Warto dodać że w obiekcie zimuje około 100 nietoperzy.

Więcej informacji można znaleźć w internecie, szczególnie polecam strony forum Dawny Gdańsk: pierwszy wątek oraz drugi wątek i ciekawy opis na portalu Miasta Gdańsk. Ostatnio pojawiła się również relacja w Gazecie Wyborczej - bastion mogą niedługo z powrotem zamknąć.

Zachęcam do obejrzenia fotorelacji z eksploracji bastionu umieszczonej na forum Dawny Gdańsk oraz na stronie SkyscraperCity. Polecam także świetne zdjęcie autorstwa "5y12u3k". To właśnie one zachęciły mnie do odwiedzenia tego miejsca!

Z bastionu rozciąga się wspaniała panorama na dolne dzielnice Gdańska, przesiadują tam popołudniami zakochane pary. Ale nie takie zadanie przed wami stoi. Aby znaleźć kesza należy zejść do mrocznych kazamatów Św Gertudy. Jedyne dostępne wejście - przez stare okno - znajduje się od południowo-wschodniej skarpy bastionu (patrz zdjęcie). Kesz jest na początku kazamat, w pierwszym długim korytarzu. Należy szukać luźnej cegły maskującej dziurę w prawej ścianie na wysokości wzroku. Dokładna odległość i wysokość znajdują się w informacjach kodowanych, a zdjęcie samej cegły w spojlerze. Proszę dokładnie odkładać maskującą cegłę!

Po wpisaniu się do logbooka zachęcam do eksploracji całości podziemi dopóki ten wspaniały zabytek jest dostępny!


 

UWAGA! Skrzynka celowo jest ukryta w początkowej, w sumie bezpiecznej części kazamatów. Niektóre dalsze zakamarki kazamatów bastionu św.Gertrudy są niebezpieczne! Wchodzisz tam na własną odpowiedzialność i dobrze żebyś wcześniej zapoznał(a) się z poniższymi informacjami:
  • To nie jest przytulne miejsce. Niestety zagląda tam "młodzież" w celu spożywania piwa oraz mocniejszych trunków i pozostawiają tam dużo śmieci.
  • Generalnie podłoże jest bezpieczne, wyłożone współczesnymi betonowymi płytami, ale nie należy się poruszać bez mocnej latarki bo jest kilka dziur w których można skręcić nogę.
  • Pomieszczenia są wysokie, nie trzeba się czołgać ani wspinać. Jedynie wejście wymaga schylenia się.
  • Niektóre miejsca w głębszej części kazamat są niebezpieczne (szczególnie okolice urwanej klatki schodowej na wyższą kondygnację gdzie można spać z wysokości oraz niedokończony przekop zasypanego korytarza w zapylonym pomieszczeniu).
  • Przy wejściu nie ma informacji że jest to teren objęty zakazem wstępu, ale dyskrecja przy wchodzeniu jest wysoce wskazana chociażby ze względu na spacerowiczów. Warto też upewnić się że nie ma tam akurat "młodzieży", stąd też lepiej nie iść tam samemu.

 

5 października 2010

Na prośbę Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Gertruda, mającego tytuł Społecznego Opiekuna Zabytków, załączam niniejsze krótkie wyjaśnienie odnośnie okoliczności zamknięcia dostępu o obiektu:

"Bastion był systematycznie dewastowany i zaśmiecany. Dzięki działaniom Stowarzyszenia Miłośników Podziemnych Zabytków Trójmiasta "Gertruda" obecnie pozostaje on zamknięty i zabezpieczony co jest pierwszym krokiem zmierzającym do przywrócenia go do życia."

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Widok ze szczytu skarpy kryjącej wejście
Luźna cegła
Log entries: Found 59x Not found 0x Note 13x All entries