Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Szyling - OP8TL3
Owner: parlando
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 295 m. ASL.
 Region: Poland > świętokrzyskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Temporarily Unavailable
Date hidden: 08-06-2018
Date created: 09-06-2018
Date published: 09-06-2018
Last modification: 15-04-2024
27x Found
0x Not found
1 notes
watchers 0 watchers
83 visitors
19 x rated
Rated as: Excellent
4 x recommended
This cache is recommended by: Geoposzukiwacz, hobbbysta, Hr. Jan Usz, Szemkel74
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Bike  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Tadeusz Lange "Szyling" był żołnierzem plutonu ochronnego "Ponurego". W plutonie tym był do końca swych dni, do 28 października 1943 roku. Ów dzień pozostanie głęboko w pamięci jedynego bezpośredniego świadka śmierci "Szylinga", a był nim kpr. pchor. "Leszek Biały" Leszek Zahorski – również żołnierz plutonu ochronnego.

W godzinach rannych Komendant polecił im oraz trójce innych żołnierzy udać się na strzelnicę celem przestrzelania dostarczonych dwa dni wcześniej do obozu stenów z konspiracyjnej fabryki broni w Suchedniowie. Pistoletów maszynowych było 21 sztuk. Całością grupy dowodził pchor. "Marian" Marian Wikło, byli również "Kolcik" Julian Świtek oraz dziewczyna "Poranek" Józefa Wasilewska, siostra nieżyjącego już wówczas wspaniałego dowódcy "Oseta" Władysława Wasilewskiego ze Zgrupowania nr 3 por. "Mariańskiego". Rodzeństwo Wasilewskich również pochodziło ze Skarżyska nawet z tej samej ulicy Wrzosowej.

W drodze powrotnej ze strzelnicy usłyszeli pierwsze strzały obławy. Sytuacja tej piątki stała się bardzo trudna. Pośród wybuchów i serii z broni maszynowej postanowili się rozdzielić, aby łatwiej uratować życie. "Poranek" otrzymała ciężki postrzał w piersi, ale dzięki pomocy "Mariana", a następnie dobrych ludzi oraz fachowej opiece w Warszawie udało się jej przeżyć. Mniej szczęścia miał "Kolcik", który również ciężko ranny, osłaniając kolegów wytrwał na posterunku do końca. Postrzelany jak sito zmarł z ran. "Szyling" z "Leszkiem Białym" postanowili ratować wiezione na konnym wozie steny. By nie dostały się w ręce wroga, "Leszek" rozrzucił je w jeżynach. Niestety, Niemcy znaleźli i zabrali broń, w wykonanie której suchedniowscy konspiratorzy włożyli tak wiele wysiłku. Konia wraz z wózkiem puścili wolno, a sami postanowili się przebić. Ukryci za małym pagórkiem zauważyli dwóch Niemców, którzy weszli na polanę. Jeden z nich oddał strzał w ich kierunku, Tadek wyrzucił granat, ale już za blisko, bowiem sekundę wcześniej otrzymał śmiertelny postrzał w głowę. "Leszek" wystrzelił ze swego kabeka. Całe szczęście celnie, drugi Niemiec zwiał w popłochu.

Jakież było przerażenie "Białego", gdy zobaczył, że przyjaciel kona a on był bezradny. Nie pomógł nawet austriacki szyling, mały pieniążek dany na szczęście Tadkowi "Szylingowi" w dniu imienin. Dnia 28. października wypada dzień imienin Tadeusza. W tym przypadku ostatnich.

Całe to wydarzenie rozegrało się kilkaset metrów stąd, bliżej obozu. Jednak po obławie partyzanci chowali swych kolegów w takich miejscach, by łatwiej do nich trafić, przy leśnych drogach.

W 1945 r. ciało zostało ekshumowane i złożone na cmentarzu partyzanckim w Kielcach.

Źródło: https://przewodnik-swietokrzyski.eu/blog/wykus-lesna-stolica-polski-1943-ix-marsz-pamieci-16-ix-2017


Kesz

Jeżeli w środku będą certyfikaty, to proszę, by w przypadku grup pobierać jedną sztukę (dla faktycznego znalazcy).

Proszę, nie wklejaj naklejek do logbooka i nie zostawiaj fantów w skrzynce. Odkładaj kesza dokładnie na oczko i sprawdź, czy nie spada.

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Szyling