Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół na Folwarku - OP8SP8
Właściciel: KingaP
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 451 m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 12-03-2018
Data utworzenia: 15-05-2018
Data opublikowania: 15-05-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 05-08-2018
23x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
36 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zapraszam do dwusystemowej skrzyneczki (GC7KEMN)

 

PL.jpg  [PL] Kościół bł. Marii Teresy Ledóchowskiej w Muszynie

 

Skrzynka

Skrytka dedykowana geokeszerowi "alpateam" :). Jest to PET, zawiera logbook i ołówek na starcie. Zapraszam.
Miejsce uczęszczane i kamerowane więc proszę o rozważne podejmowanie. Bardzo proszę o odkładanie pojemnika w odpowiednie miejsce.

 

O kościele i jego położeniu

Kościół położony jest w parafii o tej samej nazwie. Parafia pw. bł. Marii Teresy Ledóchowskiej w Muszynie – Folwark to parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie Krynica-Zdrój. Jest drugą parafią w mieście i obejmuje część miasta Muszyna z ulicami: Kościuszki, Leśna, część Ogrodowej, Podgórna, Pułaskiego.  Kościół mieści się przy ulicy Kościuszki. Odpust parafialny obchodzony jest zawsze w pierwszą niedzielę lipca.

Kościół jest dwupoziomowy. Jego budowę rozpoczęto rękami parafian przy pomocy ofiarodawców 8 maja 1982 roku i trwała ona do 1995 roku. Stylem architektury zewnętrznej zbliżony jest do miejscowej zabudowy Beskidu Wysokiego i Podhala. W dniu 19 października 1984 roku kościół po wykonaniu prac ogólno budowalnych został oddany do użytku. Dokumentację projektową i techniczną opracował zespół architektów z Warszawy pod kierownikiem profesora Sławomira Gzella oraz małżeństwa inż. Małgorzaty i Andrzeja Drzewieckich. Z pracami spieszono się, gdyż zbliżał się dzień imienin Patronki budowanego kościoła 6 lipca 1982 roku. Z woli ks. Proboszcza Eugeniusza Piecha patronką kościoła obrano Błogosławioną Marię Teresę Ledóchowską, beatyfikowaną 19 października 1975 roku. Obrana patronka była niejako krajanką ks. Piecha, pochodzącego również z Lipnicy Murowanej. Jak okazało się po latach patronka otaczała budowany kościół opiekuńczym wstawiennictwem. Wiele razy wydawało się odpowiedzialnemu za organizację budowy i budującym, że powstałe przeszkody i utrudnienia są nie do pokonania i przeskoczenia, jednak prośby kierowane do patronki okazywały się skuteczne i znajdowano sposoby rozwiązania pietrzących się trudności, przeszkody znikały.

Na fundamentach na wyrównanym terenie, w niewielkim zagłębieniu terenu w dniu 4 lipca 1982 roku przy polowym ołtarzu została odprawiona pierwsza odpustowa msza święta koncelebrowana przez ks. prałata Władysława Podrazę dziekana krynickiego, ks. kanonika Eugeniusza Piecha proboszcza muszyńskiego i ks. Stanisława Wiśniewskiego proboszcza z Lipnicy Murowanej kustosza sanktuarium lipnickich świętych. Marian Radzik wykonał ławy z tarcicy, aby wierni mogli usiąść w czasie mszy świętej.  Ławki te w niezmienionej formie służyły w kościele przez długie lata do czasu wykonania ławek dębowych w 1988 roku i nadal służą potrzebującym oraz w czasie parafialnych festynów. Dzień tej pierwszej mszy świętej na placu kościelnym pozostał w pamięci mieszkańców Folwarku na długo, gdyż w czasie mszy wokół szalała ogromna burza, błyskawice i grzmoty rozdzierały powietrze, granatowe ciemne chmury zasnuły niebo i wisiały ciężkie kłębiące się błyskając gromami, niosły grozę. Wszyscy z niepokojem i trwogą spoglądali w niebo oczekując ulewy, która jakby była wstrzymywana przez niewidzialną moc. Po skończonej mszy świętej gdy celebransi wchodzili do baraku pod dach, lunęła ulewa ścianą wody. Wierni w pośpiechu ukryli się pod wiatami z materiałami a niecka terenu gdzie były fundamenty zapełniła się wodą. Szeptano, że odczekanie ulewy na zakończenie mszy to interwencja Boża.

26 grudnia 1982 roku w kaplicy dolnej ks. dziekan Władysław Podraza i ks. proboszcz Eugeniusz Piech celebrowali pierwszą mszę świętą. Odtąd już w każdą niedzielę odprawiana była msza święta.    

Wmurowania kamienia węgielnego, poświęconego przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Krakowie 22 czerwca 1983 roku dokonał 3 lipca 1983 roku bikup Jerzy Ablewicz. Kościół poświęcono 21 października 1984 roku pod przewodnictwem bikupa Józefa Gucwy, który również wmurował w ołtarz 2 lipca 1995 roku święte relikwie. Konsekracja kościoła odbyła się 4 września 2004 roku pod przewodnictwem biskupa Wiktora Skworca.

We wrześniu 2000 roku ksiądz probosz Waldemar Ciosek nawiązał kontakt z ks. mgr Tadeuszem Furdyną z Łodzi wykładowcą sztuki kościelnej, konsultantem i architektem wnętrz sakralnych i zaprosił go do opracowania wystroju wnętrza kościoła. W ten o to sposób wystrój wnętrza, ołtarz, chrzcielnica, ściana ołtarzowa w mozaice oraz witraże zostały przez niego zaprojektowane i w następnych latach krok po kroku wykonywane. W kościele znajduje się droga krzyżowa, wykonana w drewnie prez Pana Zbigniewa Cisowskiego, parafianina z ul. Podgórnej, rzeźbiarza amatora, który trud swojej pracy ofiarował jako votum dla Pana Boga (rzeźby figur w drewnie lipowym wykonał Pan Cisowski, zaś kapliczki stacji według jego projektu wykonał Edward Drozd).

 

Ołtarze kościoła

Ołtarz główny wykonany jest w formie nastawy na ścianie czołowej prezbiterium, dominuje Krzyż z figurą Ukrzyżowanego Chrystusa, wzorowany na wizerunku krzyża u Sióstr Klarysek w Starym Sączu. Mozaika ołtarza utrzymana jest w kolorystyce zieleń morska z stylizowanymi promieniami biegnącymi od krzyża. Pod tabernakulum półka wspornikowa wykonana z tarcicy.

Ołtarze boczne:
― Na ścianie przed prezbiterium (po lewej stronie nawy) ołtarzyk kultowy z obrazem Miłosierdzia Bożego, olejna kopia obrazu z Łagiewnik pędzla artysty malarza Jacka Niedojadło z Tarnowa.
― Na ścianie przed prezbiterium (po prawej stronie nawy) ołtarzyk kultowy z Obrazem Matki Bożej Nieustającej pomocy, kopia przywieziona z Rzymu. Obraz intronizowany uroczyście w dniu 8 grudnia 1988 roku, początek Nieustającej Nowenny.
― W kaplicy Patronki ołtarz z obrazem błogosławionej Marii Teresy Ledóchowskiej otrzymany z Katedry Tarnowskiej. Namalowany na diecezjalną Uroczystość Beatyfikacji Błogosławionej. Staraniem księdza prałata Stanisława Salaterskiego przekazany z Tarnowa do kościoła w 1988 roku.

Kościół obecnie jest wyposażony w cztery dzwony o imionach Błogosławiona Maria Teresa Ledóchowska, Święta Kinga – Wiktor, Święty Tomasz Apostoł – Janina i Święty Andrzej Apostoł.

 

W kościele nie musi być nudno

W niedzielę palmową 8 kwietnia 2001 roku po raz pierwszy w parafii ksiądz proboszcz zorganizował konkurs na najładniejszą oraz na najwyższą palmę, wykonaną według własnych pomysłów. Na tym terenie konkursy palm nie miały tradycji. Po poświęceniu palmy przechowywane były z czcią w domach i przypisywano im moc chroniącą od pioruna i gradobicia. Gospodarz wyjeżdząjący po raz pierwszy na wiosnę w pole na orkę, zabierał witkę bazi z poświęconej palmy i ze znakiem krzyża wtykał ją w pierwszą zaoraną skibę, prosząc o Boże błogosławieństwo i bogaty plon pracy. Matki podawały dzieciom do połknięcia oberwaną „kotkę” bazi, miało to chronić od chorób i bólu gardła. W letnim okresie gdy nadchodziły czarne chmury burzowe gospodynie wystawiały poświęconą palmę razem z obrazem „Przemienienia Pańskiego” do okna w kierunku zbliżającej się burzy, a w piecu zapalano ułamane witki poświeconej palmy, co miało chronić domostwo od uderzenia pioruna. Tradycja ta w rodzinach Folwarku przetrwała do dzisiaj i co roku ołtarz w Wielkim Tygodniu i w Okresie Wielkanocnym zdobią palmy wyróżnione w konkursie i pozostawione przez parafian jako dekoracja przebiterium.

Sumę w dniu odpustu parafialnego 7 llipca 2002 roku celebrował ks. Zdzisław Lisowski, który w Parafii św. Józefa był wówczas wikariuszem. Po mszy świętej ksiądz proboszcz zaprosił parafian i gości na festyn parafialny. Ksiądz Waldemar Ciosek zaktywizował grupę parafian do przygotowania festynu. Orgaznizatorzy z proboszczem konno w siodle objeżdżali ulice parafii a kapela Muszyniacy w dyliżansie ciągnionym przez „lokomotywę” zabudowaną na ciągniku zapraszała parafian i gości na festyn parafialny. Na boisku szkolnym OSP Muszyna –Folwark prezentowała swe umiejętności i posiadany sprzęt bojowy. Część występów zawierały konkursy sprawnościowe strażaków i grup mieszkańców. Ksiądz proboszcz gminny kapelan strażaków, w mundurze strażaka brał udział w konkursach zręcznościowych straży. Po zakończeniu popisów strażaków, druga część festynu odbyła się na placu przy plebanii, gdzie przygotowano pieczone kiełbaski i napoje. Dla wszystkich starczyło miejsca na przygotowanych ławach pod zadaszeniami z plandek. W czasie trwania festynu przygrywała orkiestra Zespołu Muszyniacy  a imprezę prowadził ksiądz proboszcz przy współudziale Włodzimierza Drozda. Dla dzieci zorganizowane były zabawy i konkursy na placu kościelnym z loterią fantową, gdzie każdy los wygrywał. Zwyczaj ten przetrwał do dzsiaj i co roku parafia organizuje taki festyn parafialny coraz bardziej go urozmaicając.

Obok kościoła w okresie letnim znajduje się wystawa sprzętu rolniczego nazwana "Folwark - country". W okresie Bożego Narodzenia zaś w tym samym miejscu możemy zobaczyć żywą szopkę, którą odtwarzają rodzice wraz z dziećmi z parafii. W zagrodzie obok żywej Świętej Rodziny i Jezuska znaleźć można takie zwierzaki jak np.: lama, osioł, kozy, gołębie, krowa, kaczki, króliki.

Od 2003 roku co roku w dniu 15 czerwca w kościele organizowany jest Dzień Seniora. W tym dniu osoby chore i starsze uczestniczą we mszy świętej, przyjmują komunię, ksiądz głosi kazanie wśród zebranych, między ławkami, udziela każdemu indywidualnie błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem wystawionym w monstrancji. Dzień Seniora kończy spotkanie w sali dolnego kościoła na wspólnym obiedzie przygotowanym przez panie z Zespołu Caritas. Spotkanie przy stole umila zespół śpiewającej młodzieży z parafii.

 


Literatura:

Budowa kościoła na Folwarku powstanie parafii p.w. błogosławionej Marii Teresy Ledóchowskiej w Muszynie przy ul. Kościuszki Nr 8B Aut.: Edward Drozd, Muszyna 15 lipiec 2009 rok.

 

 

 

folwarkjp_qnqwqaa.jpg

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 23x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy