Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Cmentarz wojskowy przy ul. Pomorskiej - OP8SMK
Militär Ehrenfriedhof
Owner: szysek
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 5 m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 13-05-2018
Date created: 13-05-2018
Date published: 13-05-2018
Last modification: 19-05-2018
18x Found
0x Not found
1 notes
watchers 0 watchers
94 visitors
13 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Opis miejsca:

Cmentarz Wojskowy przy ul. Pomorskiej – nieistniejący cmentarz wojskowy, znajdujący się niegdyś obok obozu jenieckiego w Dąbiu (niem. Altdamm).

Powstanie Honorowego Cmentarza Wojskowego związane jest z istniejącymi tu od I poł. XIX w. obozami jenieckimi, leżącymi w granicach dużego kompleksu wojskowego między linią kolejową do Stargardu, a ul. Miłą. Pierwsze kwatery grzebalne, w których chowano jeńców, powstały w okresie wojen napoleońskich (1807-1813). Później obok tej kwatery ustawiono pamiątkowy czworoboczny obelisk. W okresie wojny francusko – pruskiej (1870-1871) utworzono w pobliżu części „napoleońskiej” obóz dla francuskich jeńców. W tym czasie cmentarz został poszerzony i otrzymał kształt prostokąta wybrzuszonego trójkątnie z jednego boku.

W czasie I wojny światowej, a dokładniej w 1916 r., na obszarze kompleksu wojskowego utworzono obóz jeniecki dla Rosjan, w którym to też przebywało wielu Polaków. Zmarłych z tego obozu chowano na istniejącym cmentarzu wojskowym, lecz w oddzielnej kwaterze, na której to wzniesiono kapliczkę. Była to budowla na planie centralnym zwieńczona kopułą, na szczycie której umieszczono krzyż. Kompozycyjną dominantą obiektu, nadającą mu rytmiczności, stanowił powtarzający się motyw półłuku, wspartego na plastycznych wspornikach. Nad wejściem do tej niewielkiej kapliczki umieszczono medalion z płaskorzeźbionym wizerunkiem twarzy Chrystusa, zaś w środku ustawiono wolnostojący kamienny prawosławny krzyż. Architektonicznie kaplica nawiązywała do bizantyńskich cerkwi.

W 1918 r. postanowiono uporządkować tenże wojskowy cmentarz oraz uczynić z niego cmentarz garnizonowy Dąbia. Sporządzono więc projekt zagospodarowania, którego autorem był ówczesny dyrektor Cmentarza Centralnego Goerg Hannig. Zakładał on utworzenie osobnych kwater dla zmarłych różnych narodowości (Francuzów, Rosjan, Anglików, Polaków) oraz wyznań (ewangelików i Żydów), a także wzniesienie oddzielnych pomników ku czci poszczególnych narodowości. Cmentarną zieleń stanowić miały brzozy i czarne sosny zasadzone wzdłuż alei.

Podczas II wojny światowej cmentarz uległ zniszczeniom, aczkolwiek zachowała się kapliczka cmentarna oraz obelisk ku czci jeńców francuskich. Likwidacja cmentarza nastąpiła w połowie lat 70-tych XX w., kiedy to rozpoczęto w tym miejscu budowę Zakładów Mięsnych.

Zaczerpnięte z: http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Cmentarz_Wojskowy_przy_ul._Pomorskiej

 

Opis skrzynki:

Zalecam szukanie wieczorne ze względu na bliskość różnych firm. Kesz ukrył się w pobliżu miejsca gdzie stał cmentarz.

Pictures
Cmentarz w 1937 roku
Kaplica
Log entries: Found 18x Not found 0x Note 1x All entries