Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Trzy stanowiska ogniowe - OP8SA9
Druga ze strzelnic na poligonie artyleryjskim
Właściciel: Sykkel
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 148 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 05-05-2018
Data utworzenia: 05-05-2018
Data opublikowania: 05-05-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 27-05-2018
20x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
66 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Offset cache  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Od 2008 roku pod myląca nazwą "Zapomniany bunkier" istnieje kesz wskazujący olbrzymi kulochwyt. Poszukiwacze trafiają tam często, a rzadko zastanawiają się skąd strzelano. 

Tak jak wielki kulochwyt ma trzy komory, tak były trzy miejsca do strzelania. Zachowane są do dzisiaj, 150 metrów od kulochwytu. Każde stanowisko składało się z 4 betonowych brył służących jako opór dla łap działa (haubicy). Z tyłu, za stanowiskami przebiegała betonowa droga, a jeszcze bardziej z tyłu biegły tory kolejowe, którymi przywożono haubice z fabryki. Po oddaniu strzału próbnego na krótką odległość działo prawdopodobnie było przewożone około 250 metrów dalej na test celności. Tam też, w pobliżu paśnika jest kesz pn. "strzelnica haubic". A następnie działo pociągiem wracało na stację kolejową i pewnie wywożono je w świat na fronty II wojny światowej. 

 

Współrzędne pokazują miejsce, z którego widać zarówno paśnik (czyli kolejne stanowisko testowe), jak i kulochwyt, do którego strzelano. Sam kesz jest nieco na uboczu, ukryty przed mugolami. 

 

By obliczyć rzeczywiste położone skrytki, należy najpierw zlokalizować 12 betonowych brył w kształcie trapezu. Następnie przeprowadź prostą, która będzie przecinać wszystkie bryły. Na tej prostej znajduje się kesz, w odległości *** od skrajnej bryły. 


 

Obszar lasu wokół strzelnicy był w przeszłości radzieckim poligonem bombowym. Z ostrożności należy powstrzymać się przed grzebaniem w ściółce, w ziemi, pod gruzami, pod fundamentami gdyż do dzisiaj można znaleźć niewybuchy i niewypały.

 


Strzelnica to tylko jeden z elementów dawnego poligonu. Skrytki założone są (są / były / są w planie / są w innym systemie)  także przy innych obiektach: na wspomnianym kulochwycie, na drugiej strzelnicy dalekiego zasięgu, przy wieżach obserwacyjnych, przy niektórych słupach kilometrowych oraz przy wszystkich 6 bunkierkach. W każdej skrytce na poligonie założonej przeze mnie, znajduje się 4-cyfrowy kod. Zbieraj te kody!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.