Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
G20 - "Biały Słoń" - OP17EE
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 1770 m. ASL.
 Region: ? > ?
Cache type: Virtual
Size: No container
Status: Ready for Search
Date hidden: 02-04-2009
Date created: 02-04-2009
Date published: 02-04-2009
Last modification: 02-04-2009
9x Found
0x Not found
3 notes
watchers 4 watchers
67 visitors
5 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: Galaktyk
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Obserwatorium Astronomiczno - Meteorologiczne na szczycie Pop Iwan - potocznie nazywane "Białym Słoniem", obecnie w stanie ruiny. Znajduje się na szczycie Pop Iwan 2022 m n.p.m. w paśmie Czarnohory w Beskidach Wschodnich na Ukrainie. Ruiny, z których rozciąga się rozległy widok stanowią obecnie atrakcję turystyczną.

Kamień węgielny pod budowę obserwatorium położono latem 1936 r., a budynek uroczyście otwarto 29 lipca 1938 roku. Budowa kosztowała 1 mln ówczesnych złotych. Budynek wzniesiono z miejscowego piaskowca, a wszelkie inne materiały zostały przetransportowane na koniach huculskich i plecach ludzi. Obiekt wzorowany architektonicznie na zamku w Przemyślu miał kształt litery L z dołączoną wieżą, 5 pięter, 43 pomieszczenia i 57 okien. Była to filia Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Obiekt pełnił głównie funkcję obserwatorium astronomicznego, meteorologicznego - głównie dla celów lotnictwa. Wyposażony był w nowoczesny sprzęt m.in.: astrograf i refraktor. Oprócz prowadzących badania astronomów i meteorologów w budynku zamieszkiwali żołnierze placówki KOP.

Wzniesiony na wysokości 2022 m n.p.m. był przez 14 miesięcy najwyżej położonym stale zamieszkanym budynkiem w granicach Polski. Kierownikiem placówki został Władysław Midowicz. Po agresji sowieckiej 18 września 1939 roku personel zdemontował najcenniejsze urządzenia, opuścił obserwatorium i udał się na Zakarpacie (wtedy w granicach Węgier). Natomiast żołnierze KOP-u udali się w stronę Uścieryk, realizując rozkaz przekroczenia granicy z Rumunią. Obiekt zajęty przez sowietów w końcu września 1939 roku służył jako stacja meteorologiczna, później Niemcy przekazali budynek wojsku węgierskiemu, które stacjonowało tu do końca 1941 r. Po opuszczeniu budynku przez wojska węgierskie stopniowo rozkradziono całe wyposażenie i doprowadzono go do stanu ruiny.

Tyle wikipdia : http://pl.wikipedia.org/wiki/Obserwatorium_Astronomiczno-Meteorologiczne_na_szczycie_Pop_Iwan

Umieszczone są tam też linki do bardzo ciekawych stron o tym miejscu. 

Aby zaliczyć skrzynkę proszu umieścić  swoje zdjęcie na tle tej budowli oraz podać HASŁO. Jest nim imię Hucuła, który pracował przy Białym Słoniu pisane wielkimi literami np. GIOVANNI. Oczywiście mam nadzieję że w te wakację powstanie tam tradycyjna, gorąco zachęcam abyście się tam udali i ją założyli!

A tu jeszcze garść zdjęć:

http://picasaweb.google.pl/giovanni19801119/BialySlon#

 

Pictures
widok z oddali
i bliżej
Biały Słoń w całej okazałości
obozowisko w Słoniu