Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Barszcz Sosnowskiego - OP8RZ8
Uważajcie na niego podczas keszowania!
Właściciel: Meksha
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 116 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 23-04-2018
Data utworzenia: 23-04-2018
Data opublikowania: 23-04-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 31-07-2018
20x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
118 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kesz jest ostrzeżeniem dla keszerów o niebezpieczeństwie, o którym nie wszyscy z nas wiedzą. Łazimy często po krzaczorach szukając keszy w terenie, warto więc wiedzieć, czym się możemy nieźle urządzić (w najgorszych przypadkach nawet zabić!)

O KESZU:

Kesz to eppendorfka na magnesie na kordach. Zabierzcie pisadło. Niedaleko kesza, po obu stronach asfaltówki i torów występują skupiska barszczu (jednak w samym miejscu umieszczenia kesza i w bezpiecznej odległości od niego, barszczu ostatnio nie było, chyba, że się rozsieje). Zwykle skupiska są tu ogrodzone taśmą i tabliczkami z ostrzeżeniem. Popatrzcie sobie z daleka, nie podchodźcie i absolutnie nie dotykajcie a dlaczego o tym na dole w opisie. Podczas keszowania w innym terenie zwracajcie uwagę na barszcz – nie tylko ten ogromny, ale też mniejsze, jeszcze niewyrośnięte osobniki. W momencie zakładania kesza barszcz jeszcze nie kwitnie (zrobi to w czerwcu, lipcu), więc obejrzyj na zdjęciach jak wygląda.

Skrzynkę oznaczam jako niebezpieczną, ze względu na pobliskie występowanie barszczu - zachowajcie rozsądek. Jeśli zauważycie barszcz za blisko kesza, nie podejmujcie go! Nie narażajcie dla kesza zdrowia i życia. Nie warto. To tylko mały pojemniczek z logbookiem ;)

 

O BARSZCZU:

Roślinę pewnie wielu kojarzy, wygląda jak koper (kwiaty tworzą gęsty i ogromny baldach) z tym, że jak sobie urośnie to osiąga wysokość nawet 5m a w podstawie ma wielkie liście o zaostrzonych końcówkach (liście o średnicy do 1,5m!). To barszcz Sosnowskiego, nazywany „zemstą Stalina”, bo w czasach stalinowskich został sprowadzony do PL z Kaukazu i miał być świetną paszą dla bydła, ale coś poszło nie tak i zaprzestano uprawy, ale dziadostwo się rozniosło i ciężko to wytępić.

7A73EB39-A84A-03F8-4291-957A9FF423AF.jpg

AFF9E54B-17A5-6212-11C0-EC26508016E1.jpg

NIEBEZPIECZEŃSTWO

Zagrożenie stanowią furanokumaryny zawarte w soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego. Związki te w obecności światła słonecznego, w szczególności promieni UVA i UVB, wiążą się z DNA komórek skóry i powodują oparzenia (fotodermatozę) II i III stopnia.

Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania, kiedy jest wysoka temperatura powietrza. Wtedy nawet pośredni (!) kontakt z tą rośliną może doprowadzić do poparzenia skóry, ponieważ związki furanokumarynowe wydostają się z barszczu w postaci oprysków i osadzają się na skórze osób przebywających w pobliżu.

OBJAWY OPARZENIA BARSZCZEM

Objawy oparzeń pojawiają się od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną (NIE TRZEBA DOTYKAĆ, WYSTARCZY PRZEJŚĆ OBOK!). Na siłę reakcji ma wpływ wrażliwość skóry poparzonej osoby, a także słoneczna pogoda, wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza (w tym także silne spocenie się).

W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się przez około 3 dni. Po tygodniu miejsca podrażnione ciemnieją (następuje hiperpigmentacja) i stan taki może utrzymywać się przez kilka miesięcy. Miejsca podrażnione na skórze zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat. Po tym okresie czasu mogą pozostać widoczne blizny.

Jednak u osób nadwrażliwych oparzenie barszczem może dochodzić do ciężkich powikłań - martwicy tkanek i w dalszej kolejności nawet do amputacji.

Oprócz tego barszcz powoduje

  • podrażnienia dróg oddechowych

  • nudniości

  • wymioty

  • bóle głowy

  • zapalenie spojówek

  • ŚMIERĆ !!!

LECZENIE:

Jeśli podejrzewasz, że miałeś styczność z barszczem, dokładnie przemyj zaatakowane miejsca wodą z mydłem i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, aby unikać słońca przez dwie doby - poddanie skóry oparzonej działaniu promieni słonecznych zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania bardziej widocznych blizn.


WAŻNE TELEFONY (Wrocław)

  • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa – tel. 71 371-84-35

  • Centrum Zarządzania Kryzysowego – tel. 71 770-22-22

  • Straż Miejska – tel. 986 (zgłaszanie interwencji),
    email: 
    interwencje@strazmiejska.wroclaw.pl
    Oddział Ochrony Środowiska tel: 
    71 310 06 46

  • Pogotowie Ratunkowe – tel. 999

*z 31.07.2018 zgłoszone stanowiska barszczu we Wrocławiu i okolicach: link

Wpisy do logu: znaleziona 20x nieznaleziona 0x komentarz 2x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria