Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Sztolnia Marie-Agnes - OP8RRD
extremalny antyklocek ;o)
Eigenaar: niemen
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 296 meter NAP
 Provincie: Polen > dolnośląskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 07-04-2018
Gemaakt op: 17-04-2018
Gepubliceerd op: 17-04-2018
Laatste verandering: 17-04-2018
12x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 5 Volgers
152 x Bekeken
12 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Dawid2003
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Dangerous Cache  Torch needed  Take special equipment  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Sztolnia Marie - Agnes między Bystrzycą Grn. a Lubachowem to świetny przykład starego górnictwa, jaki można eksplorować na obszarze Gór Sowich.

O historii tego wyrobiska wiadomo niewiele. Położenie kopalni, jako wyeksploatowanego wyrobiska, zostało zaznaczone na mapie geologicznej Dathego z 1924 roku. Sama kopalnia jednak jest znacznie starsza, a przynajmniej na taką wygląda. Jej historia może sięgać nawet XVI wieku, bowiem wtedy datuje się rozpoczęcie prac górniczych w tym rejonie. Nazwę kopalni przyjęto na podstawie zapisu w rejestrze górniczym z 1904 roku, wątpliwe jest więc, że Marie-Agnes jest nazwą prawidłową. Michał Stysz ustalił, że kopalnia mogła wcześniej nazywać się Conrad Glück.

W latach 1902 - 1904, gdy budowano w Bystrzycy Górnej odcinek linii kolejowej numer 285 (z Wrocławia do Jedliny - Zdrój, tzw. Weistritztalbahn), nad sztolnią udostępniającą kopalnię wykonano łukowy wiadukt. Fakt, że niemieccy inżynierowie zdecydowali się wykonać w tym miejscu wiadukt, a nie zasypać wlot sztolni, co byłoby na pewno łatwiejsze, może świadczyć, że w związku z tym wyrobiskiem Niemcy mieli jakieś plany. Być może były to plany górnicze, a być może zostawiono wyrobisko niezasłonięte jako swego rodzaju atrakcja, bowiem w tym czasie również okolica przeżywała rozkwit turystyki.

W kopalni eksploatowano żyłę kwarcowo - barytową o miąższości ok. 50 cm, zawierającą rudy cynku, ołowiu i srebra. Kopalnia ma trzy poziomy, jednak tylko pierwszy, odwadniany grawitacyjnie, jest dostępny bez przeszkód. Pozostałe dwa, znajdujące się niżej, są zalane i ich eksploracja dostępna jest tylko dla nurków. Drugi poziom kopalni udostępniony jest przez prostokątny szyb ślepy, o wymiarach 2,5 x 4 metry i głębokości około 6 metrów. Z tego poziomu podobny, głęboki na 5 metrów szyb udostępnia trzeci, najgłębiej leżący poziom, który jednocześnie jest najmniejszy ze wszystkich. Całkowita długość wyrobisk pierwszego, suchego poziomu wynosi około 100 metrów, drugiego - 25 metrów, a trzeciego zaledwie 6 metrów.

Sztolnia od wejścia rozdziela się na dwa chodniki, które połączone są przy końcach jeszcze jednym, krótkim ale wąskim wyrobiskiem, przez które trzeba się przeczołgać. W części północnej sztolni (w lewej odnodze) znajduje się na końcu wspomniany wyżej szyb.

Do eksploracji przydadzą się jakieś gumowce albo wodery, ponieważ w początkowym odcinku sztolni wejściowej znajduje się woda. Jeśli ktoś chce się przeszurać przez krótki korytarzyk na końcu, przyda mu się kombinezon (może być OP1), ponieważ podczas miesięcy mokrych w tej części kopalni znajduje się błoto.

żródło:

http://www.sztolnie-forum.pl

 

UWAGA! w lewym korytarzu jest zalany szybik, po prawej stronie, nad nim okienko kończące niski chodnik łączący z prawą odnogą.

Patrzcie uważnie pod nogi !!!

http://www.sztolnie-forum.pl/download/file.php?id=38

MAPKA-sztolni.jpg

Afbeeldingen
tak, tu jest kesz... tylko nie utopcie się ani kesza
Logs: Gevonden 12x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Afbeelding 2x Alle logs Galerij